Coraz bliżej budowy obwodnicy Lisiej Góry

  • 15.10.2021, 16:45
  • Wioletta Zarębska
coraz-blizej-budowy-obwodnicy-lisiej-gory.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To kolejny krok przybliżający Lisią Górę do powstania obwodnicy, która ma wyprowadzić ruch tranzytowy poza centrum wsi. Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od wielu lat, od wielu lat trwają też starania dotyczące budowy nowej drogi. Teraz planowana inwestycja weszła w kolejny etap.

- W 2018 roku po czterech latach pracy, przygotowań została wydana decyzja środowiskowa, która na dzień dzisiejszy jest ostateczna. To jest ten milowy krok do tego, żebyśmy mogli rozmawiać o dalszym etapie i o dalszych czynnościach, które umożliwią fizyczną budowę obwodnicy Lisiej Góry, która jest bardzo potrzebna – przypominał Arkadiusz Mikuła, wójt gminy Lisia Góra.

Dzięki tej inwestycji znacząco odciążona zostanie LisiA GórA. Obecnie w centrum miejscowości krzyżują się dwie ważne i często uczęszczane trasy – DK 73 Tarnów-Kielce i DW 984, czyli tzw. droga na Mielec. Ta druga z nich zyska obwodnicę. Budowę nowego odcinka w ciągu drogi wojewódzkiej ma finansować zarówno gmina jak i samorząd województwa małopolskiego.

- W Lisiej Górze podpisujemy umowę dotyczącą pierwszego kroku, czyli wejścia w opracowanie dokumentacji. Ja mam nadzieję, że ta współpraca, która jest oparta też na kwotach - bo to trzeba podkreślić. Koszt ogólny to ponad 1,5 miliona złotych. Większą część pokryjemy z Funduszy Europejskich natomiast pozostałą część – 240 tysięcy złotych - pokryjemy solidarnie z gminą – mówił w Lisiej Górze marszałek Witold Kozłowski.

Planowana do budowy obwodnica ma mieć około 4,5 km długości i ma być zlokalizowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 984. Inwestycję uda się wykonać bez konieczności wyburzeń domów.

- Wielka radość dla mieszkańców gminy Lisia Góra, dla mieszkańców powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego jak również całego województwa. Zdajemy sobie sprawę, że Lisia Góra jest takim miejscem tranzytowym, leży na osi północ-południe i siłą rzeczy to miejsce wywoływało wiele problemów komunikacyjnych, blokad, zatorów i teraz ruszamy do przodu – mówił poseł Piotr Sak.

- Wiemy, że jest to fakt bardzo ważny przede wszystkim dla mieszkańców, odciąży ruch. Dlatego wyrażam głęboką wdzięczność, że ta współpraca parlament-Zarząd Województwa Małopolskiego, samorządowcy powiatu tarnowskiego, ale regionu tarnowskiego – wygląda wzorowo – dodawała posłanka Anna Pieczarka.

Budowa obwodnicy Lisiej Góry według szacunków może kosztować nawet 55-60 milionów złotych. Jak mówi wójt gminy, jest spora szansa, że trasa powstanie w okolicy 2023 roku. Gmina nie wyklucza też, że w przyszłości inwestycja zostanie rozszerzona i planowana do budowy trasa połączy się z drogą krajową nr 73.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe