Rusza pomoc dla rolników w związku z ASF w powiecie dąbrowskim

  • 08.10.2021, 13:03
  • Daria Kurczab
asf.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Śmiertelny dla trzody chlewnej wirus zbiera żniwo w powiecie dąbrowskim. Obecnie stwierdzono trzy ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń, dwa w Słupcu i jeden w Suchym Gruncie. Oznacza to, że świnie są wybijane, następnie utylizowane, a budynki dezynfekowane.

- Niestety stwierdzono nowe ogniska zachorowań ASF na terenie powiatu dąbrowskiego. Jedno z ognisk, które stwierdzono w pierwszej kolejności, spowodowało, że decyzją wojewódzkiego lekarza weterynarii musiano zlikwidować stado, czyli ok. 600 sztuk w kilku gospodarstwach – mówił Lesław Wieczorek.

Rolnikowi, którego spotka ta trudna sytuacja, a spełnił w gospodarstwie warunki bioasaekuracji przysługuje pełne odszkodowanie w wysokości ceny rynkowej za żywiec.

- Rolnicy mogą starać się o odszkodowanie w pełnej wartości aktualnej ceny rynkowej za żywiec, jeżeli oczywiście spełnią warunki bioasekuracji w gospodarstwach – mówiła Anna Morawiec.

Jak dodaje Anna Morawiec z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, choroba nie jest groźna dla ludzi.

- Choroba jest niebezpieczna dla świń, ponieważ jest to choroba wirusowa. Dosyć zjadliwa i kończy się praktycznie 100 % śmiertelnością trzody chlewnej. Natomiast dla ludzi mięso zarażone tym wirusem jest absolutnie nieszkodliwe. Zakłady, ubojnie, rzeźnie mogą oczywiście kupować to mięso, jeżeli też spełniają odpowiednie warunki, czyli mogą w takiej temperaturze przetwarzać to mięso, natomiast nie bardzo chcą, ponieważ nie wszystkie rzeźnie po prostu takie warunki spełniają – mówiła Anna Morawiec.

Żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się Afrykańskiego Pomoru Świń na dalszy obszar Małopolski, wojewoda zdecydował o budowie ogrodzenia przebiegającego, wzdłuż nieczynnej linii kolejowej z Tarnowa do Szczucina.

- Dodatkowo muszę wspomnieć, że Urząd Wojewódzki prowadzi inwestycję polegającą na zbudowaniu zapór, aby dziki nie mogły się przemieszczać. Ta zapora zostanie zbudowana wzdłuż nieczynnej linii kolejowej – mówił Lesław Wieczorek.

Ogrodzenie będzie miało przerwy, w miejscach przecięcia się z dróg. Jest to pierwsze ogrodzenie, które idzie gruntami nienależącymi do lasów. Wszystkie dotychczasowe wykonywano na terenach leśnych.

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe