"Pochylam głowę przed nią" - premier Mateusz Morawiecki o polskiej bohaterce, która została zamordowana w Pogórskiej Woli

  • 18.09.2021, 23:05
  • Wioletta Zarębska
premier-mateusz-morawiecki-o-polskiej-bohaterce-ktora-zostala-zamordowana-w-pogorskiej-woli.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci Heleny Marusarzówny odbyły się w Pogórskiej Woli, nieopodal miejsca, w którym została zamordowana. 23-letnia mistrzyni sportów narciarskich, kurierka tatrzańska i żołnierka ZWZ zginęła z rąk Niemców 12 września 1941 roku. W trakcie tegorocznych obchodów upamiętniających tamto wydarzenie obecny był premier Mateusz Morawiecki.

- Helena Marusarzówna w swoim krótkim życiu była mistrzynią narciarstwa i to siedmiokrotną, absolwentką szkoły handlowej, brała udział w różnego rodzaju wystąpieniach i swoją energię oddawała bliskim, oddawała społeczności, w której żyła, oddawała Ojczyźnie. Helena Marusarzówna w 1939 roku po napaści Niemców na Polskę poświęciła się ratowaniu ludzi, przeprowadzaniu ich przez granicę, służyła jako łączniczka w oddziale łączności Związku Walki Zbrojnej o pseudonimie "Zagroda". Pochylam głowę przed nią, przed jej towarzyszkami, towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem mówił w Pogórskiej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości w Pogórskiej Woli związane z upamiętnieniem Heleny Marusarzówny odbywały się w dwóch miejscach – przed pomnikiem oraz przy Szkole Podstawowej, na której ścianie powstał mural z wizerunkiem jej patronki.

- To było nasze wielkie marzenie. Chcieliśmy, żeby ten mural upamiętniał naszą patronkę, żeby wszyscy, widząc ją zastanowili się nad jej życiem, nad tym co zrobiła i żeby wszyscy pamiętali, że swoje życie oddała właśnie tu w Pogórskiej Woli – wyjaśniała Regina Kiwior, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli.

- Helena Marusarzówna ówcześnie, 80 lat temu, to był wymiar najwyższego poświęcenia, patriotyzmu i takich przykładów potrzebujemy. Nie teraz heroizmu, ale patriotyzmu dnia codziennego. Skoro wtedy dało się to być może teraz też się da. Wiele osób nawet pytało co to za osoba na tym muralu. Dopiero teraz niektórzy dowiedzieli się – bo mamy sporo osób, które przybywają do Pogórskiej Woli - kim była Helena Marusarzówna. To też wpływa na rozwój postaw patriotycznych wśród mieszkańców, na czym nam bardzo zależy – mówił Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

W uroczystości odsłonięcia muralu z wizerunkiem Heleny Marusarzówny udział wzięła Jadwiga Morawiecka – mama premiera Mateusza Morawieckiego. Natomiast Prezes Rady Ministrów nawiązał do powstania muralu w swoim przemówieniu:

- Dziękuję za ten mural, który tutaj nieopodal został namalowany i za to, że ona żyje wśród nas właśnie poprzez swoje czyny, swoją odwagę, poprzez to jak chciałaby żebyśmy my żyli dzisiaj.

W uroczystościach w Pogórskiej Woli udział wzięli też parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu, a także szkół, których patronką jest Helena Marusarzówna. Obecni byli też mieszkańcy gminy Skrzyszów.

- Myślę, że pan premier tą wizytą chce uszanować tę wspaniałą, bardzo młodą osobę, która w wieku zaledwie 23 lat została rozstrzelana przez Niemców, która bardzo aktywnie działała w czasie II wojny światowej jeżeli chodzi o przeprowadzanie różnych grup przez Tatry. Myślę, że warto dzisiaj tu być żeby powiedzieć, że ta osoba w polskiej historii odegrała bardzo ważną rolę – zaznaczał Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Dodajmy, że w trakcie uroczystości przed pomnikiem odczytano też apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe