Wojskowi z całej Małopolski świętowali w Tarnowie!

  • 22.10.2021, 17:05
  • Wioletta Zarębska
wojskowi-z-calej-malopolski-swietowali-w-tarnowie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dokładnie 103 lata temu powołano do życia wojskowe komendy uzupełnień. Później – na pamiątkę tego wydarzenia – Ministerstwo Obrony Narodowej ustanowiło święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Takie uroczystości odbyły się w Tarnowie. Do miasta przyjechali wojskowi z całej Małopolski.

- Obchodzimy Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej, które tak naprawdę powstały już w 1918 roku. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 27 października 1918 roku podjęła decyzję o tym, że powstają organy administracji wojskowej, czyli tak naprawdę dzisiejsze Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień - wyjaśniał płk Marcin Żal, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Wydarzenie zorganizowane w Tarnowie było dobrą okazją do wręczenia medali, odznaczeń i statuetek zasłużonym dla Wojska Polskiego.

- Przede wszystkim chcemy docenić żołnierzy i pracowników zarówno Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie jak i podległych Wojskowych Komend Uzupełnień, a na terenie Małopolski mamy ich pięć, przypomnę: w Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu i właśnie tutaj w Tarnowie – dodawał płk Marcin Żal, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

W uroczystości udział wzięli nie tylko żołnierze i pracownicy cywilni służb wojskowych, ale też zaproszeni goście. Wśród nich byli przedstawiciele rządu i samorządu.

- Współpraca na linii samorządy – Wojskowa Komenda Uzupełnień jest dla nas ważna, bo przecież mamy nabory co roku. Zresztą współpraca ze służbami, jednostkami mundurowymi dla samorządów takich jak powiat tarnowski jest bardzo ważna – podkreślał Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

- Obchodzimy dzisiaj uroczystość Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Tych jednostek wojskowych, tych organizacji, które troszeczkę działają zawsze w cieniu, ale dla naszej obronności dla realizacji celów wojskowych, mają niezwykle ważne zadanie do wykonania. Dzisiaj chcemy im podziękować za tę pracę, życzyć sukcesów i także życzyć, żeby czas, w którym będą pracować był czasem spokojnym, ponieważ patrząc na nasze otoczenie możemy odczuwać niepokój jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, naszego kraju – dodawał Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło też przedstawicieli organizacji i instytucji związanych z wojskowością. Byli też dyrektorzy szkół, w których działają klasy mundurowe. Jedną z takich placówek jest Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

- Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej przyczyniają się do tego aby uhonorować tych, którzy sobie na to zasłużyli. Czujemy się bezpieczniejsi z uwagi na to, że służby mundurowe dbają o to, aby w Polsce było tak jak jest, czyli bezpiecznie, spokojnie – mówiła Agnieszka Kapek, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

W obchodach święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej udział wzięli też przedstawiciele pozostałych służb mundurowych.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wisła15
Wisła15 23.10.2021, 15:27
"Współpraca na linii samorządy – Wojskowa Komenda Uzupełnień jest dla nas ważna, bo przecież mamy nabory co roku..."
Pan Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski powinien wiedzieć, że naboru już od lat nie ma... Jako organizator Kwalifikacji Wojskowej powinien znać różnicę między KW a naborem 😆🧐 WSTYD, że TOAW odznacza takich ludzi.

Pozostałe