Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Social media tylko za zgodą dorosłych. Polacy zdecydowani na zakaz dla dzieci i młodzieży

Ponad 75% Polaków popiera jakąś formę zakazu korzystania z social mediów przez osoby niepełnoletnie bez zgody rodziców bądź opiekunów. Z kolei co dziesiąty ankietowany stwierdza, że nie powinno być w ogóle tego typu obostrzeń. Najwięcej zwolenników ma ograniczenie dla dzieci poniżej 13. roku życia, a nieznacznie mniej – dla osób poniżej 15. roku życia. Rozmowy na ten temat już od jakiegoś czasu przybierają na sile i to nie tylko w Polsce. We Francji pod koniec maja br. odbędzie się publiczna dyskusja dotycząca zmiany prawa w tym zakresie. Natomiast eksperci komentujący wyniki przeprowadzonego w Polsce badania uważają, że w pierwszej kolejności należy kłaść nacisk na świadomość i edukację, a dopiero potem wprowadzać zakazy.

Tak” dla zakazu

Jak wynika z badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl, przeprowadzonego na ponad tysiącu dorosłych Polaków, przeszło 75% rodaków jest za jakąś formą zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez osoby niepełnoletnie bez zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. 10% respondentów stwierdza, że nie powinno być w ogóle tego typu obostrzeń. Natomiast nieco ponad 9% nie potrafi się określić w tym zakresie, a przeszło 5% osób wskazuje, że ich to w ogóle nie obchodzi.

– Polacy, podobnie jak inni użytkownicy, stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń, które niesie za sobą korzystanie z mediów społecznościowych. Sami twórcy platform widzą również, że muszą współpracować z rodzicami i opiekunami. Przeznaczają dla nich całe sekcje tłumaczące zasady korzystania z ich treści przez nieletnich – komentuje Martyna Różycka, kierowniczka działu reagowania na nielegalne treści w internecie Dyżurnet.pl, NASK.

Jak podkreśla Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, alarmującym zjawiskiem jest fakt, że ponad 75% Polaków oczekuje jakiegoś zakazu. To wyraźnie wskazuje na potrzebę uregulowania prawnego tego zakresu naszego życia. W ocenie eksperta, może to wynikać z tego, że Polacy widzą poważną potrzebę ochrony dzieci i młodzieży przed tego typu zjawiskami. Z roku na rok grono takich osób będzie sukcesywnie się powiększało – dodaje ekspert.

– Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może powodować poczucie samotności i wzmagać izolację. Tak się dzieje zwłaszcza, kiedy młoda osoba woli scrollowanie treści zamiast spotkań ze znajomymi w realnym świecie. Ponadto poczucie własnej wartości, które budowane jest często poprzez porównywanie się z innymi, może być zaniżone z powodu nieadekwatnego do rzeczywistości obrazu siebie oraz obserwowanych osób. Są przecież ludzie, którzy próbują pokazać się w sieci. Wstawiają więc zdjęcia, które często są odpowiednio retuszowane i komponowane, by wzbudzić większe zainteresowanie i pokazać prestiż – przekonuje psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Dozwolone od lat…

Z badania wynika także, że niecałe 28% respondentów uważa, iż ww. zakaz trzeba zastosować tylko w stosunku do osób poniżej 13. roku życia. Z kolei nieco ponad 23% ankietowanych opowiada się za ograniczeniem dla użytkowników poniżej 15. roku życia. Jak zaznacza Michał Pajdak, obecne regulaminy niektórych platform pozwalają na zakładanie kont od 13. roku życia. Według eksperta, wyniki badania mówią o chęci poprawy bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Właśnie oni są najbardziej bezbronni w sieci. Natomiast podniesienie ww. granicy do lat 15. ma sens, ale musi to iść w parze z weryfikacją wieku i przeciwdziałaniem jego fałszowaniu przez młodych użytkowników portali. Do tego Pajdak informuje, że we Francji w 2021 roku 63 procent dzieci poniżej 13. roku życia miało konto w co najmniej jednej sieci społecznościowej. W Polsce sytuacja może wyglądać bardzo podobnie. 

– Nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed wszystkimi niepokojącymi treściami w internecie, co nie oznacza, że powinniśmy się godzić na ich obecność w sieci. Ważną umiejętnością dziecka jest oczywiście właściwe reagowanie na treści, które budzą jego niepokój, ale równie istotne jest budowanie w nim odporności. Oznacza to również zdolność do rezygnacji z takich materiałów, które powodują dyskomfort – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej, NASK. 

Z kolei przeszło 13% badanych stwierdza, że zakaz należy zastosować w stosunku do osób poniżej 18. roku życia. Według Martyny Różyckiej, respondenci najpewniej wiążą bycie dorosłym z gotowością do wzięcia odpowiedzialności za swoje działania w internecie. I prawdopodobnie nie mają pomysłu, w jaki inny sposób można podnieść poziom bezpieczeństwa w sieci. Natomiast 11% ankietowanych uważa, że trzeba wprowadzić ograniczenie, przy czym korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby poniżej 13. roku życia powinno być niemożliwe, niezależnie od zgody rodziców lub opiekunów prawnych. 

– Gdyby wszedł w życie ogólny zakaz dla osób poniżej 18. roku życia, to takie prawo byłoby wyjątkowo restrykcyjne. Oczywiście można o takim rozwiązaniu rozmawiać, ale nie sądzę, żeby to był dobry pomysł. Media społecznościowe służą też do bieżącej komunikacji. Takie rozwiązanie mogłoby ograniczać działanie we współczesnym świecie. Natomiast zakaz dla osób poniżej 13. roku życia, niezależnie od zgody rodziców lub opiekunów prawnych, nie miałby większego sensu. Po pierwsze, byłby bardzo trudny do egzekwowania. Po drugie, byłby dość restrykcyjny w swojej naturze – dodaje Michał Pajdak. 

Wokół zakazu

Eksperci z platformy ePsycholodzy.pl przypominają, że we Francji niższa izba parlamentu niedawno przyjęła ustawę, zgodnie z którą osoba poniżej 15. roku życia potrzebuje obowiązkowej zgody rodziców na rejestrację w portalu społecznościowym, takim jak TikTok czy Snapchat. Ustawa ta obecnie procedowana jest w Senacie Francji. Z kolei nasze Ministerstwo Cyfryzacji na bieżąco analizuje wszystkie sygnały dotyczące zagrożeń w cyberprzestrzeni, w tym także te związane z funkcjonowaniem mediów społecznościowych. Decyzje w sprawie TikToka podejmowane są w sposób autonomiczny przez poszczególne kraje oraz organy UE. Uzasadniane są przede wszystkim troską o ochronę danych przed ich zbieraniem przez tzw. podmioty trzecie. Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dowodów na to, że aplikacja TikTok jest niebezpieczna dla użytkowników. Komisja odpowiedziała, że konkretnych dowodów nie przedstawi.

– W Polsce takie rozwiązanie jak we Francji mogłoby napotkać na duży opór ze strony społecznej, mimo tego, że ponad 75% Polaków oczekuje jakichś ograniczeń. Natomiast jak wynika z niedawnego badania w USA, ponad 50% Amerykanów uważa, że media społecznościowe są w największej mierze odpowiedzialne za wzrost depresji wśród nastolatków. U nas mogłoby być zupełnie podobne, co byłoby mocno niepojące. Obserwacje dowodzą, że smartfony mogą się przyczyniać do podejmowania przez nastolatków różnego rodzaju negatywnych działań, włącznie z zamachami samobójczymi – analizuje Michał Pajdak. 

Jak podkreśla Martyna Różycka, NASK kładzie nacisk przede wszystkim na świadomość. Jeśli dzieciom zakażemy korzystania z mediów, a sami jako opiekunowie będziemy naruszać ich prywatność, publikując ich zdjęcia, to raczej nie ma to większego sensu. I właśnie będąc rodzicem, powinniśmy wpajać dzieciom dobre podejście do szanowania prywatności. To znaczy, pytać ich o opinię, wybierać grono dla kogo są widoczne zdjęcia, a także reagować, jeśli coś się dzieje niepokojącego. Mamy być partnerem i przewodnikiem dziecka po internecie i technologii, a nie tylko źródłem opresji i zakazów. 

– Z innych badań wiemy również, że około połowa zdjęć wykorzystywanych przez pedofili pochodzi z publicznie dostępnych kont. Zjawisko troll-parentingu, czyli udostępniania ośmieszających, upokarzających zdjęć i filmików z udziałem dzieci, pokazuje, że również rodzic nie zawsze odpowiedzialnie dysponuje wizerunkiem swojego dziecka. Powinniśmy być modelem takich zachowań, jakie chcemy wpajać takie wartości swojemu dziecku – podsumowuje ekspertka z NASK.

/ Ww. materiał jest udostępniony na zasadzie nieodpłatnej licencji. Maj 2023 r.
© MondayNews Polska | Wszelkie prawa zastrzeżone.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Acro Cup Tarnów 2026 – ogólnopolski turniej akrobatyki sportowej już 16 maja! Acro Cup Tarnów 2026 – ogólnopolski turniej akrobatyki sportowej już 16 maja! Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2026 Już 16 maja 2026 roku Tarnów stanie się areną wyjątkowego wydarzenia sportowego. W hali Arena Jaskółka Tarnów** odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Akrobatyki Sportowej Acro Cup Tarnów 2026.Organizatorami wydarzenia są Klub Akrobatyki Tarnów oraz fundacja The Need of Heart, które wspierają rozwój młodych talentów i promują aktywność sportową wśród dzieci i młodzieży.W zawodach wezmą udział zawodnicy i zawodniczki z całej Polski, w tym również KLUB Akrobatyki Tarnów, który zaprezentują swoje umiejętności przed lokalną publicznością. To wyjątkowa okazja, by kibicować młodym sportowcom i wspierać rozwój lokalnych talentów.Akrobatyka sportowa to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin łączy siłę, precyzję, elastyczność oraz perfekcyjną współpracę w zespołach, tworząc spektakularne układy. Patronat medialny objęła Tarnowska.TV.📍 Miejsce: Arena Jaskółka Tarnów📅 Data:16 maja 2026Serdecznie zapraszamy mieszkańców Tarnowa i okolic do wspólnego kibicowania!Zaproszenie na V Kongres Kominiarzy w Ryglicach Zaproszenie na V Kongres Kominiarzy w Ryglicach Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2026 16 maja 2026 roku w Ryglicach odbędzie się V Kongres Kominiarzy. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Polska gotowa na wszelkie kataklizmy – jak to zrobić”.Organizatorem jest Międzywojewódzki Cech Kominiarzy oraz Centrum Kultury w Ryglicach, a współorganizatorami Gmina Ryglice oraz Powiat Tarnowski.Program Kongresu:Hala sportowa w Ryglicach11:00 – Uroczyste rozpoczęcie11:15–14:00 – Prelekcje ekspertów14:00 – Panel dyskusyjny14:30 – Zakończenie Kongresu Rynek w Ryglicach15:20 – Pokaz prawidłowego palenia w piecach i kominkach16:00 – Koncert zespołu Kordian18:00 – Zabawa taneczna z zespołem Vibe Band
Wojciech Sumlińki w Tarnowie - spotkanie otwarte Wojciech Sumlińki w Tarnowie - spotkanie otwarte Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2026 Już 16 maja o godzinie 12:00 w Hotelu Tarnovia odbędzie się otwarte spotkanie autorskie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy śledczych i publicystów – Wojciechem Sumlińskim. Autor znany jest z wieloletniej pracy dziennikarskiej poświęconej tematyce politycznej, historycznej oraz śledczej. W swoich książkach i reportażach podejmuje zagadnienia dotyczące kulis życia publicznego, działalności służb specjalnych, najnowszej historii Polski oraz mechanizmów wpływu i władzy. Jest autorem wielu bestsellerowych publikacji, które od lat budzą szerokie zainteresowanie czytelników w całym kraju. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji autora, poświęconej aktualnym wydarzeniom społecznym i politycznym, a także kulisom jego pracy dziennikarskiej i pisarskiej. Nie zabraknie również rozmowy o najważniejszych publikacjach autora oraz inspiracjach stojących za ich powstaniem. Program wydarzenia: -prelekcja autora, -sesja pytań i odpowiedzi z uczestnikami, -możliwość zakupu książek autora wraz z autografem. Spotkanie ma charakter otwarty i skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych współczesną historią, dziennikarstwem śledczym oraz debatą publiczną. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Tarnowa i okolic do udziału w wydarzeniu oraz bezpośredniego spotkania z autorem. To wyjątkowa okazja, by posłuchać jednego z najbardziej wyrazistych polskich publicystów, zadać pytania oraz zdobyć książki z osobistą dedykacją autora. Serdecznie zapraszamy do udziału!Festiwal 3MAJ SIĘ ZDROWO! - łamiący bariery z nutą Krawczyka i Wodeckiego Festiwal 3MAJ SIĘ ZDROWO! - łamiący bariery z nutą Krawczyka i Wodeckiego Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2026 To wydarzenie połączy edukację, kulturę, muzykę i wspólnotę. Plenerowy festiwal „3maj się Zdrowo!” zaplanowany 17 maja w tuchowskim Amfiteatrze to inicjatywa poświęcona promocji zdrowia psychicznego i fizycznego, skierowana do mieszkańców regionu oraz wszystkich zainteresowanych budowaniem świadomego i zdrowego stylu życia. W przedsięwzięciu chodzi też o przełamywanie barier, związanych z rozmową o zdrowiu psychicznym. Hity, które łączą pokoleniaOrganizatorzy z Centrum Zdrowia Tuchów podkreślają, że do wykluczenia społecznego osób zmagających się z kryzysami psychicznymi prowadzą wciąż zbyt mała wiedza i stereotypy. Festiwal ma być odpowiedzią na te wyzwania. Przestrzenią otwartą, bezpieczną i integrującą. Program wydarzenia został zaplanowany tak, aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród atrakcji znajdą się działania informacyjne i edukacyjne. Będą aktywności prozdrowotne oraz inicjatywy zachęcające do dbania o kondycję. Przewidziano m.in. animacje dla dzieci i dorosłych, występy lokalnych grup, prelekcje z psychologami oraz możliwość skorzystania ze wsparcia i konsultacji. Istotnym elementem wydarzenia będzie także muzyka. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, a wieczorem publiczność zaproszona zostanie na koncert Elegantów Polskiej Sceny, inspirowany twórczością dwóch legend Zbigniewa Wodeckiego i Krzysztofa Krawczyka. W repertuarze najbardziej znane i lubiane utwory tych wykonawców, które od lat towarzyszą kolejnym pokoleniom słuchaczy.Wydarzenia otwarte dla wszystkich„3maj się Zdrowo!” to także szeroko zakrojona akcja informacyjna, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej i zachęcanie do podejmowania działań profilaktycznych. Organizatorzy chcą pokazać, że rozmowa o zdrowiu psychicznym nie musi być trudna ani stygmatyzująca. Może być początkiem realnej zmiany. Wydarzenie ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny. Początek zaplanowano na godzinę 15:00, a o 19:00 zabrzmią przeboje Wodeckiego i Krawczyka. Zapowiada się muzyczna opowieść pełna uczuć, wspomnień i chwil, które każdy może odnaleźć w swoim życiu. Na scenie zabrzmią utwory, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż trafiają do szerokiej publiczności. A samo wydarzenie to nie tylko festiwal, ale przede wszystkim inicjatywa społeczna. Przypomina ona, jak ważne są wzajemne wsparcie, edukacja i obecność drugiego człowieka. Tuchów na jeden dzień stanie się miejscem dialogu, integracji i wspólnego działania na rzecz zdrowia. Warto tam być – dla siebie i dla innych.Szeroka współpraca da ważnej inicjatywyFestiwal organizuje Centrum Zdrowia Tuchów, prowadzące Centra Zdrowia Psychicznego w Tuchowie i Wierzchosławicach. Spółka realizuje również pionierski program „Psycholog w każdej gminie”, którego celem jest zwiększenie dostępności wsparcia psychologicznego na poziomie lokalnym. Program zakłada obecność specjalistów bliżej mieszkańców, skracając drogę do pomocy i przełamując bariery związane z jej poszukiwaniem. To ważny krok w kierunku budowania systemu opieki opartego na profilaktyce i wczesnej interwencji. Partnerem organizacyjnym wydarzenia jest miejscowy Dom Kultury. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez: Telewizję Kraków, Radio RDN, TEMI, Gazetę Krakowską, Niezależny Serwis KADR, Kurier Tuchowski, Tarnowska.TV, TarnowskieInfo, Miasto i Ludzie, IKC oraz Telewizję Tuchów.  
Reklama
Nieruchomości za granicą - bez prowizji, zakup od dewelopera Nieruchomości za granicą - bez prowizji, zakup od dewelopera Velora Estate - bezpieczny zakup nieruchomości za granicą na 9 rynkach. 0% prowizji, niezależny prawnik, due diligence i pełne wsparcie od wyboru po odbiór kluczy. Cypr, Hiszpania, Włochy, Grecja i więcej. Sprawdź oferty lub umów konsultację: +48 690 280 926 [email protected]Mieszkanie z ogródkiem w Niedomicach Mieszkanie z ogródkiem w Niedomicach Cena: 220000 PLNZ przyjemnością przestawiamy Państwu na sprzedaż mieszkanie o powierzchni 36,32 m2 w Niedomicach. Nieruchomość mieści się na parterze, w jednopiętrowym zadbanym bloku z cegły- przy ulicy Osiedle. Budynek, w 2022 r. przeszedł termomodernizację, jak również zostało wymienione poszycie dachowe.  -Mieszkanie składa się z jednego przestronnego salonu -Dużej, ustawnej i widnej kuchni ( w kwadracie) -Przedpokoju - Łazienki z prysznicem. - Nieruchomość posiada status- Do Zamieszkania, można również przeprowadzić remont, aby nadać mieszkaniu własny styl, według obecnie panujących trendów. – Do mieszkania przynależy piwnica – 20m2, oraz część poddasza służąca jako suszarnia. – Do mieszkania przynależy również ogródek o pow. 117m2. – Miłe i bezkonfliktowe sąsiedztwo dopełnia poczucia ciszy i komfortu.  Mieszkanie posiada Księgę Wieczystą.  Doskonała lokalizacja, dla ceniących ciszę i spokój w niewielkiej odległości od Tarnowa- zaledwie 11 km.   Tuż obok bloku mieści się plac zabaw, nowoczesny Dom Kultury z nowoczesna biblioteką, oraz zajęciami dla dzieci i dorosłych. Dodatkowym atutem jest bogata infrastruktura, na którą składa się: Szkoła Podstawowa, Przedszkole, hotel i restauracja „ Gospoda Szlachecka”,stacja paliw i myjnia, apteka, przychodnia, poczta, punkty usługowe, przystanki autobusowe- doskonała komunikacja z okolicznymi miastami; Kościół, market „Groszek”, oraz wiele małych sklepików wielobranżowych i spożywczych. Pasjonatów sportu zainteresuje oferta „KS ŚKS Unia Niedomice”, oraz boisko sportowe. Okolica jest spokojna, zadbana i tonąca w zieleni. Zarządcą nieruchomości jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „ Celuloza”, a czynsz od jednej osoby ok.600 zł, w skład którego wchodzą: zimna woda, ogrzewanie, kanalizacja, wywóz śmieci, fundusz remontowy.Ciepła woda w mieszkaniu ogrzewana jest piecykiem gazowym, co umożliwia kontrole wydatków.  Cenisz mieszkanie w bloku, ale potrzebujesz zieleni i dusisz się w dużym mieście?    Ta oferta jest właśnie DLA CIEBIE….. Zadzwoń i umów się na prezentację |720 |433 |344|SKUP MOTOCYKLI POWYPADKOWYCH ROZBITYCH PO WYPADKU USZKODZONYCH SKUP MOTOCYKLI POWYPADKOWYCH ROZBITYCH PO WYPADKU USZKODZONYCH SKUP MOTOCYKLI POWYPADKOWYCH ROZBITYCH I USZKODZONYCH PO WYPADKU! Wszystkie mark i modele! SKUPUJEMY MOTOCYKLE W PEŁNI SPRAWNE, USZKODZONE, POWYPADKOWE LUB DO ZŁOMOWANIA! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! CHCESZ SZYBKO SPRZEDAĆ SWÓJ MOTOCYKL, MOTOROWER, QUADA? NAPISZ, ZADZWOŃ- DOGADAMY SIĘ!!! Kontakt 24h/7 Przyjedziemy do Ciebie! Gotówka od ręki! Tel: 506 816 452 CAŁA POLSKA Do wyszukiwarki: rozbitych rozbity rozbite dzwon po dzwonie po wypadku wypadek wypadki dzwon motocykl motocykle motocyklem motocyklowe motocykli motor motory motorów skuter skutery skuterów quad quady quadów atv kład kładów wodne wodnych wodny śnieżne śnieżnych śnieżnych śnieżny po wypadku wypadek na motocyklu motocyklowy wypadki motocyklowe motocyklowy powypadkowych powypadkowy powypadkowe po wypadku po ślizgu ślizg poślizg po glebie wypadki wypadek wypadkowych wypadkowy na terenie całej cała polski polska polsce gotówka gotówkę skup kupię kupno odkup sprzedać sprzedaj sprzedaż przyjedzie przyjazd z przyjazdem dojedziemy dojeżdżamy
Iniekcja krystaliczna, podcinka ścian - Śląsk, Małopolska | MurExpert Iniekcja krystaliczna, podcinka ścian - Śląsk, Małopolska | MurExpert Mokre ściany, grzyb, odpada tynk? Murexpert skutecznie osusza mury metodą iniekcji krystalicznej i podcinki ścian. Gwarancja na każdą usługę. Zadzwoń teraz i umów bezpłatną ocenę: 518 428 720 Nie czekaj aż problem urośnie. Pisz: [email protected] lub wejdź na murexpert.plSKUP STARYCH ZABYTKOWYCH MOTOCYKLI MOTOROWERÓW MOTORÓW PRL CAŁA POLSKA SKUP STARYCH ZABYTKOWYCH MOTOCYKLI MOTOROWERÓW MOTORÓW PRL CAŁA POLSKA SKUP starych, zabytkowych motocykli, motorowerów, motorów PRL! Skup zabytkowych samochodów PRL! W każdym stanie- sprawne, uszkodzone, powypadkowe, zdekompletowane lub do złomowania! Skupujemy także części do starych motocykli. Zapewniamy transport i gotówkę od ręki! !!!CAŁA POLSKA!!! PRZYJEDZIEMY DO CIEBIE JESZCZE DZIŚ! SZYBKI SKUP! SZYBKA GOTÓWKA! 7 DNI W TYGODNIU! PISZ, DZWOŃ! DZIŚ DZWONISZ- DZIŚ SPRZEDAJESZ! TEL: 506 816 452 Chętnie odkupimy całą kolekcję starych zabytkowych motocykli! Kilka lub kilkanaście sztuk! Zapłacimy gotówką! Do wyszukiwarki: Skup kupię kupno odkup motorów, motocykli motocykle motorowerów motorowerowych motorowerowy motocykl, motorowery, motor, motory, , romet, simson, motorynka, komar, ogar, kadet cz cezeta jawa jawka wsk, iż, shl, wfm, komar, sztywniak, żak, ryś, mz ts etz trophy junak, awo wfm osa dkw sokół motorynki motorynke motorynka iż pannonia ural simsonów simsony wski romety rometów jawek jawki komarków skup części do zabytkowych motocykli, motorower motorowerów, zabytek złom wyzłomować wyzłomowanie złomowanie antyk antyki skup kolekcji zabytki zabytek zabytkowy hurtowo hurt kolekcja kolekcje złom kolekcjoner kolekcjonerzy kolekcjonuje złomowanie złomowych małopolskie małopolska małopolskie małopolsce małopolski śląsk śląski śląskie opolskie podkarpacie podkarpackie łódzkie łódzkim dolnośląskim dolnośląskie dolnyśląsk podkarpacie podlaskie podlasie śląsk zachodnio-pomorskie pomorskie pomorze pomorskim warmińsko-mazurskie warmińskim warmia mazury mazurskim mazowieckie mazowieckim kujawsko-pomorskie kujawskim wielkopolskie wielkopolskim wielkopolsce lubuskim lubuskie lubelszczyzna łódzkiego lubelskie lubelskim świętokrzyskie świętokrzyskim opolskie opolsce podkaprackim całe cała całej polski polsce polska sprzedaż sprzedaj najlepiej szybko sprzedać stary motor aut auta auto zabytkowe zabytkowych prl do renowacji do odnowieniaOferujemy wykształcenie wyższe/średnie, dyplom, matura Oferujemy wykształcenie wyższe/średnie, dyplom, matura Cena: 1900 PLNKup świadectwo szkolne z wpisem, Mature z wpisem Najniższa cena ŚWIADECTWO MATURALNE 1990-2025 Możliwość Potwierdzone wpisami ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA LICEUM, TECHNIKUM, SZKOŁA ZAWODOWA Dyplom ukończenia studiów wszystkie Dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia, dyplom z tytułem zawodowym licencjat, magister inżynier Dyplomy Czeladnicze i Mistrzowskie. Dokumenty zalegalizowane, z wpisem. Możliwość potwierdzania wpisów w systemie teleinformatycznym. W Katalogu na WhatsApp są nasze prace, dyplomy, świadectwa itp. KONTAKT tel. +49 152 178 22 314 WhatsApp, Telegram https://vip-dokument.com , [email protected] lub Czat na żywo na dole naszej strony internetowej https://vip-dokument.com
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REGION
Reklama