Z historią ku przyszłości. 100 lat dąbrowskiego "ogólniaka"

  • 24.09.2021, 17:33
  • Wioletta Zarębska
z-historia-ku-przyszlosci-100-lat-dabrowskiego.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od stu lat uczy i wychowuje. Dokładnie w 1921 roku w Dąbrowie Tarnowskiej powstała szkoła – obecne I Liceum Ogólnokształcące – działalność tej placówki trwa nieprzerwanie aż do teraz. Z okazji stulecia istnienia szkoły wydano książkę pt. "Z historią ku przyszłości. 100 lat dąbrowskiego "ogólniaka".

- Jest tam parę bardzo istotnych rzeczy i muszę powiedzieć, że jest tam parę nowych rzeczy. Mimo że szkoła ma jubileusz 100-lecia to jednak wcześniej te kwestie nie były podejmowane. To chociażby kwestie katechizacji, która od samych początków towarzyszyła życiu szkolnemu. Kwestia laicyzacji życia szkolnego, czy też pewnej ideologizacji. Mówimy też w tej książce o takim rozdziale, który dotąd w ogóle nie był podejmowany, mianowicie o konspiracyjnym harcerstwie, które w czasie II wojny światowej występowało przeciwko okupantowi niemieckiemu, a później prowadziło współpracę z Armią Krajową. To jest piękna karta, która była zapomniana – opowiadał ks. Robert Biel, redaktor naczelny książki pt. "Z historią ku przyszłości. 100 lat dąbrowskiego "ogólniaka".

- Okres, którym się zajmowałem obejmował lata wojny, gdzie Roman Szpak, ale i jego koledzy z drużyny harcerskiej dość mocno włączyli się, należeli do oddziału "Drewniaki", który tutaj przez Armię Krajową był organizowany – wyjaśniał Stanisław Mazur, jeden z absolwentów, a później nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej. 

- Perypetie powstania szkoły są naprawdę bardzo duże. Generalnie to była naprawdę walka, żeby szkoła powstała. W 1921 roku była mowa o powstaniu budynku i we wrześniu oddano plac, na którym ta szkoła mogła powstać. Walczono o to żeby były finanse gromadzone. Jako ciekawostkę powiem, że 250 tysięcy złotych ówczesnych zostało zaciągnięte jako dług w złocie, żeby ta szkoła mogła powstać. Potem się oczywiście rozwijała. W latach 80. powstało nowe skrzydło, później kolejno powstawały sale gimnastyczne, boisko szkolne. A szczegóły już w książce – dodawała Małgorzata Kacała-Niewiadomska, nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

Promocja książki wydanej na 100-lecie istnienia szkoły miała miejsce w Dąbrowskim Domu Kultury. Udział w niej wzięli zaproszeni goście, pracownicy placówki i uczniowie.

- Jest to kolejne wydarzenie towarzyszące 100-leciu I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, czyli promocja publikacji wydanej siłami naszych absolwentów i nauczycieli obecnych i byłych. Mamy sześciu autorów – wyjaśniał Michał Wolak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dodajmy, że to jedno z zaplanowanych wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia istnienia szkoły.


 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe