Powiat dąbrowski szkoli młodych, przyszłych ochotników straży pożarnej

  • 14.09.2021, 15:51
  • Gabriela Kudła
warsztaty-dla-dzieci-i-mlodziezy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W ubiegły weekend tj. 10.09-12.09 powiat dąbrowski był gospodarzeń trzydniowych warsztatów dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Głównym celem szkoleń było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony przeciwpożarowej i przygotowanie ich do służby w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej. Szkolenia rozpoczęły się w piątek i trwały do niedzielnego popołudnia.

 - Trzydniowe warsztaty przeznaczone dla Młodzieżowych Grup Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsze dwa dni to były warsztaty przeprowadzone w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,  tam młodzież mogła przybliżyć sobie sprawy pożarnictwa, ale też bezpieczeństwa ruchu drogowego. Natomiast dzisiaj jest tak zwany dzień  otwarty, pokazy, zawody, pokazy z psami ratowniczymi, także  mnóstwo atrakcji. Chcemy, żeby młodzież tę wiedzę o pożarnictwie pozyskiwała i żeby to sprawiło, że młodzi ludzie będą działać w Ochotniczych Strażach Pożarnych - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski. 

 Ostatni dzień szkoleń odbył się w zespole dworsko-parkowym w Brniu. 

 - Jest to taki element plenerowy, tej całej trzydniowej imprezy. Dla wszystkich dzieciaków, ze wszystkich Drużyn Pożarniczych, które mogą poznać tak naprawdę na przyszłość jak wyglądają zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jest to przygotowanie tych dzieciaków, do zawodów, a dodatkowo tutaj w plenerze zabawa dla dzieci. Były tutaj również psy z OSP Goszcza, które tutaj są psami ratowniczymi, poszukują osób zaginionych. Dzieci mogły się z tymi psami pobawić, pogłaskać, zobaczyć jak one fizycznie w terenie pracują i jak znajdują osoby poszkodowane - mówi st. kpt. Marek Bator, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. 

Organizatorem wydarzenia był Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 - Co roku Województwo Małopolskie przeznacza spore środki na dotowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Remontujemy remizy, kupujemy wozy bojowe i sprzęt, ale nie będzie to nigdy potrzebne, jeżeli ta młoda kadra nie będzie rosła.  Ktoś po strażakach musi to po prostu przejąć. Faktycznie to wydarzenie jest jednym z trzech, jedno odbyło się już w powiecie proszowickim, a w przyszłym tygodniu zapraszamy państwa do Czernikowa. W Nowej Wsi Szlacheckiej będzie trzecia odsłona trzydniowych warsztatów - mówi Anna Glixelli, prezes Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Zapytaliśmy uczestników warsztatów, w jaki sposób mogą wykorzystać wiedzę zdobytą podczas wydarzenia. 

Dodajmy, że projekt został sfinansowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe