Prawie pół miliarda zł dla samorządów regionu tarnowskiego z Programu Inwestycji Strategicznych

  • 25.10.2021, 17:28
  • Daria Kurczab
polski-lad.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Prawie pół miliarda zł trafiło do samorządów regionu tarnowskiego. Rozstrzygnięto pierwszą edycję pilotażowego naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

 - Tyle samorządy otrzymają w tej pierwszej turze naboru z Polskiego Ładu. Już mamy zapowiedź za około 2- 3 tygodnie będzie rozpoczęty kolejny nabór na dofinansowania - mówiła Anna Pieczarka.

 - Pozwoli nam to, żeby mniejsze ośrodki również mogły się rozwijać z pożytkiem dla mieszkańców, żeby infrastruktura, w wyniku której powstanie, mogła służyć wszystkim nam dla lepszego funkcjonowania dla naszego dobra – mówił Ryszard Pagacz.

 - Wiekopomna chwila, bo nigdy w historii nie było tak dużej dystrybucji środków na rzecz lokalnych samorządów. Zdajemy sobie sprawę, że to naprawdę duże wyzwanie organizacyjne doby jednorazowo przeznaczyć i przekazać takie duże środki, to naprawdę było duże wyzwanie zarówno Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tutaj struktury służb wojewody, jak również Banku Gospodarstwa Krajowego i udało się – mówił Piotr Sak.

Powiat Dąbrowski otrzymał prawie 13 milionów złotych.

- Ta kwota zostanie przeznaczona na inwestycje drogowe. Będzie to droga powiatowa z miejscowości Dąbrowa Tarnowska w kierunku Smykowa. Na odcinku poczynając od ulicy Kościelnej w kierunku miejscowości Szarwark. Będzie to gruntowna przebudowa – mówił Lesław Wieczorek.

Gmina Skrzyszów przeznaczy dofinansowanie na budowę hali sportowej w Szynwałdzie.

- Mieliśmy halę, która była budowana w 1985 roku. Ilość mieszkańców w gminie rośnie, rozbudowujemy infrastrukturę przedszkolną, szkolną żłobkową i jest to wręcz niezbędne do optymalnych, jeszcze lepszych warunków rozwoju naszych dzieciaków i młodzieży, która jest wszechstronnie utalentowana – mówił Marcin Kiwior.

Powiat Tarnowski otrzymał maksymalną kwotę, o jaką się ubiegał.

- 13600000 zł na trzy, bardzo ważne zadania. Pierwsze zadanie to jest rozbudowa drogi powiatowej w miejscowości Więckowice oraz Grabno. Jeżeli chodzi o drugie zadanie, to jest Zakład Aktywności Zawodowej Tu mamy dofinansowanie ponad 4 miliony złotych, a całość inwestycji obliczamy na około 4800000 zł. Trzecie zadanie to bardzo pilny i niezbędny remont łazienek w domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu. Liczymy, że 1200000 zł wystarczy nam przede wszystkim na ten remont, ale też chcemy tam jeszcze później kuchnie remontować. Zobaczymy, jak to wyjdzie po przetargu, więc tutaj na pewno te pieniądze zostaną bardzo dobrze zagospodarowane, co jest bardzo istotne. Tak jak powiedziałem, łączny koszt wszystkich inwestycji wynosi 15 mln złotych, dofinansowanie 13000600, więc łatwo sobie obliczyć, że tylko niespełna 1400000 to środki własne. Takich pieniędzy to jeszcze ja nie pamiętam, żeby powiat pozyskiwał przy tak bardzo dobrym dofinansowaniu ze strony budżetu państwa – mówił Roman Łucarz.

 Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe