Tarnów wyemituje kolejne papiery wartościowe

  • 07.10.2021, 14:04
  • Wioletta Zarębska
tarnow-wyemituje-kolejne-papiery-wartosciowe.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tarnów wyemituje kolejne obligacje, tym razem o wartości ponad 66 milionów złotych. Radni zdecydowali o tym większością głosów w trakcie sesji nadzwyczajnej. Środki uzyskane z emisji papierów wartościowych mają zostać przeznaczone na wydatki majątkowe i inwestycyjne oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

- Jesteśmy w drugiej części roku, kończą się inwestycje i nasze zasoby finansowe wymagają wzmocnienia ze środków pochodzących z emisji obligacji. Cały proces jest przygotowany, w trakcie rozpoznania rynku okazało się, że instytucja finansowa, która kupiła obligacje dwa lata temu – w 2019 roku – jest zainteresowana kupnem kolejnych obligacji o wartości 21 milionów złotych. Co więcej, jest gotowa obniżyć oprocentowanie tych obligacji, które już posiadają z 2019 roku o wartości 45 milionów złotych. Instytucja jest gotowa obniżyć to oprocentowanie do kwoty niższej. Łącznie zyskalibyśmy około 700 tysięcy złotych – tłumaczył w trakcie sesji Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.

- Po obniżce ceny przez instytucję finansową, która wykupiła te 45 milionów i zaporoponowała aby dla 45 milionów i dla 21 milionów marża była 1,92. Przy takiej marży koszt odsetkowy wyniesie 5 309 215,63 zł – wyjaśniał Sławomir Kolasiński, skarbnik miasta Tarnowa.

Radni zdecydowali, że miasto wyemituje papiery wartościowe w dwóch transzach – pierwsza o wartości 21 milionów złotych, a druga część ma odpowiadać kwocie 45 milionów złotych. Wątpliwości co do emisji kolejnych obligacji miała radna Anna Krakowska.

- Skąd potrzeba sprzedaży kolejnych obligacji? To pytanie być może naiwne, ale zwiększa się nasz dług. Po drugie powiem szczerze po raz pierwszy spotykam się z instytucją finansową, która chcąc kupować obligacje od Tarnowa i płacić Tarnowowi daje mu taki upust, zysk w postaci ponad 600 tysięcy złotych – dziwiła się radna Anna Krakowska z PiS.

Ostatecznie za emisją obligacji zagłosowało 13 radnych, 10 radnych wstrzymało się od głosu, przeciw był jeden radny.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe