Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Dziennie policjanci zatrzymują średnio 69 osób z zakazem prowadzenia pojazdów. Trwają prace nad zaostrzeniem przepisów dla kierowców

W 2024 roku policjanci przeprowadzili ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie i zatrzymali 91,3 tys. nietrzeźwych kierujących. W 2022 roku, przy mniejszej liczbie kontroli, było ich niemal 104,5 tys. Spadek jest zauważalny, ale problem wciąż jest poważny. Dodatkowo 16,5 tys. osób naruszyło sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a 8,2 tys. nie zastosowało się do decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania. Trwają prace nad przepisami, które zaostrzą kary w tym obszarze.
  • Źródło: Newseria

Z danych KGP wynika, że w 2024 roku średnio zatrzymywano 252 nietrzeźwych kierowców dziennie. To o ok. 3,5 proc. mniej niż w 2023 roku. Jednocześnie, co istotne, z roku na rok jest coraz więcej kontroli – w ubiegłym roku było ich 16 mln, czyli o 15,8 proc. więcej niż w 2023 roku.

– Nietrzeźwość na drogach to jeden z kluczowych problemów. Zatrzymano ponad 92 tys. nietrzeźwych kierujących. Jeżeli mówimy o udziale nietrzeźwych kierowców wśród sprawców wypadków drogowych, to te dane są dużo lepsze niż w latach ubiegłych. Wciąż jednak to bardzo dużo – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego w Komendzie Głównej Policji.

Liczba wypadków drogowych, spowodowanych przez kierującego będącego pod działaniem alkoholu w 2024 roku, przekroczyła 1,2 tys. Zginęło w nich 151 osób. To spadek odpowiednio o 9,8 proc. oraz o 28,8 proc. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących osoby pod wpływem alkoholu stanowiły 6,1 proc.

– Nietrzeźwi kierowcy na drogach to jest problem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, natomiast na szczęście w ostatnich latach, głównie dzięki działaniom prewencyjnym prowadzonym przez Policję, liczba wykrywanych kierowców po spożyciu alkoholu maleje. Myślę, że ma też znaczenie zaostrzenie przepisów – ocenia prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu.

– Jeżeli mówimy w o „konfiskacie” pojazdów nietrzeźwych kierujących, bo tak naprawdę jest to tymczasowe zabezpieczenie mienia ruchomego przez policjantów, dalszą decyzję podejmuje sąd pod nadzorem prokuratury, to mówimy o skali ponad 6,3 tys. takich interwencji od marca do końca 2024 roku – wylicza Robert Opas. – Skuteczność tego przepisu jest stosunkowo wysoka.

Z policyjnych danych wynika, że ponad 16,5 tys. osób naruszyło w 2024 roku sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a niemal 8,3 tys. nie zastosowało się do decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania. 263 kierowców kierowało pojazdem mimo aktywnego trzymiesięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym oraz 44 kierowców kierujących w okresie obowiązywania wydłużonego do sześciu miesięcy okresu zatrzymania prawa jazdy. Łączna liczba tych przestępstw i wykroczeń to ponad 25 tys., co oznacza, że średnio dziennie policjanci zatrzymują 69 kierowców, którzy nie powinni prowadzić pojazdów z uwagi na orzeczone zakazy sądowe lub wydane decyzje sądu. 

– Polskie prawo wystarczająco chroni innych uczestników ruchu drogowego w zakresie eliminowania kierowców, którzy jeżdżą po spożyciu. Problemem jest natomiast kwestia wyłapywania i skuteczności tego prawa – zauważa prof. Marcin Ślęzak.

– Problemem, który dostrzegamy jako policjanci, jest na pewno nieuchronność kary. Jeżeli mówimy o sądowych zakazach prowadzenia pojazdów, to co prawda większość osób się do nich stosuje, ale niestety mamy również interwencje związane z tego typu zdarzeniami. Ponad 70 tys. osób w Polsce ma orzeczone dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów, a skala zakazów czasowych to ponad 200 tys. Niestety zatrzymujemy rekordzistów, którzy mają kilkanaście tego typu zakazów. W 2024 roku mieliśmy trzy interwencje po 19 zakazów prowadzenia pojazdów. Musimy być skuteczni już nie tylko jako policjanci, ale jako całe państwo, aby te osoby za kierownicę nigdy w życiu nie wsiadły, bo wcześniej popełniły bardzo poważne przestępstwa w ruchu drogowym, najczęściej mówimy o uczestnictwie w wypadkach drogowych czy poruszaniu się w stanie skrajnej nietrzeźwości za kierownicą pojazdu – podkreśla przedstawiciel Biura Ruchu Drogowego KGP. 

Do opiniowania trafił właśnie projekt nowelizacji niektórych ustaw dotyczących poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedną z kluczowych zmian jest zaostrzenie sankcji wobec kierowców, którzy łamią sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. W przypadku naruszenia zakazu sąd powinien mieć możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Także możliwość konfiskaty pojazdu oraz minimalne świadczenie pieniężne w wysokości 10 tys. zł mają pełnić rolę środków odstraszających.

– Jeśli kierowca będzie mieć od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub jest objęty zakazem prowadzenia pojazdów, sąd będzie mógł zdecydować o przepadku pojazdu. W sytuacji gdy stężenie alkoholu przekracza 1,5 promila, sąd będzie miał obowiązek orzec konfiskatę pojazdu, chyba że zachodzi wyjątkowy przypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. W przypadku kierowców, którzy prowadzą pojazd z zawartością alkoholu powyżej 1,5 promila, planowane jest wprowadzenie (…) przepisu, który ograniczy możliwość orzekania kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Wśród propozycji pojawiła się również kryminalizacja nielegalnych wyścigów karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności za organizację lub udział – napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji. 

Nowe przepisy zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Komendy Głównej Policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Mają zostać przyjęte w II kwartale 2025 roku.

– Osobie, która po raz pierwszy popełniła niewielki błąd, chociaż oczywiście to są poważne sprawy, na pewno należy dać szansę na poprawę, ale jeżeli mówimy o którymś razie, gdzie nietrzeźwy kierowca kolejny raz prowadzi pojazd i jest zatrzymywany przez policjantów, tutaj kara musi być bezwzględnie najsurowsza. Przede wszystkim ta osoba nie powinna w żaden sposób pojawić się na drodze za kierownicą pojazdu – przekonuje nadkom. Robert Opas.

 

Źródło: Newseria


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Reklama
Zderzenie samochodu z pociągiem w Tarnowie Zderzenie samochodu z pociągiem w Tarnowie Data dodania artykułu: 19.12.2025 17:49Dramatyczna akcja pod Tarnowem. 12-latka zatruła się tlenkiem węgla. Lądował śmigłowiec LPR Dramatyczna akcja pod Tarnowem. 12-latka zatruła się tlenkiem węgla. Lądował śmigłowiec LPR Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie wpłynęło o godzinie 20:03. Do zdarzenia skierowano zastępy z OSP KSRG Szynwałd oraz JRG 2 Tarnów. Strażacy na bieżąco monitorowali stężenie gazów w powietrzu — urządzenia pomiarowe potwierdziły obecność tlenku węgla. Budynek systematycznie wietrzono aż do uzyskania wyników zerowych na dwóch niezależnych miernikach wielogazowych. Poszkodowana po przebadaniu na miejscu została przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe #Ratownik6 do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.Data dodania artykułu: 09.12.2025 20:40Poszukiwania mężczyzny na Wiśle pod Szczucinem. W działania zaangażowane służby z dwóch województw Poszukiwania mężczyzny na Wiśle pod Szczucinem. W działania zaangażowane służby z dwóch województw Poszukiwania osoby, która mogła wpaść do Wisły w rejonie mostu w ciągu DK 73 w Szczucinie, trwają od wczesnych godzin porannych. W akcję zaangażowani są policjanci oraz strażacy z powiatu dąbrowskiego, a także jednostki z województwa świętokrzyskiego. Poszukiwania są intensywne, obejmują zarówno przeszukiwanie brzegu rzeki, jak i patrolowanie jej powierzchni za pomocą łodzi.Data dodania artykułu: 09.12.2025 15:57Pożar hali przy ul. Kochanowskiego w Tarnowie Pożar hali przy ul. Kochanowskiego w Tarnowie Pali się hala magazynowa w kompleksie handlowo-usługowym przy ul. Kochanowskiego w Tarnowie. O tym zdarzeniu straż pożarna została powiadomiona przed godz. 18:30 we środę 17 grudnia. Na miejscu trwa akcja gaśnicza.Data dodania artykułu: 17.12.2025 18:46Nożownik zaatakował w Tarnowie, ranił kobietę wracającą z koscioła Nożownik zaatakował w Tarnowie, ranił kobietę wracającą z koscioła Data dodania artykułu: 15.12.2025 10:2623 letni napastnik zaatakował dwie osoby, został zastrzelony przez policjantów 23 letni napastnik zaatakował dwie osoby, został zastrzelony przez policjantów Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach otrzymali zgłoszenie dotyczące agresywnego mężczyzny uzbrojonego w kij bejsbolowy oraz nóż, który wtargnął na teren jednej z miejscowych firm. Napastnik miał zaatakować dwóch pracowników.Data dodania artykułu: 10.12.2025 15:47
SKUP TRAKTORKÓW DO KOSZENIA TRAWY TRAKTORKI TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO KOSZENIA TRAWY TRAKTORKI TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup kupię kupno odkup komis sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy ogrodowe sadowniczy sadownicze sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktorki traktorek traktorków traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówka małopolska małopolskie śląsk śląskie małopolski śląsku sprzedać sprzedaż sprzedaj gotówka gotówką maszyn maszyny komunalne komunalnych komunalny traktor skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówka komunalne komunalnych użytkowych miniciągników miniciągnik miniciągniki miniciągnika kosiarki komunalne kosiarka kosiarek komunalny samojezdnych samojezdny samojezdna samojezdne bijakowa bijakowe bijakowych pojazdy pojazd pojazdów zamiatarki zamiatarek zamiatarka wielofunkcyjne wielofunkcyjna wielofunkcyjnych samochodów samochody samochód mini traktory traktorów ładowarki ładowarek ładowarkę ładowarka walec walców walce walcy wozidła wozideł wozidło podest podesty podestów elektrycznych samojezdnych maszyn maszyna maszynę budowlane budowlanych budowalna zwyżka zwyżek zwyżki podnośnik koszowy koszowych koszowe podnośników podnośniki lift kosiarki komunalne kosiarek komunalnych samochodów elektrycznych elektryczne elektryczny wywrotek wywrotka wywrot wywrotkę ciągnik ciągniki ciągników pojazd pojazdów pojazdy terenowe terenowy maszyn maszyny budowlane ładowarki mini koparki mini ładowarki podest podesty podestów roboczych robocze roboczy zamiatarki zamiatarek zamiatarka zamiatarkę mini traktory mini traktorkiKUPIĘ STARE ZABYTKOWE MOTOCYKLE MOTOROWERY MOTORY PRL W CAŁEJ POLSCE KUPIĘ STARE ZABYTKOWE MOTOCYKLE MOTOROWERY MOTORY PRL W CAŁEJ POLSCE SKUP starych, zabytkowych motocykli, motorowerów, motorów PRL! Skup zabytkowych samochodów PRL! W każdym stanie- sprawne, uszkodzone, powypadkowe, zdekompletowane lub do złomowania! Skupujemy także części do starych motocykli. Zapewniamy transport i gotówkę od ręki! !!!CAŁA POLSKA!!! PRZYJEDZIEMY DO CIEBIE JESZCZE DZIŚ! SZYBKI SKUP! SZYBKA GOTÓWKA! 7 DNI W TYGODNIU! PISZ, DZWOŃ! DZIŚ DZWONISZ- DZIŚ SPRZEDAJESZ! TEL: 506 816 452 Chętnie odkupimy całą kolekcję starych zabytkowych motocykli! Kilka lub kilkanaście sztuk! Zapłacimy gotówką! Do wyszukiwarki: Skup kupię kupno odkup motorów, motocykli motocykle motorowerów motorowerowych motorowerowy motocykl, motorowery, motor, motory, , romet, simson, motorynka, komar, ogar, kadet cz cezeta jawa jawka wsk, iż, shl, wfm, komar, sztywniak, żak, ryś, mz ts etz trophy junak, awo wfm osa dkw sokół motorynki motorynke motorynka iż pannonia ural simsonów simsony wski romety rometów jawek jawki komarków skup części do zabytkowych motocykli, motorower motorowerów, zabytek złom wyzłomować wyzłomowanie złomowanie antyk antyki skup kolekcji zabytki zabytek zabytkowy hurtowo hurt kolekcja kolekcje złom kolekcjoner kolekcjonerzy kolekcjonuje złomowanie złomowych małopolskie małopolska małopolskie małopolsce małopolski śląsk śląski śląskie opolskie podkarpacie podkarpackie łódzkie łódzkim dolnośląskim dolnośląskie dolnyśląsk podkarpacie podlaskie podlasie śląsk zachodnio-pomorskie pomorskie pomorze pomorskim warmińsko-mazurskie warmińskim warmia mazury mazurskim mazowieckie mazowieckim kujawsko-pomorskie kujawskim wielkopolskie wielkopolskim wielkopolsce lubuskim lubuskie lubelszczyzna łódzkiego lubelskie lubelskim świętokrzyskie świętokrzyskim opolskie opolsce podkaprackim całe cała całej polski polsce polska sprzedaż sprzedaj najlepiej szybko sprzedać stary motor aut auta auto zabytkowe zabytkowych prl do renowacji do odnowieniaIzolacje i osuszanie budynków - piwnice, fundamenty | Śląsk, Małopolska Izolacje i osuszanie budynków - piwnice, fundamenty | Śląsk, Małopolska Wilgoć w murach, zawilgocona piwnica, odpadający tynk lub zapach stęchlizny to problemy, których nie warto lekceważyć. Firma Murexpert oferuje kompleksowe osuszanie oraz skuteczne zabezpieczanie budynków przed dalszym niszczeniem. Usuwamy przyczyny, a nie tylko skutki zawilgocenia, stosując sprawdzone i dopasowane technologie. Zakres usług: osuszanie ścian, piwnic i fundamentów, izolacje poziome i pionowe, iniekcje krystaliczne i ciśnieniowe, podcinanie murów, likwidacja grzybów i pleśni, hydroizolacje oraz prace renowacyjne. Realizujemy zlecenia w domach, kamienicach i obiektach firmowych. Działamy na Śląsku i w Małopolsce, a przy większych zleceniach – w całej Polsce. Kontakt: 518 428 720 | [email protected] www.murexpert.pl
SKUP PRZYCZEP SAMOCHODOWYCH LEKKICH PRZYCZEPEK TOWAROWYCH SAM LAWETY KEMPINGOWYCH GASTRONOMICZNYCH SKUP PRZYCZEP SAMOCHODOWYCH LEKKICH PRZYCZEPEK TOWAROWYCH SAM LAWETY KEMPINGOWYCH GASTRONOMICZNYCH SKUP PRZYCZEP, PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH, CIĘŻKICH! Skupujemy przyczepy: towarowe, kempingowe, lekkie samochodowe, typu SAM, bagażowe, furgony, handlowe, gastronomiczne, do przewozu koni, do przewozu mini koparek, do przewozu motocykli (motocyklowe), quadów, izotermy, lawety. Skupujemy w każdym stanie technicznym. Sprawne, uszkodzone, do poprawek a także bez homologacji. Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zapraszamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Dziś gotówka! TEL: 506 816 452 PRZYJEDZIEMY DO CIEBIE JESZCZE DZIŚ! Do wyszukiwarki: skup kupno odkup kupię komis przyczep przyczepek przyczepy przyczepa przyczepkę przyczepki przyczepek samochodowe samochodowa samochodowych samochodowy lawet laweta lawety lawetę podłodziowych podłodziowa podłodziowe skuterów wodnych wodne wodna bagażowych bagażowe bagażowa furgonów koniowozy koniowóz przewozu koni konia sam samy samów motocyklowe motocyklowa motocyklowych quada quad quadów quadowe quadowa atv towarowych towarowe towarowa gastronomicznych gastronomiczne gastronomiczna kempingowe kempingowych kempingi kempingowa kamperów kamper skup samochodów kempingowych kampingowych kampingowe kampingowa kampery małopolska małopolski małopolsce śląsk śląskie śląsku sprzedać sprzedaż sprzedaj gotówka gotówkę pieniądze dojazd z dojazdem z własnym własny odbiór śląskiSKUP PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH SAM LAWET PRZYCZEPKI LAWET GASTRONOMICZNYCH KEMPINGOWYCH SKUP PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH SAM LAWET PRZYCZEPKI LAWET GASTRONOMICZNYCH KEMPINGOWYCH SKUP PRZYCZEP, PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH, CIĘŻKICH! Skupujemy przyczepy: towarowe, kempingowe, lekkie samochodowe, typu SAM, bagażowe, furgony, handlowe, gastronomiczne, do przewozu koni, do przewozu mini koparek, do przewozu motocykli (motocyklowe), quadów, izotermy, lawety. Skupujemy w każdym stanie technicznym. Sprawne, uszkodzone, do poprawek a także bez homologacji. Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zapraszamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Dziś gotówka! TEL: 506 816 452 PRZYJEDZIEMY DO CIEBIE JESZCZE DZIŚ! Do wyszukiwarki: skup kupno odkup kupię komis przyczep przyczepek przyczepy przyczepa przyczepkę przyczepki przyczepek samochodowe samochodowa samochodowych samochodowy lawet laweta lawety lawetę podłodziowych podłodziowa podłodziowe skuterów wodnych wodne wodna bagażowych bagażowe bagażowa furgonów koniowozy koniowóz przewozu koni konia sam samy samów motocyklowe motocyklowa motocyklowych quada quad quadów quadowe quadowa atv towarowych towarowe towarowa gastronomicznych gastronomiczne gastronomiczna kempingowe kempingowych kempingi kempingowa kamperów kamper skup samochodów kempingowych kampingowych kampingowe kampingowa kampery małopolska małopolski małopolsce śląsk śląskie śląsku sprzedać sprzedaż sprzedaj gotówka gotówkę pieniądze dojazd z dojazdem z własnym własny odbiór śląskiProfesjonalny serwis z dojazdem: rehabilitacja, fitness, skutery, rowery Profesjonalny serwis z dojazdem: rehabilitacja, fitness, skutery, rowery Mobilny serwis naprawy skuterów inwalidzkich Shoprider, rowerów trójkołowych i elektrycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, fitness oraz rotorów medycznych. Dojeżdżamy do klienta, oferujemy wygodę, specjalistyczną wiedzę i konkurencyjne ceny. Kontakt: 607 715 169, 725 222 527, [email protected]. Obsługujemy wiele województw oraz całą Polskę. www.naprawiamyrehabilitacyjne.pl
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama