"Nie wyobrażamy sobie mieszkać w okolicy spalarni zwłok". Mieszkańcy Nowych Żukowic protestują przeciw kontrowersyjnej inwestycji

  • 23.09.2021, 12:07
  • Wioletta Zarębska
mieszkancy-nowych-zukowic-protestuja-przeciw-kontrowersyjnej-inwestycji.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Inwestycja, która ma powstać w Nowych Żukowicach budzi spore kontrowersje i sprzeciw mieszkańców. Są oni zdania, że przez planowany do budowy obiekt spadną ceny nieruchomości, wpłynie to na ich zdrowie, plony z upraw rolnych przestaną się sprzedawać, a wieś okryje się złą sławą. Takie konsekwencje – zdaniem mieszkańców – spowoduje powstanie spopielarni zwłok.

- To jest między domami, my uprawiamy tam różne warzywa i nikt chyba nie chce spożywać warzyw czy owoców z jakimś popiołem, czy z czymś – martwiła się jedna z mieszkanek wsi.

- Teraz dowóz wszystkich tych zwłok to wiadomo zatrucie środowiska, samochody będą jeździć non stop. Wiadomo, że to nie będzie to budowane dla kilku spaleń, tylko to będzie szło w setki czy tysiące – dodawał jej mąż.

- Nie wyobrażamy sobie mieszkać w okolicy spalarni zwłok. Druga sprawa, widok codzienne przyjeżdżających karawanów, bo w naszej miejscowości nie słyszałem, żeby ktokolwiek się kremował, czyli to dla nas nie będzie. To jest tylko dla inwestora, po to żeby zarabiać pieniądze – mówił jeden z mieszkańców z przyszłych Nowych Żukowic.

- Obawiamy się jak to wpłynie na zdrowie naszych dzieci, a nasze zdrowie. Już mamy dwie wieże postawione w Nowych Żukowicach, mamy wysokie napięcie. Wszystko, co najgorsze pcha się do Nowych Żukowic – żaliła się kobieta.

- Teraz ludzie chcą się budować a w tej chwili wszyscy będą uciekać stąd, bo wiadomo, że nikt nie chce koło czegoś takiego nie chce przebywać – dodawał mężczyzna.

O tym, że w Nowych Żukowicach powstanie zakład pogrzebowy ze spopielarnią zwłok mieszkańcy dowiedzieli się z niedzielnych ogłoszeń parafialnych. W tej sprawie postanowiono porozmawiać z wójtem gminy, dlatego w remizie strażackiej zorganizowano spotkanie. Przyszła na nie cała wieś.

- Sprawa wyszła tydzień temu. Wyszło obwieszczenie, które pan wójt udostępnił do wiadomości publicznej. Jest to bardzo kontrowersyjna sprawa i temat. Wiadomo, chyba żadna wieś, żadna miejscowość nie chciałaby mieć takiego obiektu. Stanowi to duży sprzeciw mieszkańców i ja stoję po stronie ludzi, bo wiadomo to taka nieprzyjemna wizytówka - mówiła Małgorzata Tokarczyk-Kozioł, sołtys wsi Nowe Żukowice.

Zakład pogrzebowy wraz ze spopielarnią chce budować prywatna firma z Krakowa. Ma on powstać na działce, która trafiła w jej ręce w ramach licytacji komorniczej. O to, by Nowych Żukowicach powstała spalarnia inwestor z Krakowa starał się już od czerwca. Dopiero teraz jednak złożył on kompletną dokumentację.

- Wszczęliśmy postępowanie zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, wystąpiliśmy instytucji, które opiniują i uzgadniają tego typu inwestycje o opinię. Natomiast postanowiliśmy bardzo szeroko poinformować mieszkańców. Chcemy, żeby tutaj była sytuacja jasna, klarowna, żeby mieszkańcy mogli wziąć udział w tym postępowaniu i przede wszystkim żeby byli stronami w postępowaniu – wyjaśniał wójt gminy Lisia Góra, Arkadiusz Mikuła.

Jednak jak dodaje wójt są małe szanse na zablokowanie tej inwestycji przez gminę.

- Żadna jednostka samorządu terytorialnego jeżeli w planie zagospodarowania lub w wyniku decyzji o warunkach zabudowy nie ma w przepisach miejsc, w które by uniemożliwiałyby wykonanie takiej inwestycji. Na tym terenie nie mamy możliwości ot tak powiedzieć, że nie nie możemy tutaj wpuścić takiej inwestycji czy innej – dodawał wójt Arkadiusz Mikuła.

Dodajmy, że planowana budowa zakładu pogrzebowego wraz ze spopielarnią zwłok miałaby powstać w Nowych Żukowicach w bliskim sąsiedztwie autostrady i cmentarza.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec od 41 lat
Mieszkaniec od 41 lat 23.09.2021, 19:36
Ogarnijcie się czy dym z krematorium nie jest gorszy niż gnijące zwłoki przesiąkające do wód gruntowych. Ludzie czasy się zmieniają a wy dalej XX wiek. Jakby wam biedre zbudowali to wszyscy byliby zadowoleni. Jakoś drobtar nikomu nie przeszkadza przez tyle lat, tartaki, hodowle psów itp. Nagle wszyscy mają bul d...
Mieszkanka N Ż.
Mieszkanka N Ż. 24.09.2021, 10:59
Dodajmy, że wspomniana "hodowla psów" jest usytuowana w centrum wsi, w sąsiedztwie, i to najbliższym, szkoły oraz domów. Mieszkańcom, ba, najbliższym sąsiadom, nie przeszkadza smród, który stamtąd się roznosi, ciągły hałas, że o warunkach, w jakich te psy są przetrzymywane i jak są traktowane, nie wspomnę. Kolejna firma-"Drobtar". Może smrodu już nie generuje, ale ile środowiska zanieczyścili, to ich. Swego czasu nagminne było wywożenie zanieczyszczeń z firmy i puszczanie ich do pobliskiej rzeki. I to było "cacy"
Tartaki-szkoda strzępić języka, jeszcze więcej niech się ich natworzy, będzie bardziej eko...
Jeśli chodzi o spalarnię, szczerze, nie wiem co myśleć, z jednej strony rozumiem sprzeciw, bo ludzie nie wiedzą jak to ma wyglądać, ale z drugiej zastanawia mnie np. to, że w Mielcu również taki obiekt się znajduje, normalnie w mieście, i jakoś funkcjonuje, nie słyszało się o protestach.
Ja osobiście mam zamiar przyglądać się sprawie z boku, z ciekawością co z tego wyniknie
nowa jastrzabka
nowa jastrzabka 27.09.2021, 11:37
Witam, gdyby komuś przeszkadzało ludzie by protestowali logiczne a widocznie nie przeszkadza bo w opisanych sprawach nie protestują - jest to wieś wiec zapach zwiąrzat jest wpisany w wieś-tartaki moze mniej ale ludziom to nie przeszkadza bo są cichsze niz tak zwana cerkularka u ROLNIKA a krematorium jednak to co innego
buba
buba 24.09.2021, 13:34
...skoro nie wie "pani" co myśleć to i tak wiele nie zmienia bo wygląda na to że Pani po prostu nie ma czym myśleć.
Mieszkanka
Mieszkanka 24.09.2021, 16:59
Najważniejsze, że "Pan" ma czym, przynajmniej w swoim przekonaniu :D Podpowiem jedno-ludzie, którzy mają czym myśleć, nie obrażają innych, z tego tylko względu, że być może mają odmienne zdanie. Mądrość polega na tym, alby w sposób kultularny i nie obrażający drugiej strony, wymienić się argumentami. "Pan" wybaczy, ale w pyskówki na poziomie szkoły podstawowej się nie wdaję, więc żegnam ozięble :)
mieszkaniec nowa jastrzabka
mieszkaniec nowa jastrzabka 24.09.2021, 07:59
zgłoś inwestorowi działkę obok siebie niech Tobie pachni :)
Nowa Jastrzabka
Nowa Jastrzabka 23.09.2021, 14:52
Dodaje Iż protestują także mieszkańcy Nowej jastrząbki, starych żukowic, mam nadzieje ze także inne miejscowości z gminy będą razem z mieszkańcami Nowych żukowic - jesteśmy jedna gminą i w sprawach ważnych jesteśmy wszyscy razem. na zebraniu był nawet wójt starej jastrząbki (inna gmina ) wiec wsparcie sprzeciwu jest ogromne.
dawid
dawid 23.09.2021, 14:14
Nawet jak wybudują to nie będą mieli co spalać chyba ze transport zwłok będzie powietrzny.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.09.2021, 14:08
KTOŚ CELOWO NIE DODAŁ ZE w OKOLICY JEST KOSCIOŁ SZKOŁA PRZEDSZKOLE :)
Marek
Marek 23.09.2021, 16:16
To jak w każdej większej miejscowości. Tutaj akurat zgoda z mieszkańcami, którzy przez autostradę mają utrudnione życie. Natomiast w krzyżu można budować wszystko. Autostrada, śmietnisko, obwodnicę itp.
dorek
dorek 24.09.2021, 07:57
trzeba protestowac

Pozostałe