Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak wypoczywać w sposób przyjazny naturze?

W czasie urlopu często pozwalamy sobie na pewne odstępstwa od codziennej rutyny. Nieco później chodzimy spać i przymykamy oko na dietę. Częściej niż w domu kupujemy jedzenie na wynos w jednorazowych opakowaniach oraz przekąski w plastiku. Czy można sobie zrobić urlop od bycia eko? A może da się pogodzić odpoczynek z filozofią zero waste? Mamy kilka praktycznych wskazówek!
  • 16.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wypoczywać w sposób przyjazny naturze?

 

Jak być eko na urlopie? 10 porad dla każdego turysty

Zmień sposób podróżowania

Planujesz podróż do innego miasta w Polsce lub jednego z krajów europejskich? Sprawdź, czy możesz się tam dostać pociągiem! Czy wiesz, że możesz sprawdzić, jaki ślad węglowy pozostawi Twoja podróż? Według różnych szacunków pociąg emituje od 6 do 8 razy mniej CO2 niż samolot.

Zmień sposób zwiedzania

Rower, hulajnoga elektryczna, a może komunikacja miejska? Przemieszczając się z punktu A do punktu B wypożyczonym samochodem, nie zobaczysz, jak wygląda prawdziwe życie miasta. Nie poznasz osób, które mieszkają w nim na co dzień, nie odkryjesz jego zakamarków i tajemnic niedostępnych turystom. To nie tylko krok w stronę bardziej zrównoważonego, ale także dużo ciekawszego podróżowania!

Ogranicz zużycie plastiku (tam, gdzie to możliwe)

Całkowita rezygnacja z plastiku byłaby karkołomnym przedsięwzięciem. Tworzywo sztuczne jest obecne wszędzie: w przemyśle spożywczym, chemicznym, meblowym, budowlanym, kosmetycznym, farmaceutycznym… To nie oznacza, że nie możemy spróbować ograniczać plastiku tam, gdzie się da, np. rezygnując z plastikowych sztućców i słomek. Coraz więcej firm produkujących opakowania z tworzywa sztucznego idzie w kierunku ograniczania zużycia plastiku, korzystając z materiałów pochodzących z recyklingu. Wspierając je, mamy wpływ na zmianę w całej branży.

Na wycieczki zabieraj wodę w wielorazowej butelce

Czy wiesz, że butelki PET rozkładają się od 100 do 1000 lat? Gdy butelka, z której dziś piłeś wodę w końcu się rozłoży, może być już rok 3021. Dla osób, które będą wówczas na świecie, wiek XXI będzie tak odległy jak dla nas czasy panowania Bolesława Chrobrego. Zainwestuj w szklaną lub metalową butelkę, którą wykorzystasz wielokrotnie, nie tylko podczas urlopu.

Oszczędzaj prąd i wodę (nawet w hotelu!)

Wiele osób oszczędza energię elektryczną oraz wodę z przyczyn czysto praktycznych: odkręcony kran w łazience czy zapalone światło w kuchni generują dodatkowe koszty. Będąc na wakacjach, często pozwalamy sobie na chwilę zapomnieć o tych dobrych przyzwyczajeniach. Warto jednak nawet na urlopie konsekwentnie oszczędzać prąd i wodę. Dla siebie i przyszłych pokoleń.

Poproś obsługę, aby nie wymieniała pościeli i ręczników każdego dnia

Coraz mniej obiektów hotelowych w Polsce i na świecie pierze ręczniki i pościel każdego dnia bez wyraźnego życzenia klienta. Jeżeli to nie jest konieczne, nie korzystaj z tej usługi! To ogromna oszczędność wody i energii elektrycznej.

Wykorzystuj napoczęte kosmetyki do końca (lub zabierz je ze sobą)

Próbki kosmetyków pozostawione w hotelach do użytku gości po napoczęciu lądują w śmietniku (ze względów higienicznych). Jeżeli nie wykorzystasz całego szamponu czy żelu pod prysznic, zabierz go ze sobą i zużyj po powrocie do domu!

Nie zostawiaj odpadów w miejscach, które nie są do tego przeznaczone

Choć Ty masz urlop, to pamiętaj, że środowisko naturalne nie ma urlopu od nieodpowiedzialnych turystów, którzy każdego roku w morzach i lasach zostawiają tony odpadów. Pamiętaj, żeby zawsze wyrzucać śmieci tam, gdzie jest ich miejsce. Pomyśl o tym, w co je zapakujesz, zanim wyruszysz na górską wycieczkę lub wsiądziesz do kajaka.

Materiał zewnętrzny