Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Eksperci: Definicja mobbingu powinna być zmieniona, żeby lepiej dbać o interes ofiar

Eksperci postulują, że należy zmienić przepisy i definicję mobbingu, bo trudno go udowodnić przed sądem. Z tego powodu ofiary rzadko decydują się na dochodzenie swoich praw. Ale obecnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace, które miałyby na celu zmianę kodeksowej definicji tego zjawiska. Tymczasem prawnicy zwracają uwagę na to, że wystarczyłoby nawet, aby w samej definicji zamiast przecinka został wstawiony wyraz „lub”. To już sporo by zmieniło. Eksperci dodają też, że dzisiaj zdecydowanie łatwiej jest dowieść fakt molestowania niż mobbingu. Ponadto z ich praktyki wynika, że pozwy przeważnie wytaczają firmom sami mobberzy, by odwrócić sytuację na swoją korzyść, co wydaje się dość dziwną, ale często skuteczną linią obrony.

Ciężar dowodowy

Choć rośnie świadomość na temat występowania mobbingu, to jednak w tego typu sprawach wciąż najtrudniejsze bywa udowodnienie go. Zdaniem adwokata Bartłomieja Raczkowskiego, problem leży w zbyt dużej liczbie przesłanek do spełnienia jednocześnie. Pracownik musi bowiem udowodnić, że miały miejsce działania lub zachowania dotyczące go lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, wyizolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Sąd może uznać konkretną osobę za ofiarę mobbingu dopiero, gdy zostaną dowiedzione wszystkie ww. okoliczności. I właśnie to, według eksperta, należy zmienić. Wystarczy, że w samej definicji zamiast przecinka zostanie wstawiony wyraz „lub”.

– Poszkodowany musi zbierać wszelkie możliwe dowody, którymi mogą być m.in. zeznania świadków, własne notatki, nagrania, e-maile bądź SMS-y. Jednak i to – w ocenie sądu – może nie wystarczyć. Określenia zawarte w definicji mobbingu mają tak niejednoznaczny charakter, że powodują problemy w ich interpretacji. Rozwiązaniem problemu mogłoby być przeniesienie ciężaru dowodu na pozwanego, który to byłby zobowiązany dowieść, że stosowane przez niego praktyki nie były mobbingiem. Jednak to jest praktycznie niemożliwe, bo w naszym systemie winę trzeba udowodnić, a nie odwrotnie – analizuje dr Barbara Pawełko-Czajka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Niemniej mecenas Raczkowski przypomina, że istnieje w polskim prawie pracy odwrócenie ciężaru dowodu. Wystarczy uprawdopodobnić dyskryminację, by pozwany musiał udowodnić swoją niewinność. To jest jednak wyjątek, narzucony przez prawodawstwo unijne. W przypadku mobbingu poszkodowany powinien udowodnić winę mobbera. Natomiast z doświadczenia eksperta wynika, że w praktyce ofiarom zdecydowanie łatwiej jest dowieść, że były molestowane. Oznacza to, że miały miejsce niepożądane zachowania, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności człowieka i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Gdyby definicja mobbingu była równie prosta, wówczas częściej byłby przedmiotem procesów. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne, które miałyby na celu jej kodeksową zmianę. 

Choroba to za mało?

– Osoba doświadczająca zarówno mobbingu, jak i molestowania jest narażona na wystąpienie objawów psychologicznych i psychosomatycznych, takich jak częste bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe, poczucie zmęczenia, a nawet symptomy depresji czy myśli samobójcze. Silny stres przejawiać się może kłopotami z koncentracją, bezsennością, a także obniżeniem odporności organizmu. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a także do psychoterapeuty czy nawet psychiatry. Oprócz porad lekarskich, recept i skierowań na dodatkowe badania, należy poprosić o wystawienie zaświadczeń, które mogą okazać się istotnymi dowodami w sprawie – mówi psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl

Natomiast mec. Raczkowski zaznacza, że orzeczenie specjalisty jest wręcz konieczne, by udowodnić np. rozstrój zdrowia. Jednak to sąd ostatecznie stwierdza, czy jego źródłem był mobbing. Z obserwacji eksperta wynika, że w tego typu sprawach największe znaczenie mają zeznania świadków. Oczywiście współpracownicy mogą nie chcieć zeznawać przeciwko pracodawcy, ale jeśli zostaną powołani, to muszą stawić się w sądzie, nawet doprowadzeni przez policję. 

– Samo udowodnienie tego, że źródłem kłopotów zdrowotnych i emocjonalnych poszkodowanego jest doświadczanie mobbingu, może być dość problematyczne, zwłaszcza jeśli dotyczy wrażliwej czy chorowitej osoby. Jednak to nie osobowość czy predyspozycje pokrzywdzonego mają znaczenie, tylko mobbotwórcza sytuacja w pracy, a także zachowanie samego sprawcy – przekonuje Michał Murgrabia.

Wina bez kary

W opinii adwokata Bartłomieja Raczkowskiego, często bywa tak, że pracodawca daje ciche przyzwolenie na mobbing, bo jest on dobrym i skutecznym pracownikiem, dzięki niemu firma zyskuje lepsze wyniki. I dopiero gdy przeżywający koszmar podwładni dochodzą do kresu wytrzymałości i zaczynają się skarżyć, pracodawca prosi na rozmowę mobbującego szefa zespołu. Tłumaczy mu, że musi postępować z ludźmi nieco łagodniej. Według eksperta, w zdecydowanej większości przypadków kończy się to tym, że mobber, chcąc chronić siebie, oskarża przedsiębiorstwo o stosowanie wobec niego mobbingu.

– Badania pokazują, że z mobbingiem mamy do czynienia szczególnie tam, gdzie część osób posiada nadmierną władzę, niekoniecznie wyrażoną wysokim stanowiskiem. W wielu organizacjach miarą sukcesu jest wynik sprzedaży, produkcji czy finansowy, nawet za cenę ludzkiego zdrowia. Do czasu, kiedy szef deleguje zadania, a pracownik „dowozi” wyniki, wszystko wydaje się być w porządku. W momencie, kiedy nie jest realizowane według jego wizji, szuka się winnych. I wtedy okazuje się, że winą obarczany jest mobbujący menadżer – zauważa Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl.

Jak informuje dr Pawełko-Czajka, na gruncie prawa pracy pracodawca jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za wystąpienie mobbingu w firmie. Jest więc zobowiązany do chronienia przed nim pracowników. Jednak sposób, w jaki powinien to robić, nie został już opisany. W ocenie eksperta, właściwym rozwiązaniem może być wprowadzenie w zakładach pracy obowiązkowej polityki antymobbingowej. Pracodawca określałby działania, jakie prowadzi w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia tego typu zachowań. Obowiązkowe powinno być reagowanie na najmniejszy ich przejaw, planowanie i organizowanie pracy, której celem byłoby zminimalizowanie zjawiska, a także utworzenie stanowiska doradcy ds. prewencji w każdej firmie. Należy stworzyć do tego odpowiednie podstawy prawne, których celem będzie zapobieganie problemowi, a nie skupianie się na walce z jego skutkami. 

– Tak, jak zostało wskazane, organizacje same mogą prowokować zachowania mobbingowe, np. poprzez stawianie wygórowanych oczekiwań. Natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mobberem może być nie tylko pracodawca czy przełożony. Zdarza się, że jest nim podwładny lub współpracownik, który traktuje innych ludzi jak rywali. Gdyby wiedział, że grozi mu za to jakaś kara, problem mobbingu zmniejszyłby się znacząco – zwraca uwagę Michał Pajdak. 

Ekspert z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej uważa, że odstraszająca dla faktycznych sprawców kara mogłaby stać się właściwym środkiem represyjnym zmieniającym ich zachowania. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że nie istnieje przestępstwo mobbingu. Kodeks karny zawiera normy prawnokarne dotyczące przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Żadne z nich nie jest określane jako przestępstwo mobbingu. Jego definicja wynika z przepisów prawa pracy.

– Prawo pracy jest oparte na wyrównaniu szkody, a nie na karaniu. I nie uważam, że warto wprowadzić mobbing do kodeksu karnego, aby sprawcom groziły kary. Można im udowodnić inne czyny, przewidziane przez prawo karne. Natomiast ofiara powinna mieć wybór, kogo chce pozwać – pracodawcę czy mobbera. Jednocześnie zakład pracy zawsze powinien chronić pracownika przed mobbingiem – podsumowuje adwokat Bartłomiej Raczkowski. 


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Reklama
Dramatyczna akcja pod Tarnowem. 12-latka zatruła się tlenkiem węgla. Lądował śmigłowiec LPR Dramatyczna akcja pod Tarnowem. 12-latka zatruła się tlenkiem węgla. Lądował śmigłowiec LPR Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie wpłynęło o godzinie 20:03. Do zdarzenia skierowano zastępy z OSP KSRG Szynwałd oraz JRG 2 Tarnów. Strażacy na bieżąco monitorowali stężenie gazów w powietrzu — urządzenia pomiarowe potwierdziły obecność tlenku węgla. Budynek systematycznie wietrzono aż do uzyskania wyników zerowych na dwóch niezależnych miernikach wielogazowych. Poszkodowana po przebadaniu na miejscu została przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe #Ratownik6 do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.Data dodania artykułu: 09.12.2025 20:40Poszukiwania mężczyzny na Wiśle pod Szczucinem. W działania zaangażowane służby z dwóch województw Poszukiwania mężczyzny na Wiśle pod Szczucinem. W działania zaangażowane służby z dwóch województw Poszukiwania osoby, która mogła wpaść do Wisły w rejonie mostu w ciągu DK 73 w Szczucinie, trwają od wczesnych godzin porannych. W akcję zaangażowani są policjanci oraz strażacy z powiatu dąbrowskiego, a także jednostki z województwa świętokrzyskiego. Poszukiwania są intensywne, obejmują zarówno przeszukiwanie brzegu rzeki, jak i patrolowanie jej powierzchni za pomocą łodzi.Data dodania artykułu: 09.12.2025 15:57Pożar hali przy ul. Kochanowskiego w Tarnowie Pożar hali przy ul. Kochanowskiego w Tarnowie Pali się hala magazynowa w kompleksie handlowo-usługowym przy ul. Kochanowskiego w Tarnowie. O tym zdarzeniu straż pożarna została powiadomiona przed godz. 18:30 we środę 17 grudnia. Na miejscu trwa akcja gaśnicza.Data dodania artykułu: 17.12.2025 18:46Nożownik zaatakował w Tarnowie, ranił kobietę wracającą z koscioła Nożownik zaatakował w Tarnowie, ranił kobietę wracającą z koscioła Data dodania artykułu: 15.12.2025 10:2623 letni napastnik zaatakował dwie osoby, został zastrzelony przez policjantów 23 letni napastnik zaatakował dwie osoby, został zastrzelony przez policjantów Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach otrzymali zgłoszenie dotyczące agresywnego mężczyzny uzbrojonego w kij bejsbolowy oraz nóż, który wtargnął na teren jednej z miejscowych firm. Napastnik miał zaatakować dwóch pracowników.Data dodania artykułu: 10.12.2025 15:47Karambol w Sufczynie pod Brzeskiem. Są osoby poszkodowane Karambol w Sufczynie pod Brzeskiem. Są osoby poszkodowane Data dodania artykułu: 11.12.2025 13:35
Izolacje i osuszanie budynków - piwnice, fundamenty | Śląsk, Małopolska Izolacje i osuszanie budynków - piwnice, fundamenty | Śląsk, Małopolska Wilgoć w murach, zawilgocona piwnica, odpadający tynk lub zapach stęchlizny to problemy, których nie warto lekceważyć. Firma Murexpert oferuje kompleksowe osuszanie oraz skuteczne zabezpieczanie budynków przed dalszym niszczeniem. Usuwamy przyczyny, a nie tylko skutki zawilgocenia, stosując sprawdzone i dopasowane technologie. Zakres usług: osuszanie ścian, piwnic i fundamentów, izolacje poziome i pionowe, iniekcje krystaliczne i ciśnieniowe, podcinanie murów, likwidacja grzybów i pleśni, hydroizolacje oraz prace renowacyjne. Realizujemy zlecenia w domach, kamienicach i obiektach firmowych. Działamy na Śląsku i w Małopolsce, a przy większych zleceniach – w całej Polsce. Kontakt: 518 428 720 | [email protected] www.murexpert.plSKUP PRZYCZEP SAMOCHODOWYCH LEKKICH PRZYCZEPEK TOWAROWYCH SAM LAWETY KEMPINGOWYCH GASTRONOMICZNYCH SKUP PRZYCZEP SAMOCHODOWYCH LEKKICH PRZYCZEPEK TOWAROWYCH SAM LAWETY KEMPINGOWYCH GASTRONOMICZNYCH SKUP PRZYCZEP, PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH, CIĘŻKICH! Skupujemy przyczepy: towarowe, kempingowe, lekkie samochodowe, typu SAM, bagażowe, furgony, handlowe, gastronomiczne, do przewozu koni, do przewozu mini koparek, do przewozu motocykli (motocyklowe), quadów, izotermy, lawety. Skupujemy w każdym stanie technicznym. Sprawne, uszkodzone, do poprawek a także bez homologacji. Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zapraszamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Dziś gotówka! TEL: 506 816 452 PRZYJEDZIEMY DO CIEBIE JESZCZE DZIŚ! Do wyszukiwarki: skup kupno odkup kupię komis przyczep przyczepek przyczepy przyczepa przyczepkę przyczepki przyczepek samochodowe samochodowa samochodowych samochodowy lawet laweta lawety lawetę podłodziowych podłodziowa podłodziowe skuterów wodnych wodne wodna bagażowych bagażowe bagażowa furgonów koniowozy koniowóz przewozu koni konia sam samy samów motocyklowe motocyklowa motocyklowych quada quad quadów quadowe quadowa atv towarowych towarowe towarowa gastronomicznych gastronomiczne gastronomiczna kempingowe kempingowych kempingi kempingowa kamperów kamper skup samochodów kempingowych kampingowych kampingowe kampingowa kampery małopolska małopolski małopolsce śląsk śląskie śląsku sprzedać sprzedaż sprzedaj gotówka gotówkę pieniądze dojazd z dojazdem z własnym własny odbiór śląskiSKUP PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH SAM LAWET PRZYCZEPKI LAWET GASTRONOMICZNYCH KEMPINGOWYCH SKUP PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH SAM LAWET PRZYCZEPKI LAWET GASTRONOMICZNYCH KEMPINGOWYCH SKUP PRZYCZEP, PRZYCZEPEK SAMOCHODOWYCH LEKKICH, CIĘŻKICH! Skupujemy przyczepy: towarowe, kempingowe, lekkie samochodowe, typu SAM, bagażowe, furgony, handlowe, gastronomiczne, do przewozu koni, do przewozu mini koparek, do przewozu motocykli (motocyklowe), quadów, izotermy, lawety. Skupujemy w każdym stanie technicznym. Sprawne, uszkodzone, do poprawek a także bez homologacji. Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zapraszamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Dziś gotówka! TEL: 506 816 452 PRZYJEDZIEMY DO CIEBIE JESZCZE DZIŚ! Do wyszukiwarki: skup kupno odkup kupię komis przyczep przyczepek przyczepy przyczepa przyczepkę przyczepki przyczepek samochodowe samochodowa samochodowych samochodowy lawet laweta lawety lawetę podłodziowych podłodziowa podłodziowe skuterów wodnych wodne wodna bagażowych bagażowe bagażowa furgonów koniowozy koniowóz przewozu koni konia sam samy samów motocyklowe motocyklowa motocyklowych quada quad quadów quadowe quadowa atv towarowych towarowe towarowa gastronomicznych gastronomiczne gastronomiczna kempingowe kempingowych kempingi kempingowa kamperów kamper skup samochodów kempingowych kampingowych kampingowe kampingowa kampery małopolska małopolski małopolsce śląsk śląskie śląsku sprzedać sprzedaż sprzedaj gotówka gotówkę pieniądze dojazd z dojazdem z własnym własny odbiór śląski
Profesjonalny serwis z dojazdem: rehabilitacja, fitness, skutery, rowery Profesjonalny serwis z dojazdem: rehabilitacja, fitness, skutery, rowery Mobilny serwis naprawy skuterów inwalidzkich Shoprider, rowerów trójkołowych i elektrycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, fitness oraz rotorów medycznych. Dojeżdżamy do klienta, oferujemy wygodę, specjalistyczną wiedzę i konkurencyjne ceny. Kontakt: 607 715 169, 725 222 527, [email protected]. Obsługujemy wiele województw oraz całą Polskę. www.naprawiamyrehabilitacyjne.plSKUP QUADÓW QUAD QUADY ATV SKUTERÓW WODNYCH ŚNIEŻNYCH SKUP QUADÓW QUAD QUADY ATV SKUTERÓW WODNYCH ŚNIEŻNYCH SKUP QUADÓW, QUAD, QUADY, ATV, BUGGY, UTV, SSV, Skuterów wodnych, skuterów śnieżnych! KAŻDA MARKA I MODEL! KAŻDY STAN! - SPRAWNE, USZKODZONE, POWYPADKOWE LUB DO ZŁOMOWANIA- Z PRZEZNACZENIEM NA CZĘŚCI! Skupujemy także Chińskie! Dojeżdżamy na terenie CAŁEJ POLSKI! Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Przyjedziemy do Ciebie! Płacimy gotówką od ręki! Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! TEL: 506 816 452 CAŁA POLSKA Do wyszukiwarki: skup kupię kupno odkup sprzedać sprzedaż sprzedania sprzedanie quad quady quadów quadach atv kład buggy bugy ssv utv skuter skutery skuterów skuterach skuterem wodny wodnych wodne śnieżny śnieżne śnieżnych chiński chińskich chińskie chińczyków chińczyk chińczyki motor motory motorów motocykl motocykle motocykli motocyklów cross crossów enduro crosy crossy crossówek motocross tor torowy torowych torowe ssv polaris rzr ranger can-am maverick commander yxz yamaha ktm honda kawasaki suzuki tgb grizzly brute force bashan blaster trx bruin scrambler outlander renegade cfmoto cf moto kymco suzuki artic cat seadoo sea doo offroad off-road kład kłady kładów kładem itp polska polsce polski cała całej polski całe gotówka najlepiej sprzedać złom złomowanie złomy sprzedaj za gotówkę gotówkowe gotówkowy kasa pieniądze dojazd dojechać dojazdem dojeżdżamy bez wychodzenia z domu przyjazd na miejsce małopolska małopolskie śląsk śląskie opolskie opolskim opolszczyzna podkarpackie podkarpacie łódź łódzkie dolnośląskie lubelskie lubuskie mazowieckie wielkopolskie kujawsko-pomorskie kujawy podlaskie podlasie warmińsko-mazurskie mazury pomorskie pomorze pomorzu zachodnio-pomorskie pomorze zachodnie kujawy sprawne sprawny uszkodzony uszkodzonych powypadkowe powypadkowy po wypadku rozbity 4x4Rozliczanie projektów unijnych Rozliczanie projektów unijnych Zajmujemy się kompleksowo rozliczaniem projektów unijnych. Opracowujemy dokumentację niezbędną do rozliczenia poszczególnych etapów realizowanego projektu unijnego. Pomagamy przygotować dokumenty związane z realizacją projektu, wyborem wykonawców usług/dostawców maszyn, urządzeń itd. Tel. 691 904 119
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama