Urszula Augustyn o ciężkiej, jej zdaniem, sytuacji Grupy Azoty

  • 12.10.2021, 16:00
  • Gabriela Kudła
w-jakiej-kondycji-obecnie-znajduje-sie-grupa-azoty-oraz-jak-w-ostatnim-czasie-spadla-wartosc-tej-spolki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W jakiej kondycji obecnie znajduję się Grupa Azoty, oraz jak w ostatnim czasie spadła wartość tej spółki. Owy temat i wiele innych dotyczących Grupy Azoty poruszyła Urszula Augustyn podczas porannej konferencji prasowej.

 - Sześć lat temu, czyli w grudniu 2015 roku, kiedy spółka oddana została od poprzednich rządzących wartość spółki dotyczyła 11 miliardów złotych, natomiast pojedyncza akcja kosztowała 11 złotych 50 groszy. Dzisiaj po 6 latach, czyli w październiku 2021 roku, ta wartość spółki nie sięga nawet 3 miliardów, natomiast wartość akcji to jest 30 złotych. Oczywiście, te wartości się wahają, one zawsze na koniec dnia zawsze. Są bardzo precyzyjne, z ogólnie dostępnych źródeł zaczerpnięte, ale to pokazuje, że wartość spółki dramatycznie spada - mówi Urszula Augustyn, Poseł na Sejm RP. 

 Urszula Augustyn zwraca również uwagę na to, że nakłady inwestycyjne poszczególnych spółek w Grupie Azoty są nierównomiernie rozłożone. 

- 60 % tych nakładów idzie do spółki Police, 30% do spółki w Puławach, 7% do spółki w Kędzierzynie, a 3% do spółki w Tarnowie. Żeby zobrazować, ile to mniej więcej kosztuje, to Police dostają prawie 8 miliardów złotych. To oznacza, że Police i Puławy, które i tak są w całkiem niezłej sytuacji finansowej budują się na nowo, natomiast Tarnów jest absolutnie zaniedbany - dodaje Urszula Augustyn. 

Początkiem września posłanka skierowała interpelację do premiera Jacka Sasina, który nadzoruje spółki państwa.

- Poprzednia strategia skończyła się w 2020 roku, mamy koniec 2021 roku a strategii nadal nie ma, dlatego ja pytam. Czy to prawda, że Grupa Azoty ma zostać przekształcona w holding? Czy to prawda, że są plany wyprowadzenia Grupy Azoty z giełdy i czy to prawda, że rządzący mają zamiar stworzyć nową spółkę, matkę? Że Police i Puławy zostaną kupione przez PKN Orlen, a Kędzierzyn i Tarnów zostaną same sobie? - pyta Urszula Augustyn. 

Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej  zwraca również uwagę na fakt, że we wrześniu zamknięta została instalacja Tarnoform.

 - To jest instalacja POM, tworzywa, które jest bardzo popularne na rynku, które ma ogromne możliwości zbytu, ponieważ jest wykorzystywane do produkcji samochodów, czy do produkcji AGD. Nasza instalacja była przestarzała, ale nikt nie zadbał o to, żeby chociaż 1/16 choćby z nakładów, które idą dzisiaj na Police, można było zainwestować w Tarnowie. Ta 1/16 pozwoliłaby  zbudować nową instalację produktu, który jest całkowicie tarnowski - dodaje. 

Dodajmy, że w tarnowskiej spółce, oraz w spółkach zależnych pracuje prawie 4 tysiące osób. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Oświadczenie Grupy Azoty, odnośnie przedstawionych nieprawidłowości w spółce przez posłankę Urszulę Augustyn

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomek
Tomek 13.10.2021, 21:57
Myśmy nic nie zrobili i zobaczcie jak ciężko się wydobyć z tego bajzlu, ale jak wrócimy do władzy to przynajmniej nikt nie będzie o tym mówił i pisał i wszyscy będą szczęśliwi.
A kapitalizacja spółki to do kogo pretensje? do inwestorów że nie chcą kupować bo są spółki dywindentowe nie te które inwestują w rozwój? Sama ma pretensję że nie inwestują w rozwój w Tarnowie tylko w Policach. Byłoby odwrotnie pojechałaby do Polic i tam wylewała krokodyle łzy.
Azoty są jedynie w 1/3 własnością skarbu państwa, to chyba za ich rządów sprzedano Ciech który mógł zainwestować w Tarnów.
Małopolska
Małopolska 13.10.2021, 17:15
Augustyn jaki twój pryncypał twusk ma program ?????? Podporządkować Polaków niemcom !!!!!
Małopolska
Małopolska 13.10.2021, 16:25
Augustyn gdzieś była jak likwidowali wydziały Półspalanie pcv cyjanowodór chlor gdzieś była jak rządził Barwacz ?
Mimo
Mimo 13.10.2021, 11:31
Do kasawraca niestey Pani Augustyn mówi szczerą prawdę i nie ma co się oburzać i pisać głupoty. Co kasawraca prawda boli oj boli. Żałuje kasawraca że nie głosował na PO oj żałuje. Doskonalę ten żal kasawraca rozumiem. Masz szansę przy następnych wyborach naprawić swój błąd
kasawraca
kasawraca 13.10.2021, 09:24
Pani posłanko i po co pyyer. ić takie bzdury? Dlatego nie zagłosuję więcej na PO!
Jozef
Jozef 13.10.2021, 08:51
Sasin i wszystko jasne

Pozostałe