Program "Cyfrowa gmina" w regionie tarnowskim. Urzędy otrzymały czeki na podnoszenie jakości e-usług

  • 15.10.2021, 18:56
  • Wioletta Zarębska
program-cyfrowa-gmina-w-regionie-tarnowskim-urzedy-otrzymaly-czeki-na-podnoszenie-jakosci-e-uslug.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zakup komputerów, oprogramowań i potrzebnego sprzętu informatycznego, ale też szkolenia z zakresu e-usług w urzędach – efektem takich zakupów ma być podniesienie jakości świadczonych usług w formie elektronicznej. Aby było to możliwe powstał nowy program dla samorządów – "Cyfrowa Gmina". W tej sprawie spotkał się z przedstawicielami gmin z regionu tarnowskiego wiceminister cyfryzacji, obecni byli też parlamentarzyści.

- Uczestnikiem tego wydarzenia jest pan minister Janusz Cieszyński. Jest też z nami pan minister – chociaż nie osobiście, ale jest i też tę konferencję współorganizował pan minister Adam Andruszkiewicz. Cyfrowa gmina, czyli to, co tak naprawdę dzisiaj nas otacza – mówiła posłanka Anna Pieczarka.

- Ostatni okres, szczególnie okres pandemii pokazał, że gmina, która jest dobrze zorganizowana pod kątem obsługi informatycznej – to dobrze funkcjonująca gmina, więc staramy się, rząd zabiega o to, żeby ta dostępność poszczególnych obywateli byłą jak najlepsza – dodawał Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.

- Ja chciałabym przypomnieć, że od września już w pełni obowiązuje Ustawa o dostępności, w tym o dostępności cyfrowej, więc chodzi o to aby każdy urząd, każda szkoła, każda instytucja pożytku publicznego była dostępna pod względem cyfrowym. Temu ma służyć między innymi ten program – przypominała Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka na sejm RP.

W trakcie spotkania z wiceministrem przedstawiciele gmin z regionu tarnowskiego otrzymali czeki na podniesienie jakości e-usług.

- 565 tysięcy złotych, ponad pół miliona złotych po to abyśmy się stali bardziej cyfrową gminą, czyli gmina Żabno bardziej cyfrowa. Środki rządowe – bardzo się z nich cieszę, możemy już na poczet tej kwoty zaliczyć wydatki od 2020 roku od lutego. Mieliśmy takie. W samy roku 2021 wydaliśmy na zestawy komputerowe dla naszego urzędu 40 tysięcy złotych. Także te potrzeby były, są i zapewne będą – wyjaśniała Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.

- Rozwój cyfryzacji, dosprzętowienie jest niesłychanie ważnym. W gminie wprowadziliśmy systematycznie czy to do szkół, czy to do urzędu rozbudowę systemów informatycznych hardware, software. Ta kwota zdecydowanie pozwoli jeszcze lepsze usługi dla mieszkańców uruchomić. Przede wszystkim dla nas dla urzędu będzie to bardzo istotne, ponieważ podniesiemy też poziom bezpieczeństwa system backupów, ale też system zasilania, który dzięki temu, że coraz więcej tego sprzętu jest wymagał większych UPS-ów, większych agregatów prądotwórczych i to będzie zrealizowane – tłumaczył Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

- Czas pandemii – trudny, dziwny, nietypowy i niespotykany wcześniej pokazał, że potrzeby są duże w tym zakresie. Staraliśmy się wprowadzać różne rozwiązania w tym czasie, które by ułatwiły, umożliwiły normalne funkcjonowanie urzędu, składanie wniosków, rozpatrywanie spraw w momencie kiedy jest lockdown, kiedy jest ograniczona ta możliwość mobilności mieszkańców i do tego potrzebny jest sprzęt, systemy, do tego potrzebne jest szereg cyfrowych rozwiązań – dodawał Arkadiusz Mikuła, wójt gminy Lisia Góra.

Takie wsparcie otrzymało wiele gmin z regionu, w tym z powiatu tarnowskiego. W trakcie wręczania czeków, spotkania z ministrem oraz szkolenia z zakresu usług cyfrowych w samorządzie obecny był starosta tarnowski.

- W dobie pandemii obsługa klienta przez internet jest rzeczą nieodzowną i jakby konieczną. Widzimy co się stało. Kiedy zamykaliśmy urzędu, jedyną możliwością był kontakt bądź to przez skrzynki pocztowe, ale również elektronicznie. Mamy w tym spore braki i gminy powiatu tarnowskiego otrzymały promesy, bardzo duże promesy. Najmniejsza gmina – Wietrzychowice promesę na 117 tysięcy złotych, a np. Gmina Tarnów – ponad 800 tysięcy złotych. To są naprawdę bardzo duże pieniądze na zakupy sprzętu, oprogramowania, ale również na szkolenia – dodawał Roman Łucarz, starosta tarnowski.

W sumie rząd zamierza wydać miliard złotych na nowy program pn. "Cyfrowa gmina".

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe