Zgubione kluczyki a ubezpieczenie autocasco - co dalej?

  • 21.10.2021, 20:31
  • Artykuł partnera
Zgubione kluczyki a ubezpieczenie autocasco - co dalej?

Zgubione kluczyki a ubezpieczenie autocasco — co dalej?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że w przypadku zgubienia lub kradzieży kluczyka (albo innego sterownika) AC przestaje chronić nasz pojazd przed kradzieżą. I ten stan będzie trwał aż do momentu, gdy spełnimy wszystkie wytyczne ubezpieczyciela (m.in. wymiana zamków).

Dlatego zaraz gdy zgubisz kluczyk, warto dodatkowo zabezpieczyć samochód np. chowając go do garażu i niezwłocznie zabrać się za formalności związane z ubezpieczeniem. Należy:

  • niezwłocznie poinformować towarzystwo o utracie kluczyków;
  • powiadomić o tym fakcie także policję (jeśli mamy podstawy podejrzewać, że doszło do ich kradzieży);
  • działać zgodnie z wytycznymi ubezpieczyciela (najpewniej konieczna będzie wymiana zamków);
  • wymienić inne zabezpieczenia, które mogłyby zostać dezaktywowane utraconym kluczykiem.

Zgubienie kluczyków może wydawać się nie dużym problemem – w końcu w każdej chwili możemy go dorobić. Pamiętajmy jednak, że nawet, jeśli dorobimy kluczyk i będziemy mogli bez trudności otworzyć samochód, kluczyk, który utraciliśmy, może wpaść w ręce niepowołanej osoby. Jeszcze więcej problemów pojawia się w momencie, gdy dowiadujemy się, że nasz ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania za skradziony pojazd w ramach polisy AC.

O czym więc powinniśmy pamiętać? Czy jeśli powodem kradzieży będzie zgubiony kluczyk do samochodu, ubezpieczenie AC w każdym przypadku nie będzie obowiązywać?

Zgubione kluczyki do samochodu - co jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC

Przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem, druga strona nie bez powodu zadaje pytania dotyczące rodzaju zabezpieczenia pojazdu. Pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego pyta nawet o liczbę kluczyków do pojazdu. To pytanie może wydawać nam się mało ważne, jednak w późniejszym okresie może zaważyć na decyzji ubezpieczyciela odnośnie wypłaty odszkodowania za skradziony pojazd. Bardzo dużo znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia z umowy na jakie jest ubezpieczenie samochodu i suma ubezpieczenia. Warunki umowy ubezpieczenia Autocasco dotyczą często szkody całkowitej, ale też szkody częściowe. Zalecane jest skorzystanie z rozszerzenia zakresu ubezpieczenia oraz ubezpieczenie assistance dla pojazdów mechanicznych, wówczas nie interesujesz się ile wynoszą koszty naprawy auta.

Jak to możliwe, że tak na pozór mała kwestia, ma tak ogromne znaczenie?

Zgubione kluczyki do samochodu a ubezpieczenie AC – kiedy nas nie chroni?

Zgubione kluczyki do samochodu a ubezpieczenie.

O zagubieniu kluczyków do pojazdu powinniśmy niezwłocznie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Niektóre z nich zastrzegają sobie konieczność poinformowania przez klienta do określonej liczby dni, nie zmienia to jednak faktu, że im szybciej wywiążemy się ze swoich zobowiązań, tym lepiej dla nas. Kiedy bowiem kluczyk do pojazdu zostanie zgubiony (nawet jeśli to zapasowy) polisa nie chroni naszego samochodu przed kradzieżą. Gdy do niej dojdzie, ubezpieczyciel ma pełne prawo odmówić wypłaty środków. Złym pomysłem będzie również dorabianie kluczyków. Dlaczego?

Gdy dojdzie do kradzieży samochodu, ubezpieczyciel przyjrzy się bliżej zapisom z dnia zawierania umowy – zwróci szczególną uwagę na liczbę oryginalnych i zamiennych kluczyków. Jeśli okaże się, że po kradzieży samochodu dorobiliśmy kluczyki, a samo przestępstwo wynikało z naszego niedbalstwa, a przy tym nie poinformowaliśmy towarzystwa o zagubieniu klucza, ma ono pełne prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Zgubiony kluczyk do samochodu ubezpieczenie AC – zła ilość kluczy podana przy zawieraniu umowy

Do kradzieży pojazdu może dojść nie tylko, gdy zgubimy klucze. Jednak jeśli przy podpisywaniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym podamy większą liczbę kluczy, niż w rzeczywistości posiadamy, a po zdarzeniu nie będziemy mogli ich przedstawić, ubezpieczyciel może uznać, że kradzież wynika ze zgubienia brakującego klucza. Jeśli chcemy w pełni zabezpieczyć się przed szkodami poniesionymi w wyniku kradzieży pojazdu, konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, a także podanie w niej w pełni zgodnych z prawdą informacji. Nie unikajmy także konieczności zgłoszenia towarzystwu ubezpieczeniowemu faktu zagubienia kluczy. Działanie to w głównej mierze ma na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa. Gdy podejrzewamy, że kluczyki mogły zostać skradzione, konieczne będzie także poinformowanie o zdarzeniu policji.

undefined

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe