Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Władze samorządowe gminy Zakliczyn stawiają na wszechstronny rozwój

Tegoroczny budżet inwestycyjny gminy Zakliczyn to już 31 mln zł, a przeszło 23 mln zł z tej kwoty to pozyskane środki zewnętrzne. Wydatki na inwestycje stanowią 35 procent wszystkich wydatków budżetu gminy. To absolutny rekord! A to nie wszystko. Kolejne pieniądze, głównie rządowe, cały czas spływają do zakliczyńskiej gminy i wszystko wskazuje na to, że inwestycji będzie jeszcze więcej.
Władze samorządowe gminy Zakliczyn stawiają na wszechstronny rozwój

- Tak przygotowujemy zadania do realizacji, aby nasza gmina była jak najbardziej przyjaznym miejscem do życia i zamieszkania. Dlatego stawiamy na wszechstronny rozwój, na różne dziedziny. Rozbudowujemy sieć wodociągową i kanalizacyjną, inwestujemy w infrastrukturę zapewniającą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, dbamy o infrastrukturę drogową, oświatową i sportową, ale także o kulturę i dziedzictwo historyczne. Budujemy mieszkania, aby młodzi ludzie mogli tutaj zostawać i z naszą gminą wiązać swoją przyszłość – wylicza burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Pierwszy „Polski Ład”

Z pierwszej edycji „Polskiego Ładu” dla samorządów gmina Zakliczyn otrzymała 10 mln zł. Inwestycje są w trakcie realizacji. Wykonywany jest chodnik ze ścieżką rowerową (ponad 2 km) przy drodze powiatowej Zakliczyn - Zdonia – Wola Stróska – Stróże – Filipowice. Koszt zadania to prawie 2 mln zł. Warto dodać, że z drugiej edycji „Polskiego Ładu” powiat tarnowski dostał rządowe pieniądze (4,1 mln zł) także na modernizację jezdni na tym odcinku. Wykonana zostanie tam m.in. nowa nakładka asfaltowa (ponad 4 km).

O nowe pomieszczenia edukacyjne i dydaktyczne rozbudowywana jest Szkoła Podstawowa w Stróżach. Koszt to prawie 1,7 mln zł. Budowana jest sieć kanalizacyjna w Zawadzie Lanckorońskiej, Roztoce, Zakliczynie, a wodociągowa w Gwoźdźcu, Melsztynie, Charzewicach, Zawadzie Lanckorońskiej i Roztoce. Koszt przedsięwzięcia to blisko 14 mln zł (6,5 mln zł z „Polskiego Ładu”, a pozostała kwota pochodzi ze specjalnej subwencji rządowej na inwestycje w gospodarkę wodociągową i kanalizacyjną).

Drugi „Polski Ład”

Z drugiego rozdania środków finansowych z „Polskiego Ładu” zakliczyńskiej gminie również przyznano 10 mln zł do wykorzystania. Przebudowany i wyremontowany zostanie budynek Ośrodka Zdrowia przy ul. Tarnowskiej 2 w Zakliczynie. Przygotowane zostaną pomieszczenia zarówno pod potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej, jak i pod gabinety specjalistyczne. Przewidywany koszt to około 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzi z Polskiego Ładu.

Utworzony zostanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zakliczynie, w którym będą odbierane na przykład stare meble, opony czy zużyty sprzęt różnego rodzaju (2,5 mln zł z „Polskiego Ładu”). Każda gmina ma obowiązek posiadać takie miejsce. Obecnie na ten cel dzierżawiony jest teren od spółdzielni „Zakpol” przy ul. Grabina. Szacowany koszt budowy PSZOK to ok. 2,7 mln zł.

Za pozostałą kwotę z „Polskiego Ładu” wybudowany zostanie most w Bieśniku (na potoku „Paleśnianka”) oraz położone zostaną nowe nakładki asfaltowe na odcinkach dróg we wszystkich 24 miejscowościach gminy Zakliczyn (5 mln zł z „Polskiego Ładu”).

Mieszkania Plus

Dobiega końca budowa mieszkań komunalnych w Lusławicach. Inwestycja wykonana jest już w ponad 90 procentach. W tej chwili trwają ostatnie roboty wykończeniowe wewnątrz bloku.

- W najbliższym czasie ogłosimy nabór na najem mieszkań. Będą się mogły starać o nie osoby o średnich dochodach, niemające zdolności kredytowej, ale mające zdolność do zapłaty czynszu – informuje burmistrz. - Odbiór całego zadania planujemy we wrześniu. Będzie do dyspozycji czterdzieści mieszkań o metrażu od trzydziestu metrów kwadratowych do przeszło pięćdziesięciu.

Opracowany został już tzw. gminny program mieszkaniowy. Aby starać się o mieszkanie w przypadku rodzin z dziećmi dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 2676 zł, a w przypadku pojedynczej osoby 3346 zł. Nie można być właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego. Program skierowany jest do mieszkańców gminy Zakliczyn. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Zakliczynie lokale mieszkalne w nowo wybudowanych budynkach wielorodzinnych w Lusławicach i w Paleśnicy nie będą przeznaczone na najem socjalny.

Zaawansowane są również roboty przy drugim bloku mieszkalnym – w Paleśnicy. Tam będzie 30 mieszkań do zagospodarowania. Wykonany został już strop nad partnerem.

Wybudowanie łącznie 70 mieszkań wyniesie blisko 15 mln zł. W przeszło 95 procentach są to środki rządowe, w tym z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zamek w Melsztynie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dodatkowe pieniądze na piąty etap prac przy odbudowie średniowiecznego zamku w Melsztynie. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze w tym roku wykonanie kolejnych dwóch kondygnacji wieży zabytkowej budowli do wysokości ponad 19 m.

Mury melsztyńskiego zamku systematycznie pną się do góry. Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich za łączną kwotę blisko 1,7 mln zł. Wieża budowli podniesiona została już do wysokości 11,60 m. Warto przypomnieć, że gmina Zakliczyn 24 maja tego roku stała się właścicielem przeszło hektarowego terenu z odbudowywanym średniowiecznym zamkiem w Melsztynie.

Na piąty etap gmina otrzymała z ministerstwa w tym roku 740 tys. zł. Była to najwyższa dotychczasowa dotacja.

- Wraz z wkładem własnym mieliśmy zabezpieczone na to zadanie 930 tys. zł. Najtańsza oferta przetargowa wyniosła jednak prawie 1,4 mln zł. Napisaliśmy więc pismo do MKiDN z prośbą 
o zwiększenie dotacji, aby możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą i jeszcze w tym roku wykonanie dwóch kondygnacji – objaśnia Dawid Chrobak.

Z departamentu ochrony zabytków MKiDN nadeszła pozytywna odpowiedź. Tegoroczna dotacja na Melsztyn została zwiększona o 375 tys. zł i wyniesie 1 mln 115 tys. zł.

- Dodatkowe pieniądze umożliwią konstrukcyjne domknięcie i zabezpieczenie tego zabytkowego obiektu. W przyszłym roku planujemy wykonanie dachu na wieży. Pomiędzy szczytem ścian wieży zamku a dachem przewidziana jest przestrzeń widokowa dla odwiedzających to miejsce mieszkańców i turystów – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że samorząd Zakliczyna przygotowuje się również do wznoszenia przypory wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie znajdzie się także taras widokowy. Wartość tegorocznych prac budowlanych związanych z I etapem odbudowy przypory wieży wyniesie blisko 260 tys. zł. Gmina Zakliczyn otrzymała na ten cel już 100 tys. zł dotacji z budżetu województwa małopolskiego.

Dobiega ponadto końca budowa przy drodze na zamkowe wzgórze świetlicy wiejskiej, która pełnić będzie również funkcję punktu informacji turystycznej. Koszt inwestycji to kwota przeszło 700 tys. zł. Zadanie w całości finansowane jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Inne inwestycje

Realizowany jest drugi etap prac związanych z utworzeniem w Zakliczynie muzeum regionalnego. Wartość robót wynosi 577 tys. zł, a przebudowę oraz zmianę funkcji pomieszczeń budynku dawnego przedszkola przy ul. Jagiellońskiej kwotą 450 tys. zł dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum będzie przybliżać historię oraz tradycję regionu i Ziemi Zakliczyńskiej dzięki wystawom, prelekcjom oraz pokazom. Mają być tam organizowane wspólnie z innymi instytucjami związanymi z kulturą i edukacją różne wydarzenia przy wykorzystaniu nowych technologii. Będzie też pozyskiwać na swoje wyposażenie relikty przeszłości (część eksponatów jest już zgromadzonych w Zakliczyńskim Centrum Kultury).

Warto tutaj dodać, że gmina przejęła na własność zabytkowy budynek dawnego muzeum „Pod Wagą”, który znajduje się w centrum Zakliczyna na ul. Mickiewicza. Zachowany zostanie jako przykład dawnego budownictwa zakliczyńskiego – domów dziewięciosłupowych.

Urządzone zostało boisko sportowe w Faściszowej. Roboty kosztowały 427 tys. zł, w tym 213 tys. zł to dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki (program „Sportowa Polska”), a 228 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Podpisana została umowa z wykonawcą na remont budynku dawnej szkoły pod potrzeby świetlicy wiejskiej w Bieśniku. Wartość 332 tys. zł, a 190 tys. zł to dotacja unijna z Urzędu Marszałkowskiego.

Ustabilizowane zostanie osuwisko w Faliszewicach. W ramach tego zadania położona zostanie nakładka asfaltowa na drodze głównej przez tę miejscowość. Koszt robót to 2,8 mln zł, a 2,2 mln zł na to przedsięwzięcie przyznał wojewoda małopolski z programu na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi.

Przy drodze wojewódzkiej nr 980 w Charzewicach powstaje 600 metrów chodnika ze ścieżką rowerową (w kierunku Melsztyna). Wartość inwestycji to blisko 1,1 mln zł. Połowę tej kwoty pokrywa województwo małopolskie.

Rafał Kubisztal


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Pogórzański festiwal smaków w Ryglicach Pogórzański festiwal smaków w Ryglicach Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 24.09.2022 W sobotę 24 września 2022 r. w Ryglicach odbędzie się Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych i wręczenie nagrody na Najlepszego Sołtysa Małopolski.Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny i Sołtysów o godz.12:30. Dalsze uroczystości będą miały miejsce na Rynku w Ryglicach.W programie przewidziano: Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych, rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszego Sołtysa Małopolski A.D.2021, w którym nagrodę wręczy Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.Ponadto odbędą się: występy kapel ludowych, koncert zespołu Leliwa Jazz Band, degustacje potraw regionalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, degustacje miodów i win, inne bezpłatne atrakcje.Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Grzegorz Przybyło.Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.kulturaryglice.pl Zlot Zabytkowych Samochodów Strażackich połączony z Finałem Halowej Piłki Nożnej Zlot Zabytkowych Samochodów Strażackich połączony z Finałem Halowej Piłki Nożnej Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 24.09.2022 Serdecznie zapraszamy na Zlot Zabytkowych Samochodów Strażackich połączony z Finałem Halowej Piłki Nożnej, które odbędzie się 24 września 2022 na placu obok Zamku w Dębnie.Podczas wydarzenia przygotowano WIELE DARMOWYCH atrakcji zarówno dla dzieci jak i młodzieży m.in.: Dmuchańce, Animacje (malowanie twarzy, skręcanie baloników, stanowisko łucznicze, gry i zabawy dla dzieci: tower of power, klanza, gumizela, klocki konstrukcyjne, jenga XXL, popcorn, wata cukrowa.O godzinie 14:00 organizatorzy przewidzieli pokazy strażackie, natomiast od godziny 16:00 zabawę taneczną z Zespołem "Simple Sound". Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Dębno "Dębińskie Pasje" i objęte Honorowym Patronatem Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego.Projekt zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Akcja krwiodawstwa w Brzesku Akcja krwiodawstwa w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 2 października br. na placu Kazimierza Wielkiego w BrzeskuRecital Edyty Geppert Recital Edyty Geppert Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 07.10.2022 Recital z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).Koncert poprzedzi uroczysta Gala, podczas której poznamy laureatów VI edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i II edycji „Małego Źródła” - zapraszamy na godzinę 17:00.Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło" jest Centrum Sztuki Mościce - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w BorzęcinieMałopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.Małopolska Nagroda Poetycka „Małe Źródło” to konkurs poetycki skierowany do uczniów wszystkich małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem konkursu jest popularyzacja poezji wśród polskiej młodzieży, znalezienie przez młodych twórców inspiracji dla własnej twórczości poetyckiej, dbałość o rozwój ich wrażliwości na słowo pisane oraz odkrywanie młodych talentów. Informacje / bilety:Data: 7 października 2022, godz. 18:30Miejsce: sala widowiskowaBilety: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych dostępne w kasieBilety zakupione online nie podlegają zwrotowiKasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:tel.: 14 633 46 04, mail: [email protected]łek - piątek - 13:00 - 20:00sobota - niedziela - 15:00 - 20:00
Reklama
Młodzi Zdolni Małopolanie - poznajcie Szymona Rzuchowej koło z Tarnowa Młodzi Zdolni Małopolanie - poznajcie Szymona Rzuchowej koło z Tarnowa Data dodania artykułu: 21.09.2022 18:11Radlna. Pijana matka wiozła dzieci do przedszkola Radlna. Pijana matka wiozła dzieci do przedszkola Jazda na „podwójnym gazie”, a do tego przewóz dzieci do przedszkola… pijana matka została zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego. Podczas badania alkomatem urządzenie wskazało ponad 0,7 promila. Dzieci w wieku 5 i 6 lat trafiły pod opiekę rodziny. Kobieta zmierzy się z postępowaniem za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz opiekę w takim stanie nad swoimi dziećmi.Data dodania artykułu: 20.09.2022 13:04Pleśna. Wojenny granat w ziemi przeznaczonej do plantowania terenu Pleśna. Wojenny granat w ziemi przeznaczonej do plantowania terenu Podczas prac ziemnych mieszkaniec Pleśnej odnalazł granat. Okazało się, że niebezpieczne znalezisko zostało przywiezione wraz z ziemią przeznaczoną do plantowania terenu.Data dodania artykułu: 21.09.2022 13:04Przedszkole w Skrzyszowie oficjalnie otwarte! Przedszkole w Skrzyszowie oficjalnie otwarte! 20 września to wyjątkowy dzień dla wszystkich przedszkolaków, a dla tych z gminy Skrzyszów stał się jeszcze bardziej uroczysty, bowiem to właśnie wtedy miało miejsce oficjalne otwarcie nowo wybudowanego przedszkola, które teraz znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 1.Data dodania artykułu: 20.09.2022 18:41Sufczyn. Otwarcie żłobka i przedszkola z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego Sufczyn. Otwarcie żłobka i przedszkola z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego W Sufczynie powstało nowe przedszkole i żłobek. To miejsce z myślą o najmłodszych, a na jego oficjalne otwarcie przybył premier Mateusz Morawiecki, który wizytował to przedsięwzięcie. Inwestycja powstała dzięki programowi Maluch+.Data dodania artykułu: 19.09.2022 15:18
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Witam, chciałbym tylko powiedzieć, że Pani Iza właśnie w ostatnich dniach po wielkich zapewnieniach moich teściów udanego urlopu przekazała informację mailowo, że wycieczka zostaje anulowana. Powodem brak miejsc w Ryanair. Wycieczka została kupiona 2 miesiące przed wyjazdem, w ostatnich kilku tygodniach był raz zmieniany hotel, a finalnie przed wylotem wycofana podróż. Przypominam, że jest koniec września, brak ofert i sezonu urlopowego, także zmarnowane wakacje i urlop w pracy. Uważajcie na greckie podróże z Panią Izą Napierała!Data dodania komentarza: 25.09.2022, 19:52Źródło komentarza: POROZMAWIAJMY O BIZNESIE: Greckie Podróże Iza NapierałaAutor komentarza: TarnowianinTreść komentarza: Mamy bardzo dobrego prezydenta! Panie Romanie, zawsze gdy Pana widziałem na ulicy prosiłem by Pan został do końca kadencji i włodarzył w tym mieście do końca Świata i jeden dzień dużej.Data dodania komentarza: 24.09.2022, 09:16Źródło komentarza: Dom kultury na osiedlu Westerplatte już prawie gotowy!Autor komentarza: Jan KulczykTreść komentarza: Nie pozwolą się nawet spokojnie wysrać...Data dodania komentarza: 23.09.2022, 08:17Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: Ewa Pyka z TarnowaTreść komentarza: Brawo ratownicy z Tarnowa gratulacje.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 11:24Źródło komentarza: Tytuł wicemistrza Polski w Ratownictwie Medycznym dla ekipy z TarnowaAutor komentarza: hrab.SanguszkoTreść komentarza: Ale go czymałoData dodania komentarza: 21.09.2022, 10:31Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: TakisobieTreść komentarza: Przecież to chyba Piotrkowice... A tak nawiasem mówiąc tam zawsze było i jest ślisko, nawet jak droga przebiegała starym odcinkiem to też ciekawe nie było.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 00:22Źródło komentarza: Zderzenie samochodów w Łękawce na DW 977. Ruch drogowy odbywał się wahadłowo
Reklama
Reklamaeko zywnosc
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama
a