Tarnów. Smog w oku drona. Sypią się pierwsze mandaty

  • 23.09.2021, 12:56
  • Daria Kurczab
smog.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Profesjonalny dron z podwieszanym nowoczesnym laboratorium do badania zawartości dymu, które przedstawia wyniki w czasie rzeczywistym to sprzęt, za pomocą którego straż miejska skontroluje, czym tarnowianie palą w piecach. Od pierwszego dnia, gdy podjęto kontrole przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego, przeprowadzono kontrolę kilkudziesięciu nieruchomości.

- Funkcjonariusze kontrolują, sprawdzają, czym ogrzewane są budynki, ale przede wszystkim sprawdzają, czy nie są spalane odpady. Od początku września były kontrole właśnie z wykorzystaniem drona na różnych osiedlach: na osiedlu Gumniska – Zabłocie, Krzyż, Rędzin, Piaskówka. W jednym przypadku stwierdzono spalanie odpadów, ogródkach działkowych. Oczywiście sprawca został ukarany mandatem karnym – mówiła Aldona Świątek.

Operator drona na bieżąco monitoruje jakie substancje wydobywają się z komina.

- Operator drona ma tablet, na którym widać, jakie są pomiary zawartości dymu. Jeżeli są szkodliwe substancje typu cyjanowodór czy też siarkowodór wówczas może to świadczyć o tym, że spalane są odpady – mówiła Aldona Świątek.

Spalanie nieodpowiednich substancji grozi nałożeniem mandatu karnego.

- Mandat karny za spalanie odpadów wynosi do 500 zł, natomiast straż miejska może również skierować wniosek do sądu i wówczas ta grzywna jest znacznie większa, bo aż do 5000 zł – mówiła Aldona Świątek.

Wiele razy mieszkańcy dzwonią do straży miejskiej z prośbą o interwencję.

- Oczywiście reagujemy na każde interwencje zgłaszane straży miejskiej przez mieszkańców, którzy bardzo często na widok dymu wydobywającego się z komina zgłaszają, że mają podejrzenie, że spalane są odpady – mówiła Aldona Świątek.

Spalanie zbyt wilgotnego drewna prowadzi do znacznej emisji szkodliwych dla zdrowia substancji,. Takie drewno jest mniej wydajne energetycznie, gdyż część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci. Dlatego też straż miejska jest również w posiadaniu elektronicznego wilgotnościomierza drewna.

- Podczas takiej kontroli sprawdzana jest wilgotność tego drewna, ponieważ ważne jest, że drewno, które jest wykorzystywane do ogrzewania, nie może przekraczać 20% swojej wilgotności – mówiła Aldona Świątek.

Na podstawie upoważnień prezydenta strażnicy mogą m.in. wchodzić do domów, dokonywać kontroli pieców i kotłów w zakresie stosowania przepisów o ochronie środowiska, sprawdzając, jakie paliwa są używane do ogrzewania domów, a w szczególności czy w paleniskach domowych nie dochodzi do spalania odpadów, co jest zabronione.
 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe