Czym są kamery IP? Wybieramy kamerę do domowego monitoringu

  • 13.09.2021, 12:54
  • Artykuł partnera
Czym są kamery IP? Wybieramy kamerę do domowego monitoringu
Aby stworzyć prosty domowy monitoring, wystarczy dziś kilka kamer bezprzewodowych, które łączą się z WiFi. Urządzenia te nie wymagają instalacji rozbudowanej sieci kabli i przewodów, dlatego można je łatwo zamontować niemal w każdym miejscu. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą kamerę do monitoringu.

Kamera IP – co to takiego?

Kamery IP (Internet Protocol) to urządzenia, które może bezprzewodowo łączyć się z domową siecią internetową. Współpraca z WiFi pozwala na oglądanie rejestrowanego obrazu w czasie rzeczywistym na wielu urządzeniach jednocześnie (np. na smartfonie, tablecie czy telewizorze). Jest to możliwe, ponieważ każde urządzenie tego typu posiada moduł sieciowy, który udostępnia rejestrowany obraz (strumień audiowizualny) w domowej sieci internetowej. 

Kamera IP (https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/kamery-ip.html) może komunikować się z routerem bezprzewodowo, jeśli jednak interesuje nas bardziej rozbudowany monitoring, warto rozważyć zakup kamer, które będą podłączone za pomocą tradycyjnych kabli. W takiej sytuacji trzeba się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami i inwazyjnym montażem, nierzadko wymagającym rozkuwania ścian. W zamian otrzymujemy stabilny system oraz sygnał trudny do przechwycenia przez osoby postronne.  

Rodzaje kamer IP 

Na rynku dostępnych jest dziś wiele kamer zróżnicowanych pod względem budowy, dostępnych funkcjonalności oraz możliwości montażowych. Najbardziej popularne są tradycyjne warianty tubowe (jednokierunkowe), a także:

  • Kamery obrotowe – pozwalające na monitorowanie bardziej rozległych przestrzeni.
  • Kamery sufitowe – o specjalnie wyprofilowanej obudowie, umożliwiającej estetyczny montaż na suficie. 
  • Kamery kopułkowe – to kamery obrotowe, których budowa sprawia, że osoba patrząca na kamerę nie jest w stanie określić, w którą stronę skierowany jest obiektyw. 

W zależności od potrzeb możemy kupić kamery wyposażone dodatkowo w mikrofon i możliwość nagrywania dźwięku, doświetlenie LED, a także opcję rejestracji obrazu w całkowitej ciemności, dzięki zastosowaniu technologii podczerwieni. Kamery IP oraz inne elementy domowego systemu monitoringu można wygodnie kupić w sklepie internetowym Eltrox. W ofercie sklepu znajdują się również wiele innych urządzeń automatyki domowej. 

Najważniejsze funkcjonalności – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim kupimy kamerę do domowego monitoringu, sprawdźmy, jaki jest jej kąt widzenia. Odpowiednio szeroki pozwoli nam kontrolować duży wycinek przestrzeni. Lepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj zakup jednej kamery z szerokim kątem widzenia niż kilku oferujących niewielką widoczność. Kąt dobierzmy precyzyjnie do indywidualnej sytuacji (jeśli chcemy monitorować wąski korytarz, wystarczająca będzie kamera o relatywnie niskich parametrach w tym zakresie).

Drugą istotną kwestią jest rozdzielczość nagrywania. Warto wybierać taką, która pozwoli dostrzec istotne szczegóły na zarejestrowanym obrazie (np. zidentyfikować twarz osoby, która pojawiła się na nagraniu. Zaleca się, by do domowego monitoringu wybierać kamery o rozdzielczości co najmniej Full HD (1080p).

Kamery do domowego monitoringu – funkcje dodatkowe

Trzeci element, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem kamery, to wszystkie funkcje uzupełniające, mogące znacznie ułatwić nam monitorowanie posesji. Będą to wspomniane wcześniej lampy podczerwieni, mikrofony, ale także funkcja detekcji ruchu (kamera może uruchamiać się zawsze wtedy, gdy ktoś znajdzie się w obszarze jej widzenia).

Kamery WiFi mogą być częścią systemu automatyki domowej. W inteligentnych budynkach stosuje się kamery połączone z czujnikami ostrzegającymi o zagrożeniach, np. zalaniu mieszkania lub pojawieniu się dymu w pomieszczeniu. Pozwala to jeszcze szybciej i precyzyjniej ostrzegać przed różnego rodzaju zagrożeniami (zwłaszcza w sytuacji, gdy nikogo nie ma w domu, np. w trakcie urlopu).

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe