Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Okna PVC, okna PCV… Mity, które warto rozwiać

Okna PVC, okna PCV… Mity, które warto rozwiać

Okna plastikowe wymyślono i wdrożono do produkcji w połowie ubiegłego wieku. Nazwę wzięły od angielskiej wersji związku chemicznego będącego bazą do ich wytwarzania – polyvinyl chloride, która po polsku brzmi „polichlorek winylu”, stąd częściej występujące u nas określenie „okna PCV”. Po pierwotnym zachłyśnięciu się zjawiskiem nowości – zwłaszcza w porównaniu z dotychczas stosowanymi oknami drewnianymi – nastąpiło szerokie rozpowszechnienie opinii o ich rozlicznych niedoskonałościach. Mimo upływu lat i rozwoju technologii produkcji, wiele z tych negatywnych opinii, które należałoby już nazwać mitami, wciąż pokutuje w ludzkiej świadomości na zasadzie miejskich legend bądź szeptanej propagandy. Przyjrzyjmy się im, od razu weryfikując ich prawdziwość.

Okna PCV żółkną

Przez lata okna plastikowe były dostępne właściwie tylko w jednym kolorze – białym. Z biegiem czasu, pod wpływem działania promieni słonecznych i zanieczyszczeń powietrza ich ramy żółkły i matowiały na skutek uszkodzenia struktury polimerów w tworzywie. Obecnie produkowane okna nie zmieniają swojego białego koloru dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii. - Skład ram wzbogacany jest stabilizatorami, przede wszystkim wapniowo-cynkowymi, nieszkodliwymi dla ludzkiego zdrowia w porównaniu z używanymi wcześniej ołowianymi czy kadmowymi – mówi Jarosław Prywałko, ekspert OknoPlus. - Dzięki nim okna PVC znacznie dłużej zachowują swoją barwę i strukturę – dodaje. Czyli nie żółkną i nie matowieją.

Należy wspomnieć, że biel to tylko jeden z kolorów dostępnych w przypadku współczesnych okien – do dyspozycji mamy pełną paletę RAL.

Okna plastikowe się wypaczają

Ten mit urósł szczególnie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy w odpowiedzi na istny boom na okna PCV mnóstwo firm zabrało się za ich produkcję. Niestety, nie wszystkie dochowywały koniecznych standardów. Efekt? Obecność na rynku zarówno okien wysokiej klasy, od renomowanych producentów, jak i kiepskich jakościowo pochodzących z małych przedsiębiorstw nastawionych li i jedynie na błyskawiczny zysk. Na te drugie trafiali przeważnie klienci, dla których podstawowym walorem była niższa cena. I te właśnie, wyrabiane z zastosowaniem minimalnych nakładów materiałów zabezpieczających kompozytowe ramy przed odkształcaniem, stosunkowo szybko traciły pierwotną formę. Swój błąd ich nabywcy dostrzegali poniewczasie, jednak rósł zasięg niepochlebnej opinii deprecjonującej nie konkretny wyrób, lecz okna PVC per se. Sytuacja przedstawia się diametralnie odmiennie gdy weźmie się pod uwagę współczesne okna plastikowe wytwarzane przez wyspecjalizowane firmy. Ich trwałość i sztywność zapewniona jest przez stosowanie wewnątrz profili stalowych wzmocnień, dzięki którym okna PCV zachowują kształt nawet gdy są przez długi czas narażone na działanie promieni słonecznych, wahania temperatury lub wysokie obciążenia. Krótko mówiąc – nie wypaczają się.

Okna PVC sprzyjają powstawaniu pleśni we wnętrzach

Starsi (choć nie tak bardzo) pamiętają zapewne stały, mniej lub bardziej uporczywy przedmuch, jakim charakteryzowały się pomieszczenia wyposażone w drewniane okna z minionej epoki. Radykalna zmiana tego stanu rzeczy nastąpiła wraz ze zmianą materiału, z którego wytwarzane były okna. Plastikowe cechuje bowiem wysoka szczelność, co w pewnych okolicznościach może stworzyć warunki do rozwoju pleśni. Musi ona jednak trafić na sprzyjające czynniki – przede wszystkim wysoką wilgotność wnętrza i brak odpowiedniej wentylacji. - W naszej ofercie nie występują okna plastikowe, które nie umożliwiałyby rozszczelnienia zapewniającego cyrkulację powietrza. Wysokiej klasy uszczelki i głęboko osadzone szyby sprawiają, że wilgoć nie dostaje się do środka – zapewnia Jarosław Prywałko, ekspert marki OknoPlus. Bez względu na rodzaj zamontowanych okien wystarczy dwa razy dziennie wywietrzyć pomieszczenie by problem można było uznać za nieistniejący. Zatem okna PCV nie sprzyjają powstawaniu pleśni.

Okna plastikowe nie zapewniają skutecznej termoizolacji

Z tym mitem ciężko nawet rozsądnie polemizować. Okna PVC zostały wręcz stworzone do tego, by zapewnić maksymalnie wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach. Co więcej, coraz częściej dochodzi do głosu trend nakazujący ograniczenie do minimum szerokości ramy okiennej, co pozwala zwiększyć rozmiary pakietu szybowego – i ilość naturalnego światła dostającego się do wnętrza. Okno PCV Morlite przepuszcza nawet o 25% więcej światła słonecznego w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Przy współczynniku przenikania ciepła wynoszącym 0,7 W/m²K sprawdzi się w nawet najbardziej wymagających warunkach klimatycznych, ponieważ, jak wszystkie markowe okna PCV zapewnia skuteczną termoizolację.

 

Pozostaje nam mieć nadzieję, że obaliliśmy mity i rozwialiśmy obawy, jakie mogły budzić okna plastikowe. Pełną gamę produktów oferowanych przez OknoPlus znajdą Państwo między innymi w naszych salonach partnerskich w Tarnowie.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Pogórzański festiwal smaków w Ryglicach Pogórzański festiwal smaków w Ryglicach Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 24.09.2022 W sobotę 24 września 2022 r. w Ryglicach odbędzie się Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych i wręczenie nagrody na Najlepszego Sołtysa Małopolski.Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny i Sołtysów o godz.12:30. Dalsze uroczystości będą miały miejsce na Rynku w Ryglicach.W programie przewidziano: Pogórzański Festiwal Potraw Regionalnych, rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszego Sołtysa Małopolski A.D.2021, w którym nagrodę wręczy Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.Ponadto odbędą się: występy kapel ludowych, koncert zespołu Leliwa Jazz Band, degustacje potraw regionalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, degustacje miodów i win, inne bezpłatne atrakcje.Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Grzegorz Przybyło.Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.kulturaryglice.pl Zlot Zabytkowych Samochodów Strażackich połączony z Finałem Halowej Piłki Nożnej Zlot Zabytkowych Samochodów Strażackich połączony z Finałem Halowej Piłki Nożnej Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 24.09.2022 Serdecznie zapraszamy na Zlot Zabytkowych Samochodów Strażackich połączony z Finałem Halowej Piłki Nożnej, które odbędzie się 24 września 2022 na placu obok Zamku w Dębnie.Podczas wydarzenia przygotowano WIELE DARMOWYCH atrakcji zarówno dla dzieci jak i młodzieży m.in.: Dmuchańce, Animacje (malowanie twarzy, skręcanie baloników, stanowisko łucznicze, gry i zabawy dla dzieci: tower of power, klanza, gumizela, klocki konstrukcyjne, jenga XXL, popcorn, wata cukrowa.O godzinie 14:00 organizatorzy przewidzieli pokazy strażackie, natomiast od godziny 16:00 zabawę taneczną z Zespołem "Simple Sound". Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Dębno "Dębińskie Pasje" i objęte Honorowym Patronatem Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego.Projekt zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Akcja krwiodawstwa w Brzesku Akcja krwiodawstwa w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 2 października br. na placu Kazimierza Wielkiego w BrzeskuRecital Edyty Geppert Recital Edyty Geppert Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 07.10.2022 Recital z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).Koncert poprzedzi uroczysta Gala, podczas której poznamy laureatów VI edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i II edycji „Małego Źródła” - zapraszamy na godzinę 17:00.Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło" jest Centrum Sztuki Mościce - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w BorzęcinieMałopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.Małopolska Nagroda Poetycka „Małe Źródło” to konkurs poetycki skierowany do uczniów wszystkich małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem konkursu jest popularyzacja poezji wśród polskiej młodzieży, znalezienie przez młodych twórców inspiracji dla własnej twórczości poetyckiej, dbałość o rozwój ich wrażliwości na słowo pisane oraz odkrywanie młodych talentów. Informacje / bilety:Data: 7 października 2022, godz. 18:30Miejsce: sala widowiskowaBilety: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych dostępne w kasieBilety zakupione online nie podlegają zwrotowiKasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:tel.: 14 633 46 04, mail: [email protected]łek - piątek - 13:00 - 20:00sobota - niedziela - 15:00 - 20:00
Reklama
Młodzi Zdolni Małopolanie - poznajcie Szymona Rzuchowej koło z Tarnowa Młodzi Zdolni Małopolanie - poznajcie Szymona Rzuchowej koło z Tarnowa Data dodania artykułu: 21.09.2022 18:11Radlna. Pijana matka wiozła dzieci do przedszkola Radlna. Pijana matka wiozła dzieci do przedszkola Jazda na „podwójnym gazie”, a do tego przewóz dzieci do przedszkola… pijana matka została zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego. Podczas badania alkomatem urządzenie wskazało ponad 0,7 promila. Dzieci w wieku 5 i 6 lat trafiły pod opiekę rodziny. Kobieta zmierzy się z postępowaniem za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz opiekę w takim stanie nad swoimi dziećmi.Data dodania artykułu: 20.09.2022 13:04Pleśna. Wojenny granat w ziemi przeznaczonej do plantowania terenu Pleśna. Wojenny granat w ziemi przeznaczonej do plantowania terenu Podczas prac ziemnych mieszkaniec Pleśnej odnalazł granat. Okazało się, że niebezpieczne znalezisko zostało przywiezione wraz z ziemią przeznaczoną do plantowania terenu.Data dodania artykułu: 21.09.2022 13:04Przedszkole w Skrzyszowie oficjalnie otwarte! Przedszkole w Skrzyszowie oficjalnie otwarte! 20 września to wyjątkowy dzień dla wszystkich przedszkolaków, a dla tych z gminy Skrzyszów stał się jeszcze bardziej uroczysty, bowiem to właśnie wtedy miało miejsce oficjalne otwarcie nowo wybudowanego przedszkola, które teraz znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 1.Data dodania artykułu: 20.09.2022 18:41Sufczyn. Otwarcie żłobka i przedszkola z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego Sufczyn. Otwarcie żłobka i przedszkola z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego W Sufczynie powstało nowe przedszkole i żłobek. To miejsce z myślą o najmłodszych, a na jego oficjalne otwarcie przybył premier Mateusz Morawiecki, który wizytował to przedsięwzięcie. Inwestycja powstała dzięki programowi Maluch+.Data dodania artykułu: 19.09.2022 15:18
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklamaeko zywnosc
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Witam, chciałbym tylko powiedzieć, że Pani Iza właśnie w ostatnich dniach po wielkich zapewnieniach moich teściów udanego urlopu przekazała informację mailowo, że wycieczka zostaje anulowana. Powodem brak miejsc w Ryanair. Wycieczka została kupiona 2 miesiące przed wyjazdem, w ostatnich kilku tygodniach był raz zmieniany hotel, a finalnie przed wylotem wycofana podróż. Przypominam, że jest koniec września, brak ofert i sezonu urlopowego, także zmarnowane wakacje i urlop w pracy. Uważajcie na greckie podróże z Panią Izą Napierała!Data dodania komentarza: 25.09.2022, 19:52Źródło komentarza: POROZMAWIAJMY O BIZNESIE: Greckie Podróże Iza NapierałaAutor komentarza: TarnowianinTreść komentarza: Mamy bardzo dobrego prezydenta! Panie Romanie, zawsze gdy Pana widziałem na ulicy prosiłem by Pan został do końca kadencji i włodarzył w tym mieście do końca Świata i jeden dzień dużej.Data dodania komentarza: 24.09.2022, 09:16Źródło komentarza: Dom kultury na osiedlu Westerplatte już prawie gotowy!Autor komentarza: Jan KulczykTreść komentarza: Nie pozwolą się nawet spokojnie wysrać...Data dodania komentarza: 23.09.2022, 08:17Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: Ewa Pyka z TarnowaTreść komentarza: Brawo ratownicy z Tarnowa gratulacje.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 11:24Źródło komentarza: Tytuł wicemistrza Polski w Ratownictwie Medycznym dla ekipy z TarnowaAutor komentarza: hrab.SanguszkoTreść komentarza: Ale go czymałoData dodania komentarza: 21.09.2022, 10:31Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: TakisobieTreść komentarza: Przecież to chyba Piotrkowice... A tak nawiasem mówiąc tam zawsze było i jest ślisko, nawet jak droga przebiegała starym odcinkiem to też ciekawe nie było.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 00:22Źródło komentarza: Zderzenie samochodów w Łękawce na DW 977. Ruch drogowy odbywał się wahadłowo
Reklama
Reklamaeko zywnosc
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama
a