Oświadczenie Grupy Azoty, odnośnie przedstawionych nieprawidłowości w spółce przez posłankę Urszulę Augustyn

  • 13.10.2021, 10:01
  • Grupa Azoty
Oświadczenie Grupy Azoty, odnośnie przedstawionych nieprawidłowości w…

Z dużym zdziwieniem zapoznaliśmy się z dzisiejszymi wypowiedziami Pani Poseł Urszuli Augustyn na temat rzekomej sytuacji w Grupie Azoty. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że głównym celem konferencji prasowej zorganizowanej przez Panią Poseł było wystraszenie pracowników i interesariuszy Grupy Azoty. Odnosząc się do opinii Pani Poseł, z którymi się nie zgadzamy, poniżej przedstawiamy rzetelny obraz sytuacji.

  1. Mówiąc o kondycji finansowej Grupy Azoty, należy przede wszystkim podkreślić, że rok 2019 był rekordowym rokiem w historii Grupy Azoty pod względem osiągniętych przychodów ze sprzedaży oraz kontynuowania kluczowych projektów inwestycyjnych. W 2019 roku Grupa Azoty odnotowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 11,3 mld zł, wynik EBITDA w wysokości 1,4 mld zł i marżę EBITDA na poziomie 12,6 proc.

 

W 2020 roku – pomimo pandemii – Grupa Azoty odnotowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę EBITDA na poziomie 12,6 proc.

 

Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że tym co pozwala podejmować inwestycje, rozwijać działalność Spółki są dobre wyniki finansowe, które na poziomie EBITDA przekraczają poziom 1 mld zł. Cena akcji, na którą powołuje się Pani Poseł – nie odzwierciedla rzeczywistej kondycji finansowej Grupy Azoty, a tą – na podstawie uzyskiwanych wyników finansowych – rynek finansowy ocenia jako dobrą. Pani Poseł powinna wiedzieć, że notowania giełdowe akcji spółek kapitałowych poruszają się w przedziale od skrajnego niedowartościowania po skrajne przewartościowanie.

 

  1. Wskazywanie przez Panią Poseł na procentowy rozkład nakładów inwestycyjnych na poszczególne spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty pokazuje brak zrozumienia idei konsolidacji spółek z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna. Połączenie potencjałów tych spółek pozwoliło nie tylko na pozostawienie kluczowych zakładów przemysłu chemicznego w polskich rękach, ale także na synergie kosztowe, kapitałowe i zwiększanie zysków. Współpraca w ramach Grupy daje wielowymiarowe korzyści polskiej gospodarce, całej Grupie Kapitałowej, jak również spółkom ją tworzącym.

 

Warto też w tym miejscu podkreślić, że nakłady inwestycyjne w przypadku Grupy Azoty S.A. od 2016 roku do 2020 były o 33 proc. większe niż w latach 2011-2015, a do głównych zrealizowanych inwestycji należą wytwórnie Poliamidy II, czy też Centrum Badawczo-Rozwojowe w Tarnowie. Cała Grupa Azoty rokrocznie wydaje ponad 1 mld zł na cele inwestycyjne.

 

  1. W kontekście poruszonej przez Panią Poseł kwestii zamknięcia instalacji Tarnoformu, uprzejmie informujemy, że zaprzestanie kontynuowania działalności w zakresie biznesu POM poprzedzone było szczegółowymi analizami rynkowymi, ekonomiczno-finansowymi oraz środowiskowymi. Decyzja podyktowana była brakiem efektywności ekonomicznej biznesu POM oraz brakiem możliwości poprawy w dającej się przewidzieć perspektywie. Co istotne, zaprzestanie produkcji POM ma pozytywny wpływ na ograniczenie całkowitej emisji CO2 fabryki w Tarnowie. Ograniczenie emisyjności naszej produkcji to kierunek, w którym konsekwentnie podążamy, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Jak Pani Poseł zauważyła, osobom, które pracowały przy zlikwidowanej instalacji, Spółka proponuje pracę na innych liniach produkcyjnych w Tarnowie. Pomimo zaprzestania działalności w zakresie biznesu POM, Grupa Azoty nie zredukowała więc zatrudnienia. Pracownicy są najważniejszą wartością Spółki – dlatego stanowczo sprzeciwiamy się przypisywaniu działaniom Zarządu Spółki określeń takich jak „pomiatanie, przesuwanie ludzi z instalacji na instalacje”. Ubolewamy nad sposobem w jaki Pani Poseł potrafi opisywać stosunki na linii pracodawca-pracownik i stanowczo podkreślamy, że nie są to nasze standardy. Pracownicy POM nie są „przenoszeni”, a uczestniczą w procesie wewnętrznej rekrutacji. W sposób transparentny, z poszanowaniem ich preferencji i kompetencji, znajdują zatrudnienie w innych częściach fabryki, gdzie pojawiają się wakaty przy uruchomieniach nowych aktywności m.in. przy instalacji do produkcji filamentów do druku 3D.

 

Trzeba podkreślić, że tylko w roku 2021 Grupa Azoty S.A. uruchomiła w Tarnowie dwie nowe instalacje – do produkcji kwasów humusowych oraz linię pilotażowo-produkcyjną do wytwarzania skrobi termoplastycznej. To rozwiązania i technologie, pozwalające nam wytwarzać produkty zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, czyli ideą, która współcześnie jest kluczowa dla wszystkich europejskich firm. Oczywiście rozumiemy, że osobom nie mającym na co dzień styczności z biznesem łatwo jest wydawać rekomendacje „wystarczyło instalację poszerzyć, unowocześnić albo po prostu zbudować na nowo”, jednak jako Grupa Azoty opieramy swoje decyzje biznesowe na podstawie konkretnych analiz i danych, a nie domniemań lub przypuszczeń.

 

Kończąc wątek inwestycji, chcemy wyraźnie podkreślić, że jednym z głównych elementów pozwalających nam na nieustanne wzmacnianie pozycji jednego z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie jest strategiczna dywersyfikacja biznesu. To, że działamy w różnych segmentach pozwoliło nam już niejednokrotnie oprzeć się niekorzystnym czynnikom rynkowym.

 

Jako Grupa Azoty realizujemy obecnie jedną z największych inwestycji w europejskim przemyśle chemicznym, tj. Polimery Police. Projekt jest kolejnym krokiem w kierunku dywersyfikacji naszej działalności. Tym razem o perspektywiczny i silnie rozwijający się rynek polipropylenu. Inwestycja ta pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych – nasz kraj dołączy do czołówki, jeśli chodzi o produkcję polipropylenu w Europie i będzie największym wytwórcą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Instalacja Polimery Police to blisko 400 nowych miejsc pracy w samej spółce oraz dodatkowe miejsca pracy w jej otoczeniu, związane m.in. z transportem polipropylenu, czy też z utrzymaniem ruchu.

 

Wszystkie te inwestycje budują wartość całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A.

 

  1. Jesteśmy obecnie w przededniu publikacji strategii Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Do czasu jej publikacji nie możemy ujawniać szczegółów dotyczących dokumentu. Jako spółka notowana na GPW zobligowani jesteśmy do procedowania zgodnie z regulacjami rynku kapitałowego, w tym w przypadku informacji, które mogą stanowić informacje poufne w rozumieniu rozporządzenia MAR. Niemniej jednak, musimy wyraźnie podkreślić, że informacje przekazane przez Panią Poseł w odniesieniu do rzekomych planów, które miałyby się znaleźć w strategii, traktujemy jako bezpodstawne insynuacje. Pozostając na dużym poziomie ogólności, możemy wskazać, że dokument będzie dotyczyć m.in. takich zagadnień jak zielona energia, czy też ograniczenie emisyjności i energochłonności naszych fabryk.

 

 

Monika Darnobyt

Rzecznik prasowy

Grupy Azoty S.A.

Grupa Azoty

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe