Piec konwekcyjno parowy - inwestycja opłacalna

  • 25.10.2021, 09:09 (aktualizacja 25.10.2021, 09:12)
  • Artykuł partnera
Piec konwekcyjno parowy - inwestycja opłacalna
Piec konwekcyjno-parowy to niezbędne urządzenie w każdej gastronomii. Oprócz podstawowej funkcji jakim jest pieczenie, można w nich również gotować, również i w niskich temperaturach, blanszować, czy wykonywać wszelkie czynności kuchenne do których konieczna jest para wodna. W zależności od ich rodzajów, obecnie na rynku dostępne są zarówno piece gazowe jak i elektryczne.

 

Piece konwekcyjno parowe

Zainwestuj w piec konwekcyjny lub konwekcyjno-parowy i zbuduj swoją przewagę rynkową! Dlaczego? Za podstawowe zalety tego rodzaju wyposażenia restauracyjnej kuchni uznać można wydajność oraz oszczędność energii. A to wszystko idzie w parze ze skróconym czasem w jakim przygotowywane są posiłki. Jak wiadomo - czas to pieniądz, o czym niejeden właściciel nawet małej gastronomii mógł się przekonać nie raz. Dzięki cyrkulacji gorącego powietrza jak i izolacji urządzeń, skróceniu również podlega przygotowywanie potraw w niższej temperaturze, a za tym niższymi kosztami zużycia energii. Dodatkowo piece konwekcyjno-parowe są odpowiedzią na zdrowe przygotowywanie potraw. Nie ma potrzeby stosowania dużych ilości tłuszczu do smażenia, wystarczy jedynie odrobina oleju. Ofertę produktów znaleźć można w katalogu gastroprodukt.pl/piece-konwekc-parowe. Jeśli Twoja restauracja wymaga unowocześnienia albo wymiany starego już sprzętu na nowy - czytaj więcej na temat pieców konwekcyjno-parowych. Być może będzie to rozwiązanie idealne dla Twojego biznesu! 

 

Piec konwekcyjno-parowy 

Dzięki odpowiedniej budowie pieca konwekcyjno-parowego mamy możliwość łatwiejszej kontroli wilgotności w komorze. Dzięki temu możemy uzyskać potrawy prawdziwe idealne i aromatyczne w smaku. Maksymalną swobodę gotowania powoduje integracja trzech różnych systemów gotowania takich jak konwekcyjnego, parowego oraz mieszanego. A możliwość jednoczesnego pieczenia różnego rodzaju potraw bez mieszania się ich zapachów to tylko niektóre z efektów jakie można uzyskać korzystając z profesjonalnych pieców. 

Przyrumienianie, albo grillowanie uzyskać możesz podczas użycia konwekcji, czyli gotowania które będzie bez pary. Odwrotnością stanie się gotowanie na parze, czyli przyrządzanie potraw w wysokiej wilgotności - "na mokro", jak na przykład desery, czy przygotowywanie warzyw. Przydatne stanie się użycie trybu mieszanego, umożliwia on pieczenie, gotowanie w niskiej temperaturze, duszenie, wyrastanie ciasta, a nawet pieczenie chleba. 

Wybierając odpowiedni dla swojej gastronomii piec konwekcyjno-parowy należy wziąć pod uwagę cel w jakim będzie on używany. Jaka jest lub będzie specyfika, czy rodzaj obiektu gastronomicznego oraz jaką powinien mieć on wydajność. Dodatkowo warto sprawdzić ile mamy przestrzeni w kuchni, to również może stać się czynnikiem decydującym o konkretnym wyborze urządzenia.

Piece konwekcyjno-parowe to inwestycja opłacalna. Są one bardzo oszczędne, nie tylko można zwiększyć ilość potraw, które będziemy przygotowywać równocześnie, ale zminimalizować straty energii. Dla podniesienia możliwości gotowania większej ilości dań, przydatny będzie wielopoziomowy konwekcyjno-parowy gazowy piec. Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa, ma niewielki zapotrzebowanie na pobór wody, a dodatkowo dzięki praktycznie całkowitej rezygnacji z użycia tłuszczu, generować będzie kilkadziesiąt procent mniej szkodliwych dla zdrowia substancji. 

Ogromne znaczenie przy wyborze pieca konwekcyjnego jak i również konwekcyjno-parowego w hotelach jak i samodzielnych restauracjach ma również ich serwis, ale także i obsługa. Łatwość w programowaniu sprzętu to podstawa. Praktycznie każda osoba z obsługi kuchni będzie w stanie zaprogramować piec nawet w przypadku przyrządzania skomplikowanego dania. Korzystając ze wszystkich dostępnych funkcji pieca, może okazać się że inne kuchenne urządzania staną się zbyteczne. Potrawy, które przyrządzimy korzystając z funkcji parowej oprócz swoich walorów smakowych, będą również posiadały atut wizualny. To także spowodować może dużą oszczędność czasu pracy całej kuchni. Wyciągając praktycznie gotową do podania na stół potrawę, zminimalizujemy jej czas pobytu w kuchni. Tym bardziej stanie się ona smaczna i świeższa dla klienta restauracji.

Serwis oraz czyszczenie pieca konwekcyjno-parowego nie będzie stanowić dla nas żadnego kłopotu. Bezproblemowy i łatwy dostęp do komory to podstawa w codziennym użytkowaniu tego rodzaju urządzenia kuchennego. Każdy z oferowanych produktów jest wykonany z najwyżej jakości materiałów i podzespołów. To też staje się zwykle ogromną zaletą w bezawaryjnej pracy przez długo czas. Również jest gwarancją szybkości rozmrażania, podgrzewania jak i samego gotowania, czy pieczenia potraw. Odpowiedni przepływ pary, gorącego powietrza jak i wpływ temperatury na przygotowywane danie jest możliwy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w piecach konwekcyjno-parowych. To też sprawia, że wszystkie parametry jesteśmy w stanie precyzyjnie kontrolować na każdym etapie przygotowywania posiłków. 

Piec konwekcyjny, czy konwekcyjno-parowy to idealne rozwiązanie nawet dla małej gastronomii. Inwestycja, która opłacać się będzie każdego dnia pracy restauracji. 

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe