Grupa Azoty otworzyła nową instalację do produkcji kwasów humusowych

  • 16.09.2021, 14:40
  • Wioletta Zarębska
grupa-azoty-otworzyla-nowa-instalacje-do-produkcji-kawasow-humusowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Grupie Azoty uruchomiono nową linię pilotażową do produkcji kwasów humusowych. Rocznie za jej sprawą będzie można wytworzyć 2500 ton substancji. Pierwszym produktem powstającym na tej instalacji będzie Tohumus, czyli organiczno-mineralny stymulator wzrostu roślin. Grupa Azoty reklamuje produkt, jako taki, który sprawi, że gleba będzie żyzna, a żywność zyska dobrą jakość.

- Chcemy Państwu zaprezentować instalację, nad którą nasze Centrum Badawczo Rozwojowe pracowało wiele lat, gdzie zaczniemy oferować rynkowi produkt, który jest w stu procentach ekologiczny, produkowany w oparciu o węgiel brunatny – wyjaśniał Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S. A.

- Niezmiernie się cieszę, że ta instalacja jest tu na terenie naszej spółki. Ta nazwa Tohumus to jest swoisty kryptonim. Ta literka "T" dla mnie zawsze będzie oznaczać, że to jest nasz tarnowski pomysł - dodawał Zbigniew Paprocki, dyrektor generalny Grupy Azoty S.A.

Nowa linia to efekt wieloletnich prac prowadzonych w tarnowskim Centrum Badawczo Rozwojowym. Zatrudnieni w nim specjaliści znaleźli sposób uzupełnianie gleb w niezbędną do jej użyźniania substancje – kwasy humusowe.

- 70 % naszych ziem rolniczych wymaga wsparcia. To są ziemie często pozyskane jako ziemie bielicowe, bo przecież kiedyś Polsce zajmowały w dużej części lasy. Zresztą eksploatacja i ta polityka rolna, która w tej chwili jest prowadzona wymaga tego żeby wesprzeć tę produkcję i hodowlę – mówił Ryszard Pagacz, II wicewojewoda małopolski.

- Wchodzimy zdecydowanie z naszą ofertą produktową w XXI-wieczne rolnictwo. Rolnictwo, które musi odpowiadać na wyzwania XXI wieku związane również z ekologią -wyjaśniał Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S. A.

Grupa Azoty zapewnia, że Tohumus to produkt w pełni ekologiczny, który jest także odpowiedzią na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu.

Substancja została przebadana m.in. przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa i Instytut Ogrodnictwa z Państwowego Instytutu Badawczego.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Małopolska
Małopolska 16.09.2021, 20:50
Kiedy emerytury stażowe dla pracowników zmianowych ????

Pozostałe