Szkoła w Łękawce upamiętniła lokalnego bohatera

  • 19.10.2021, 14:55
  • Wioletta Zarębska
szkola-w-lekawce-upamietnila-lokalnego-bohatera.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To był ważny dzień dla społeczności szkoły w Łękawce. Świętowano tu rocznicę nadania imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki tej placówce jak również upamiętniono lokalnego bohatera – ks. kpt. Walentego Mroza. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa, bo właśnie 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

- W tle patron – ks. Jerzy Popiełuszko – dzisiaj otwarcie kolejnego muralu. Ksiądz Mróz, można by powiedzieć, że mieszkaniec każdej miejscowości gminy Tarnów, ponieważ urodził się w Woli Rzędzińskiej, pracował m.in. w Porębie Radlnej, a dzisiaj tutaj jego mural jest odsłaniany – mówiła posłanka Anna Pieczarka.

- Człowiek ważny, bo swoim życiem dawał przykład miłości do Ojczyzny, drugiego człowieka, szacunku i umiejętności niesienia pomocy w potrzebnie każdemu, kogo Bóg stawiał na drodze jego życia. Takich postaci trzeba dziś jak najwięcej przywoływać, wyłaniać z mroków historii, zapomnienia aby młodym ludziom pokazać ten prawdziwy obraz i kościoła i kapłanów i naszej przeszłości – wyjaśniał ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

- Mamy też okazje patriotyczne 3 maja czy 15 sierpnia, kiedy wspólnie z samorządem składamy wiązanki na grobie ks. Mroza. Bardzo ważna uroczystość, uroczystość patriotyczna. Cieszy fakt, że w tej uroczystości biorą udział najmłodsi uczniowie szkoły – dodawała posłanka Anna Pieczarka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, później była akademia, w której trakcie uczniowie szkoły przybliżyli losy zarówno patrona placówki jak i ks. Walentego Mroza. W trakcie wydarzenia dodano też kolejną cegiełkę do muralu widniejącego na jednej ze szkolnych ścian.

- Upamiętniamy ks. kpt. Walentego Mroza, by go uhonorować doklejamy jego cegiełkę do naszego muralu Kapłanów Niezłomnych, który mamy od trzech lat w naszej szkole. Dzieci muszą nauczyć się i muszą wiedzieć i znać dewizę naszego patrona "Zło dobrem zwyciężaj". Ponadto oprócz tych cech ważny jest również patriotyzm, oddanie Ojczyźnie. Te cechy są najważniejsze – zaznaczała Elżbieta Chrząszcz, dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łękawce.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, w tym rodzina ks. Walentego Mroza, władze kościelne, posłanka Anna Pieczarka, władze gminy oraz jej pracownicy, społeczność szkolna i lokalna oraz uczniowie i nauczyciele.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe