"Chcemy rozwiązań systemowych". Ratownicy medyczni z tarnowskiego pogotowia popierają ogólnopolski protest

  • 07.09.2021, 17:24
  • Wioletta Zarębska
ratownicy-medyczni-z-tarnowskiego-pogotowia-popieraja-ogolnopolski-protest.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ratownicy medyczni protestują w całej Polsce. Część z nich bierze zwolnienia lekarskie, inni idą o krok dalej i przynoszą wypowiedzenia z pracy. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie i czy pacjenci muszą obawiać się o swoje zdrowie i życie.

- Ja mam nadzieję, że do żadnej takiej sytuacji nie dojdzie, że ktoś mógłby czuć się zagrożony. Mam nadzieję na zdroworozsądkowe podejście do sprawy i na to, że gdzieś spotkamy się z Ministrem Zdrowia czy z rządem i będzie wszystko uzgodnione tak, jak powinno być – wyjaśniał Krzysztof Krzemień, rzeczni prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Jak udało nam się ustalić w tarnowskim pogotowiu ratownicy medyczni nie biorą masowo zwolnień lekarskich. Jednak absencje są. Nie jest też wykluczone, że w przyszłości – jeśli nie dojdzie do porozumienia - to sytuacja zaostrzy się.

- Dzisiaj z tego co wiem Minister Zdrowia ogłosił wzrost wyceny dobokaretki, więc mamy nadzieję, że zgodnie z jego obietnicą takie stawki jak dziś ogłosił to takie będą - mówił Krzysztof Krzemień z tarnowskiego pogotowia. 

Jednak zdaniem Krzysztofa Krzemienia, podniesienie płac nie odwoła protestów.

- My przede wszystkim chcemy rozwiązań systemowych, a nie doraźnych, chwilowych, bo to, że dostaniemy parę złotych to chwilowo może oczywiście załagodzić spór, natomiast będziemy dalej protestować, dopóki nie będzie rozwiązań systemowych. Jeżeli nie będzie zapisu Ustawy o zawodzie ratownika medycznego, nie będzie gruntownej nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. 

Jak na razie ratownicy medyczni są zakwalifikowani jako inny zawód medyczny. Sprzeciwiają się temu, bo to istotnie przekłada się na poziom ich zarobków.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe