Aktualna sytuacja na rynku pracy w regionie tarnowskim

  • 14.10.2021, 16:42
  • Gabriela Kudła
aktualna-sytuacja-na-rynku-pracy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Można powiedzieć, że na tarnowskim rynku pracy sytuacja cały czas się poprawia, a liczba bezrobotnych jest coraz mniejsza. Obecnie w Tarnowie pracy poszukuje 2400 osób, a w całym powiecie jest to 4300 osób. W porównaniu do ubiegłego roku jest to ponad 1000 mniej bezrobotnych.

 - Wskazania są tutaj procentowe, mówimy tutaj o stopie bezrobocia - 4,6% w mieście, 5.8% w powiecie, czyli zdecydowanie niższa  niż średnia małopolska. To jest prognostyk bardzo dobry. Również bardzo dobrym prognostykiem jest liczba ofert pracy - jest to ponad pięć tysięcy siedemset, czyli blisko o 11% więcej niż przed rokiem - mówi Stanisław Dydusiak. 

W tym roku Urząd Pracy wydał już prawie 6000 zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. W ubiegłym roku było to 3000 zezwoleń. 

 - To jest dwukrotnie więcej niż przed rokiem, czyli to uzmysławia nam, że pracodawcy nie mogąc na naszym rynku pracy znaleźć konkretnych fachowców w danych dziedzinach sięgają po duże grupy osób spoza granic kraju. Oczywiście głównie są to osoby z Ukrainy - dodaje Stanisław Dydusiak. 

Niezmiennie od lat, największa liczba ofert pracy pojawia się z branż budowlanych i handlowych. 

 - Wiadomo, że chodzi również o kierowców. To już jest mniejsza skala, ponieważ kierowców jest pracodawcom bardzo ciężko znaleźć dobrych kierowców i w ogóle związanych wokół budowlanych usług pracownicy - mówi Stanisław Dydusiak. 

Mimo że Urząd Pracy po remoncie jest już gotowy do otwarcia dla interesantów, wstrzymuje się otwarciem ze względu na znaczny wzrost osób chorych na koronawirusa. Tak jak do tej pory mieszkańcy na spotkania z doradcami mogą umawiać się telefonicznie. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe