Wątroba a cholesterol – jaki ma wpływ na jej zdrowie?

  • 09.10.2021, 18:17
  • Artykuł partnera
Wątroba a cholesterol – jaki ma wpływ na jej zdrowie?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Odpowiada za metabolizm wielu składników odżywczych, utrzymanie energii na wysokim poziomie, magazynowanie krwi czy usuwanie toksyn z ustroju. Niestety, współczesny tryb życia nie sprzyja zachowaniu zdrowia tego organu. Wśród największych wrogów wątroby znajduje się cholesterol, w szczególności frakcji LDL.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest składnikiem tłuszczowym obecnym we wszystkich komórkach w ludzkim ciele. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest szkodliwy, ponieważ pełni pewne ważne funkcje. Wyróżniamy 2 podstawowe frakcje tego związku:

  • LDL
  • HDL

Cholesterol LDL uznawany jest za negatywny, ponieważ jego nadmiar wpływa na pogorszenie stanu zdrowia. Przenika on do ścian tętnic powodując tworzenie się złogów utrudniających przepływ krwi. Z kolei HDL nie przenika do ścian tętnic, jest natomiast niezbędny do syntezy hormonów steroidowych i niektórych witamin. Dodatkowo pomaga obniżyć stężenie cholesterolu LDL. Od 2. roku życia wątroba samodzielnie syntezuje niezbędną ilość cholesterolu, aby utrzymać czynność układu hormonalnego i pokarmowego. Dostarczanie tego związku wraz z dietą nie jest konieczne. 

Nadmiar cholesterolu w organizmie jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, żylaków czy choroby niedokrwiennej. Kiedy blaszka miażdżycowa zamknie światło naczynia może dojść do zagrażającego życiu zawału serca lub udaru mózgu. Jego zbyt wysoki poziom przyczynia się również do pogorszenia słuchu i wzroku oraz zwiększa ryzyko schorzeń neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera). 

Jak cholesterol wpływa na wątrobę?

Jedną z podstawowych funkcji wątroby jest produkcja oraz rozkład cholesterolu, odpowiada ona więc za jego metabolizm. Nadmiar cholesterolu w organizmie może upośledzać pracę tego ważnego narządu wskutek jego przeciążenia. Około 30% cholesterolu w organizmie dostarczana jest wraz z pokarmem, resztę (czyli znaczną większość) produkuje wątroba. Im więcej tłustych, smażonych i przetworzonych posiłków spożyjemy, tym więcej dostarczamy cholesterolu, szybko przekraczając normę. Wątroba jest maksymalnie obciążana, co prowadzi do jej stopniowej niewydolności. Jedną z poważniejszych konsekwencji tego stanu jest marskość wątroby. Wsparciem są leki na wątrobę, które poprzez zwalczanie nadmiaru cholesterolu poprawiają jej wydolność.

Sposoby na wspieranie wątroby

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrową wątrobą należy:

  • unikać nadmiernego spożywania alkoholu
  • utrzymywać zdrową, zbilansowaną dietę
  • wspomagać wątrobę naturalnymi suplementami diety i ziołami
  • pozostać aktywnym fizycznie

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wspierają zachowanie prawidłowej masy ciała, co wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Do grona produktów spożywczych sprzyjających obniżaniu cholesterolu zaliczamy m.in. orzechy, nasiona, tłuste ryby i inne źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz owoce i warzywa. Warto sięgać po produkty pełnoziarniste. Niektóre osoby muszą stosować leki na cholesterol - ważne jest, aby były one skuteczne i bezpieczne. 

Czym jest dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa to styl odżywiania się osób z podwyższonym poziomem cholesterolu. Umożliwia jego normalizację i wspieranie pracy wątroby. To nic innego jak zmodyfikowana dieta lekkostrawna, wykluczająca pokarmowe źródła cholesterolu, a wspierająca podaż witamin i antyoksydantów. Przede wszystkim należy zrezygnować z alkoholu i tłustych, smażonych, ciężkostrawnych dań, Mięsa znacznie lepiej przygotowywać na parze czy metodą gotowania. Ograniczenie solenia, picie przynajmniej 2 l wody dziennie, unikanie żywności przetworzonej - to podstawy diety wątrobowej. 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe