Europoseł Robert Biedroń oraz środowiska lewicowe wnioskują o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa abp Skworcowi. W tle watykańskie śledztwo o zaniedbania dotyczące pedofilii

  • 11.07.2021, 16:54
  • Wioletta Zarębska
europosel-robert-biedron-oraz-srodowiska-lewicowe-wnioskuja-o-odebranie-tytulu-honorowego-obywatela-miasta-tarnowa-abp-skworcowi-w-tle-watykanskie-sledztwo-o-zaniedbania-dotyczace-pedofilii.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Arcybiskup Wiktor Skworc może przestać być Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. Chcą tego działacze tarnowskiej Wiosny i Młodej Lewicy, którzy w kwietniu złożyli wniosek do prezydenta Tarnowa i przewodniczącego Rady Miejskiej o odebranie tego tytułu kościelnemu hierarsze. Po zakończeniu śledztwa w Watykanie taki scenariusz staje się coraz bardziej realny.

- To otwiera w pewnym sensie drogę. Poinformował mnie też pan prezydent, że nie ma już przeszkód, aby taka uchwała pojawiła się na sesji we wrześniu. Ta sprawa zostanie przedłożona pod obrady Rady Miejskiej, natomiast jeżeli do tego czasu arcybiskup sam zdecyduje o zrzeczeniu się, to sprawa stanie się wtedy bezprzedmiotowa - mówił Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Jedna z ostatnich uchwał Rady Miejskiej dopuszcza taką możliwość, że po 22 lipca hierarcha kościelny sam może złożyć rezygnację z tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa. Przypomnijmy, że arcybiskup Wiktor Skworc - dawny biskup tarnowski - mógł dopuścić się zaniedbań dotyczących zbadania docierających do tarnowskiej kurii sygnałów o wykorzystywaniu seksualnym osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji tarnowskiej.

- Chodziło o to, że arcybiskup Skworc nie zachował wszystkich starań w momencie, kiedy doszło do molestowania małoletnich przez księdza Stanisława P. Uważam, że jako przełożony księdza, który wiedział o tych przypadkach, spoczywa na nim odpowiedzialność niepodjęcia odpowiednich środków i taka osoba nie powinna być wśród tak zacnego grona osób takim tytułem – wyjaśniał Jacek Jabłoński, lider tarnowskiej Wiosny.

- Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa to jest tak naprawdę wizytówka. Ten tytuł mogą uzyskać tylko i wyłącznie osoby, które wybitnie zasłużyły się dla naszego miasta. Uważamy, że Wiktor Skworc w obliczu wszystkich zarzutów, które – co słyszymy – potwierdzają się, nie reprezentuje godnie naszego miasta i stanowi dla nas duży problem wizerunkowy. Nie chcemy jako Lewica i jako mieszkańcy Tarnowa, aby ktoś taki mógł być honorowany tak wysokim tytułem – dodawał Kamil Mitera z tarnowskiej Młodej Lewicy.

- My apelujemy do arcybiskupa, żeby honorowo zrzekł się tej funkcji. Wstyd będzie troszkę mniejszy, a jednocześnie wstyd dla Tarnowa również - apelował Jacek Jabłoński z Wiosny.

Głos w sprawie zabrał obecny w Tarnowie europoseł Robert Biedroń.

- Z tego miejsca chciałbym zapowiedzieć: Polska Lewica w imieniu nie tylko ofiar, ale milionów ludzi, także członków Kościoła Katolickiego zgorszonych zachowaniem abp. Skworca, złoży wniosek do Rady Miejskiej w Tarnowie o odebranie mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnowa – zapowiadał europoseł Robert Biedroń.

Dodajmy, że w piątek 9 lipca Archidiecezja Krakowska wydała komunikat dotyczący rezygnacji z pełnionych w Episkopacie funkcji przez arcybiskupa Skworca. W informacji czytamy, że to pokłosie watykańskiego śledztwa. Na razie nie podano do wiadomości co wykazało to kościelne postępowanie.

Więcej informacji w tej sprawie:

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej w sprawie byłego tarnowskiego biskupa podejrzanego o tuszowanie pedofilii

O odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa abp. Wiktorowi Skworcowi zadecyduje prezydent i Rada Miejska

Tarnowska kuria przyznaje się do "niedociągnięć i zaniechań" w śledztwie w sprawie księdza podejrzewanego o pedofilię

 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tar - Zach
Tar - Zach 11.07.2021, 21:03
Ale Tłumy... A my wnioskujemy żeby prezydent Tarnowa się podał do demisji jak ma tu takie kulawe towarzystwo spraszać a Biedroń niech se wnioskuję ale u siebie na wsi! Won!

Pozostałe