Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Michał Kołodziejczak: Jak trzeba, będę posłem, jak trzeba, będę premierem

Politycy muszą się bać, oni nie chcą się zajmować sprawami zwykłych ludzi, ale jak czują zagrożenie polityczne, to zaczynają traktować ich poważnie – mówi Michał Kołodziejczak, prezes nowej partii AGROunia, przyszły poseł?
Michał Kołodziejczak: Jak trzeba, będę posłem, jak trzeba, będę premierem
Michał Kołodziejczak
Autor: AGROunia

– Widział pan materiał „Wiadomości”  TVP  po ataku Rosji na Ukrainę? Pan i AGROunia zostaliście przedstawieni jako ci, którzy organizują protesty tuż przed wybuchem wojny, a do tego pan jawił się jako zwolennik robienia interesów z Rosją.

– Już wystosowałem do TVP pismo z żądaniem sprostowania i przeprosin. Mają na to siedem dni. Jeśli tego nie zrobią, to wyślę pozew sądowy. Będę domagał się przeprosin i wpłaty pieniędzy na cel charytatywny.

– Teraz o Rosji mówi pan jasno. Chce jej pan odciąć tlen.

– Dziś wszyscy już dobrze wiedzą, że nie da się ucywilizować stosunków z Rosją. Nie po tym co zrobiła. W tej sytuacji nie można być biernym ani obojętnym. Trzeba podjąć drastyczne środki.

– I odciąć tlen?

– Gospodarczy. Musimy zerwać wszelkie stosunki gospodarcze z Rosją. Ale powinna to zrobić nie tylko Polska, ale cały Zachód. Cała Unia Europejska. Niestety widać, że nie wszystkie państwa się na to zgadzają. Widać, kto bardziej dba o swoje interesy. Widać, kto robi interesy z Putinem.

A to nie jest partner w żadnym wymiarze. To, co stało się po 24 lutego, po ataku na Ukrainę, zmieniło politykę i gospodarkę. To jest zupełnie nowa rzeczywistość, w której nie możemy handlować z Rosją. Nie możemy od niej kupować i jej sprzedawać. Musimy jej odciąć tlen.

– Tyle że to dla nas straty. Także dla polskiego rolnictwa.

– Polscy rolnicy od 8 lat nie sprzedają Rosji. Nie dostali żadnych rekompensat. Po tej decyzji sady były wycinane, a ziemie leżały odłogiem. Teraz w takiej sytuacji są np. firmy transportowe i nie można ich zostawić samych sobie, tak jak wtedy rolników, bo to ma konsekwencje na lata. Trzeba zrobić zakaz. Dać im odszkodowania i żyć dalej. Każdy przedsiębiorca zadecyduje, w którym kierunku się rozwijać. Ale muszą znać decyzję i plany.

Sytuacja firm transportowych już jest bardzo zła. Ale nie możemy przewozić towarów na Białoruś i do Rosji. Nie w obliczu tego, co się dzieje. Rosja nie jest już partnerem handlowym dla Europy, a politycy, którzy jeszcze tak mówią, nie stają na wysokości zadania.

Żeby jednak takie działania były skuteczne, musi zareagować Unia. Musimy domagać się od niej pokrycia strat, jakie poniesiemy z tytułu odcięcia Rosji. Zarówno dla rolników, firm transportowych jak i wszystkich przedsiębiorców, którzy poniosą straty.

Musimy unii uświadomić, że to nie jest tylko nasza sprawa. Że przyjmowanie uchodźców, co popieram całym sercem, nie jest tylko sprawą Polski. To także kwestia, którą musi zająć się UE. Jeżeli tego nie zrobi, jeżeli nie zadba o ludzi, którzy przez odcięcie Rosji stracą, to będzie coraz więcej głosów, które już da się słyszeć. Będzie więcej głosów krytycznych wobec uchodźców. Będzie coraz więcej takich słów, jakie padają z ust polityków Konfederacji – że pomaganie musi mieć granice, że szkodząc Rosji, zaszkodzimy sobie bardziej.

– A jeśli takiej pomocy z UE nie będzie?

– Musimy na nią naciskać. Sprawdźmy, czy te górnolotne hasła o pomaganiu, które wygłaszali zachodni politycy to prawda, czy to jednak mit i fikcja. Jestem dumny z tego, co robią teraz Polacy. Jak wielu z nich uważam, że trzeba przyjąć wędrowca, głodnego nakarmić, spragnionego napoić, nagiego przyodziać  i nic nie sprawi, że przestaniemy to robić. Ale chcemy, żeby ta spontaniczna pomoc przeszła w system i żeby zajęła się tym Unia Europejska. Żeby zajęła się także pomocą polskim rolnikom i przedsiębiorcom, którzy ucierpią, gdy odetniemy Rosję od wszystkiego.

– W końcu udało się panu zarejestrować AGROunię jako partię. Po co?

– Partia jest nam potrzebna, bo choć wiele spraw udało nam się załatwić, to nadal nie wszyscy chcą nas wysłuchać. Są politycy, którzy nie chcą usiąść do rozmów ze związkiem zawodowym, a jeżeli już rozmawiają, to nie jest to równe traktowanie. Politycy muszą się bać, oni nie chcą się zajmować sprawami zwykłych ludzi, ale jak czują zagrożenie polityczne, to zaczynają ich traktować poważnie. Muszą czuć kija nad głową. Dopiero wtedy zaczną nas słuchać. Zaczną zajmować się sprawami, o których mówimy.

To są kwestie, którymi polscy politycy się nie zajmują, bo nie mają o nich pojęcia, albo nie zbiją na nich kapitału. To są jednak sprawy ważne dla normalnych ludzi. Na przykład ceny żywności. Dobrze, że politycy już dostrzegli ten problem, ale AGROunia mówiła o nim, a raczej o problemie głodu, od dawna. Udało nam się w końcu zmusić polityków, żeby zaczęli zastanawiać się nad problemem ceny nawozów, co przekłada się na żywność. Kwestii, których nie dostrzegają, jest znacznie więcej.

– To ma być partia ludowa, socjaldemokratyczna. Co to oznacza?

– Że to będzie partia zwykłych ludzi, zajmująca się ich problemami. Partia, której celem jest budowa silnego państwa i silnego społeczeństwa. To teraz, po 24 lutego, bardzo ważne. Musimy być silni na wielu płaszczyznach. Od politycznego przez gospodarczy do społecznego. Państwo musi być mocne, żeby w trudnych czasach zająć się osobami potrzebującymi pomocy. AGROunia to silni ludzie na trudne czasy.

To będzie partia rolników, emerytów, którzy dziś są w niełatwej sytuacji. Partia ludzi młodych, którzy staną przed zupełnie nowymi wyzwaniami. To partia pracowników i pracodawców. Chcemy zapewnić związkom zawodowym odpowiednią pozycję. Chcemy, żeby międzynarodowe korporacje płaciły stosowne podatki. Chcemy, żeby działały w taki sposób, żeby nie odbierały szans mniejszym przedsiębiorcom. Chcemy, żeby pracownik nie był tylko trybikiem w korporacji, ale miał udział w zyskach firmy, bo przecież je wypracowuje. Bardzo mocno wierzę, że w Polsce jest miejsce na prawdziwą partię ludową.

– Do tej pory wszystkie formacje buntu – od Samoobrony przez Ruch Palikota po Kukiz'15 – miały swoje wzloty, a potem się rozpadały. Działo się tak, bo tych ludzi nie łączyła jakaś wspólna idea, tylko to, że było im źle. Kiedy działaczom zaczęło powodzić się lepiej, to odchodzili do innych partii. Nie boi się pan, że tak samo będzie z AGROunią?

– Nie, bo AGROunia nie jest partią buntu. Jest partią normalnych ludzi, którzy chcą żyć w stabilnym, silnym państwie. Państwie, które w dobrych czasach nie przeszkadza, a w gorszych pomaga. To jest nasz wspólny mianownik i – patrząc na tych wszystkich ludzi, którzy budują AGROunię – wiem dobrze, co nas łączy i nie boję się niczego.

Partie buntu padały, bo skupiały się tylko na negowaniu rzeczywistości. Na dłuższą metę tak się nie da funkcjonować. Dlatego AGROunia pokazuje problemy, ale także daje rozwiązania. Wiemy, że w końcu trzeba usiąść do stołu, pracować i podjąć najlepsze dla Polaków decyzje.

– Jak wygląda budowanie struktur? Objedzie pan Polskę cztery razy?

– Już objechałem. To męczące, ale i budujące. Zdaję sobie sprawę, że budowanie struktur potrwa jeszcze jakiś czas, ale mamy w AGROunii znakomitych ludzi. Potrafią jechać trzy godziny na konferencję prasową w Warszawie, która trwa 30 minut i zaraz potem wracać trzy godziny do domu do swoich zajęć. Który poseł tak by zrobił?

– Będzie pan posłem?

– Czas pokaże. Jak trzeba, będę posłem, jak trzeba, będę premierem. Nie chodzi o stanowiska. Ja jestem rolnikiem i najłatwiej zajmować się tylko swoimi sprawami, ale ja obrałem inną drogą. Dziś jestem w Warszawie, a wczoraj do późnych godzin pracowałem w chłodni w swoim gospodarstwie. Najchętniej pracowałbym u siebie na wsi, ale widzę problemy i czuję odpowiedzialność.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 01.10.2022 W dniach 30 września (piątek) – 1 października (sobota) 2022 r. w tarnowskiej restauracji Stara Łaźnia (Pl. Więźniów Auschwitz) odbędzie się kolejny XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Podobnie jak poprzednie trzy edycje jest on kontynuowany w postaci stacjonarnej – IV Konferencji Taborowej. Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorami są: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Projekt realizowany jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Program konferencji:Piątek 30 września- 18:00–20:30 blok wieczorny• Adam Andrasz (Centrum Kultury Romów w Tarnowie), Dwukrólewie w społeczności Romów Polskich. Problemu ciąg dalszy• Agnieszka Caban (Uniwersytet Warszawski), Śmierć i pogrzeb – tradycja i przemiany społeczno-kulturowe w życiu współczesnych Romów z południowo-wschodniej Polski• Natalia Gancarz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Wieczne odpoczywanie po romsku. Architektura nagrobna. Szkic wstępny.• Paweł Lechowski (freelancer), Stefan Kororo Dymiter. Geniusz niedoceniony Sobota 1 października- 10:00–12:00 blok poranny• Ela Mirga-Wójtowicz (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), Migracje polskich Romów po 1989 a polityka integracyjna w Polsce• Marcin Szewczyk (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Stanowisko instytucji europejskich wobec dyskryminacji Romów migrujących z Ukrainy• Hubert Tubacki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Alienowanie i „urasawianie” Romów w państwie narodowym.• Katarzyna Czarnota (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Wpływ kryzysu i zmian administracyjnych na sytuację imigrantek i imigrantów romskich z Rumunii. Współpraca nastawiona na świadome włączenie a pomoc interwencyjna. Przykład doświadczeń Poznania.- 12:00–13:00 przerwa kawowa- 13:00–14:00 blok południowy• Magda Machowska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Rekonstrukcja wytwarzania obrazu fotograficznego w terenie w XIX w. Przypadek chłopów i Romów na polskim Spiszu• Adam Bartosz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Infantylizacja tematyki romskiej- 14:00–15:30 obiad- 15:30–18:30 blok popołudniowy: Sąsiedztwo, moderują Magda Krysińska i Monika Szewczyk• Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski (Art Junction), Sąsiedztwo – moje miejsce na mapie. Podsumowanie• Brigida Bilicka, Olsztyn – moje miasto• Monika Sternal, Wielokulturowe sąsiedztwo. Romowie z mojego osiedla• Paweł Lechowski, Paszalipen czyli sąsiedztwo.• Sara Wilhelmsen, How can art be a tool for change? A case from Norway.• Rita Lindanger, The work of the Roma musician Petter Stromsing.• Rezan Saleh, Jan Eric Hanssen, The Unknown Neighborhood. Roma in Kurdistan and the Middle East.• Dyskutanci: Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, Mariusz GaborAkcja krwiodawstwa w Brzesku Akcja krwiodawstwa w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 2 października br. na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku
Zapraszamy na koncert zespołów folklorystycznych Zapraszamy na koncert zespołów folklorystycznych Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 Gminne Centrum Kultury w Żabnie serdecznie zaprasza na koncert "Czerpiąc z tradycji przodków", który odbędzie się 2 października o godz. 16.00 w sali widowiskowej GCK w Żabnie (ul. Jagiełły 16). Wstęp wolny.Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne BOBROWIANIE i OTFINOWIANIEW prgramie koncertu:-występ  Męskiej Grupy Śpiewaczej "Otfinowianie"-widowisko "Na weselu Kasi" w wykonaniu "Bobrowian"-występ  Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Otfinowianki"-widowisko "Jak to sie me do Hameryki wybirali" w wykonaniu "Otfinowian"-suita tańców żywieckich w wykonaniu "Bobrowian"Po koncercie zapraszamy na spotkanie przy stole przygotowane przez KGW "Gorzycanie".Recital Edyty Geppert Recital Edyty Geppert Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 07.10.2022 Recital z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).Koncert poprzedzi uroczysta Gala, podczas której poznamy laureatów VI edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i II edycji „Małego Źródła” - zapraszamy na godzinę 17:00.Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło" jest Centrum Sztuki Mościce - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w BorzęcinieMałopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.Małopolska Nagroda Poetycka „Małe Źródło” to konkurs poetycki skierowany do uczniów wszystkich małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem konkursu jest popularyzacja poezji wśród polskiej młodzieży, znalezienie przez młodych twórców inspiracji dla własnej twórczości poetyckiej, dbałość o rozwój ich wrażliwości na słowo pisane oraz odkrywanie młodych talentów. Informacje / bilety:Data: 7 października 2022, godz. 18:30Miejsce: sala widowiskowaBilety: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych dostępne w kasieBilety zakupione online nie podlegają zwrotowiKasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:tel.: 14 633 46 04, mail: [email protected]łek - piątek - 13:00 - 20:00sobota - niedziela - 15:00 - 20:00
Reklama
Wierzchosławice. Pijany 34-latek uderzył samochodem w bariery energochłonne Wierzchosławice. Pijany 34-latek uderzył samochodem w bariery energochłonne Data dodania artykułu: 26.09.2022 00:38Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Balicach. Samochód potrącił trzech strażaków, jeden nie żyje Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Balicach. Samochód potrącił trzech strażaków, jeden nie żyje We wtorek 27 września w godzinach nocnych w m. Balice (pow. krakowski, woj. małopolskie) doszło do tragicznego zdarzenia, w którym druhowie OSP Balice, udzielający pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, zostali potrąceni przez nadjeżdżający samochód. W wyniku zdarzenia, jeden druh poniósł śmierć, a dwoje zostało rannych.Data dodania artykułu: 27.09.2022 09:59Przedszkole w Skrzyszowie oficjalnie otwarte! Przedszkole w Skrzyszowie oficjalnie otwarte! 20 września to wyjątkowy dzień dla wszystkich przedszkolaków, a dla tych z gminy Skrzyszów stał się jeszcze bardziej uroczysty, bowiem to właśnie wtedy miało miejsce oficjalne otwarcie nowo wybudowanego przedszkola, które teraz znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 1.Data dodania artykułu: 20.09.2022 18:41Pleśna. Wojenny granat w ziemi przeznaczonej do plantowania terenu Pleśna. Wojenny granat w ziemi przeznaczonej do plantowania terenu Podczas prac ziemnych mieszkaniec Pleśnej odnalazł granat. Okazało się, że niebezpieczne znalezisko zostało przywiezione wraz z ziemią przeznaczoną do plantowania terenu.Data dodania artykułu: 21.09.2022 13:04Było kolorowo i wesoło. Za nami XIII Gminny Przegląd Kultury Dziecięcej w Zgłobicach! Było kolorowo i wesoło. Za nami XIII Gminny Przegląd Kultury Dziecięcej w Zgłobicach! Było kolorowo i wesoło. Mali Giganci zaprezentowali się na scenie w Zgłobicach podczas XIII Gminnego Przeglądu Kultury Dziecięcej. W trakcie tego prawdziwego święta przedszkolaków dzieci zaprezentowały swoje liczne talenty, wokalne, aktorskie lub taneczne.Data dodania artykułu: 25.09.2022 18:14
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklamapromienniki
Reklamahttp://www.goplast.net/
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Witam, chciałbym tylko powiedzieć, że Pani Iza właśnie w ostatnich dniach po wielkich zapewnieniach moich teściów udanego urlopu przekazała informację mailowo, że wycieczka zostaje anulowana. Powodem brak miejsc w Ryanair. Wycieczka została kupiona 2 miesiące przed wyjazdem, w ostatnich kilku tygodniach był raz zmieniany hotel, a finalnie przed wylotem wycofana podróż. Przypominam, że jest koniec września, brak ofert i sezonu urlopowego, także zmarnowane wakacje i urlop w pracy. Uważajcie na greckie podróże z Panią Izą Napierała!Data dodania komentarza: 25.09.2022, 19:52Źródło komentarza: POROZMAWIAJMY O BIZNESIE: Greckie Podróże Iza NapierałaAutor komentarza: TarnowianinTreść komentarza: Mamy bardzo dobrego prezydenta! Panie Romanie, zawsze gdy Pana widziałem na ulicy prosiłem by Pan został do końca kadencji i włodarzył w tym mieście do końca Świata i jeden dzień dużej.Data dodania komentarza: 24.09.2022, 09:16Źródło komentarza: Dom kultury na osiedlu Westerplatte już prawie gotowy!Autor komentarza: Jan KulczykTreść komentarza: Nie pozwolą się nawet spokojnie wysrać...Data dodania komentarza: 23.09.2022, 08:17Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: Ewa Pyka z TarnowaTreść komentarza: Brawo ratownicy z Tarnowa gratulacje.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 11:24Źródło komentarza: Tytuł wicemistrza Polski w Ratownictwie Medycznym dla ekipy z TarnowaAutor komentarza: hrab.SanguszkoTreść komentarza: Ale go czymałoData dodania komentarza: 21.09.2022, 10:31Źródło komentarza: Tarnów. Mężczyzna zamknął się w łazience na stacji paliw. Interweniowały służbyAutor komentarza: TakisobieTreść komentarza: Przecież to chyba Piotrkowice... A tak nawiasem mówiąc tam zawsze było i jest ślisko, nawet jak droga przebiegała starym odcinkiem to też ciekawe nie było.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 00:22Źródło komentarza: Zderzenie samochodów w Łękawce na DW 977. Ruch drogowy odbywał się wahadłowo
Reklamahttp://www.goplast.net/
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama
a