Którym politykom ufamy, a którym nie? Spadek Grodzkiego, debiut Czarnka

  • 21.09.2021, 10:10 (aktualizacja 21.09.2021, 17:53)
  • News4Media
Którym politykom ufamy, a którym nie? Spadek Grodzkiego, debiut Czarnka gov.pl
Donald Tusk, Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek, a może Tomasz Grodzki? Polacy odpowiedzieli, które z osób publicznych mogą cieszyć się mianem autorytetu. W aktualnym sondażu respondenci ocenili również głowę Kościoła katolickiego, papieża Franciszka.

Komu ufamy bardzo, a komu wcale?

W sondażu przeprowadzonym przez firmę badawczą IBRiS dla Onetu, Polacy wypowiedzieli się na temat zaufania, którym darzą osoby publiczne, odpowiedzialne za decyzje podejmowane w naszym państwie.

We wrześniowym rankingu pierwsze miejsce zajął prezydent Andrzej Duda. Prezentowane statystyki wskazują, że ufa mu 44,4 proc. ankietowanych osób. Tuż za nim ustawił się premier Mateusz Morawiecki, zdobywając 42,5 proc. pozytywnych głosów. Podium zamyka prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego wynik to 40,7 proc. głosów zaufania.

Największy spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca przypadł marszałkowi senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Obecnie swoje zaufanie wobec niego wyraża 20,8 proc. Polaków, choć jeszcze w sierpniu wynik ten sięgał 28,4 proc. Na końcu zestawienia znalazł się Michał Kołodziejczak z Agrounii, któremu zaufało dotychczas 3,7 proc. respondentów. Z kolei 71,8 proc. z nich, nigdy nie słyszało o takiej postaci.

Podczas tego samego badania ankietowani wskazali też polityków, wobec których czują największą nieufność. W tym niechlubnym rankingu przoduje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zdobywając 62,7 proc. negatywnych głosów. Na drugim miejscu zestawienia stanął minister edukacji Przemysław Czarnek, wobec którego nieufność wyraziło 61,9 proc. badanych. Trzecie miejsce przypadło z kolei Leszkowi Balcerowiczowi (58,9 proc. negatywnych ocen).

We wrześniowym sondażu Onetu, wyjątkowo pojawił się również papież Franciszek.

„Głowa Kościoła Katolickiego prawdopodobnie trafiła do zestawienia jednorazowo. Franciszek nie jest politykiem, ale chcieliśmy sprawdzić, jak oceniają go Polacy. Dla części najbardziej konserwatywnych wiernych może bowiem być on zbyt liberalny, zwłaszcza po tym, jak zakazał odprawiania mszy w obrządku trydenckim (przedsoborowym). "Twardogłowym" katolikom niekoniecznie musiały też podobać się słowa papieża o społeczności LGBT, w których nie wykluczył on podawania im komunii świętej.” – wyjaśnił portal.

Wbrew powyższym obawom, Polacy ocenili Franciszka bardzo pozytywnie. Swoje zaufanie wobec głowy Kolegium Biskupów wyraziło aż 74,6 proc. respondentów, wybór „nie ufam” wskazało jedynie 8 proc. pytanych. Dla 14,4 proc. ankietowanych papież jest postacią obojętną.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe