Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Branża drży przed nowym rokiem. Pieczywo będzie droższe!

Dynamika podwyżek cen pieczywa lekko hamuje. W październiku w sklepach było drożej niż rok wcześniej średnio o blisko 12%, we wrześniu – o prawie 13%, a w sierpniu – o niecałe 21%. Jednak sytuacja wciąż jest mocno napięta, zwłaszcza że od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Zdaniem ekspertów, należy się tego poważnie obawiać. Podniesienie płacy minimalnej i urealnienie kosztów zakupu paliwa doprowadzi do fali wzrostów. Do tego może jeszcze dojść likwidacja zerowej stawki VAT na żywność oraz odmrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Branża komentując sytuację ma kilka pomysłów, jak załagodzić sytuację. Jednoczenie przewiduje, że pieczywo raczej w sklepach nie stanieje, a będzie coraz droższe.
Branża drży przed nowym rokiem. Pieczywo będzie droższe!

W zeszłym roku politycy straszyli opinię publiczną, że bochenek chleba może kosztować nawet 30 zł. Na razie daleko do takiego poziomu cen, choć obecny i tak już jest wysoki. Wg „INDEKSU CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, pieczywo w październiku br. zdrożało średnio o blisko 12% rdr. I było piątą najbardziej drożejącą kategorią z 17 monitorowanych. Jak wykazały wcześniejsze raporty, we wrześniu wzrost rdr. wyniósł prawie 13%, w sierpniu – niecałe 21%, w lipcu – ponad 20%, w czerwcu – niespełna 18%, a w maju – blisko 16% rdr. Widać zatem, że dynamika podwyżek lekko opada, ale sytuacja wciąż jest niepokojąca.

– Dynamika wzrostu cen oczywiście maleje, bo porównujemy wyniki rok do roku, a w ub.r. były drastyczne podwyżki, które z czasem wyhamowały. Warto też zauważyć, że wzrost cen pieczywa jest nieco wyższy niż poziom średniej inflacji, a to wynika z bardzo wielu czynników. Najważniejsze z nich są koszty energii i ludzkiej pracy. I te drugie na pewno wzrosną od początku przyszłego roku po podniesieniu płacy minimalnej. Do tego mogą zostać odmrożone ceny energii i gazu dla piekarni. To wszystko może już wkrótce mocno podbić ceny pieczywa w sklepach – komentuje Mirosław Kurek, prezes Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK.

W branży retailowej coraz głośniej mówi się, że do końca tego roku jakoś to będzie, ale później może być gorzej. Z początkiem 2024 roku zbiegnie się kilka czynników, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na rynek piekarniczo-cukierniczy. Jak stwierdza Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa, może do tego dojść, szczególnie jeżeli skończy się zerowa stawka VAT na pieczywo. Zdaniem eksperta, to przyczyniłoby się do wzrostu cen na półkach sklepowych. Urealniają się także ceny paliwa na stacjach benzynowych, a to też będzie miało wpływ na koszty dystrybucji. 

Wskazówki dla nowego rządu

– Skończyły się przedwyborcze obniżki cen za paliwo. Zakończone mogą być również tarcze antyinflacyjne. I to będą silne argumenty dla potencjalnych wzrostów cen. Niemniej przedłużanie rządowego programu, mającego na celu walkę z inflacją, nie ma racji bytu. Był on formą propagandową i działał tylko chwilowo. Tarcze nie miały wpływu na zahamowanie wzrostu cen, a ostatecznie i tak będzie istniała konieczność ich likwidacji. Sztuczne utrzymywanie pewnych wskaźników to nie jest droga, która pozwoli na szybkie wyjście z kryzysu inflacyjnego – uważa dr Anna Semmerling, ekonomistka i wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito.

W ocenie Mirosława Kurka, to, że 1 kwietnia br. rząd wprowadził maksymalne ceny na gaz dla piekarni i cukierni, przyczyniło się do zahamowania fali upadłości tego typu zakładów. W 2022 roku podwyżki cen gazu sięgały 1000% w stosunku do pierwotnych i stabilnych od lat. To spowodowało upadek wielu piekarni, które istniały całe pokolenia. Do tego doszły wzrosły ceny energii, składek ZUS, kosztów pracy, usług, opakowań i środków chemicznych. Koszty produkcji piekarskiej w krótkim okresie zwiększyły się o 50-100%. 

– Nowy rząd powinien zagwarantować stałą cenę na gaz i energię wyłącznie dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Duże fabryki, które zapewniają pieczywo sieciom handlowym, korzystają z efektu skali. Są więc w stanie skutecznie negocjować ceny energii, których stabilizację możemy już obserwować. Firmy średnie i duże ponadto częściej sięgają po dopłaty, programy unijne na inwestycje i posiadają własne instalacje fotowoltaiczne. Jeśli rząd narzuci niższe ceny dla wszystkich po równo, brakujące środki zostaną i tak pobrane z naszych podatków lub w inny sposób będą przerzucone na konsumentów, więc taka pomoc nie ma większego sensu – przekonuje prezes Kurek.

Eksperci podkreślają, że spadek bądź wzrost cen pieczywa w sklepach w najbliższych miesiącach będzie głównie zależny od decyzji nowego rządu i Rady Polityki Pieniężnej. – Czekamy na nowy rząd i program gospodarczy. Podobnie jak inne branże, liczymy na stabilizację i przewidywalność w polityce fiskalnej, co pozwoli na lepsze planowanie działań bieżących oraz inwestycyjnych i rozwojowych. Największym wyzwaniem ostatnich lat była niepewność. To przez nią rynek reagował nieracjonalnie, panicznie oraz spekulacyjnie – zaznacza prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa. 

Wojna nie szkodzi, ale taniej nie będzie

Warto też przypomnieć, że branża piekarnicza jest jednym z sektorów najmocniej dotkniętych wojną w Ukrainie. Wpłynęła ona znacząco na ceny nośników energii czy paliw. Jak zapewnia prezes Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK, obecnie sytuacja ta się normalizuje i nie powinna już oddziaływać na branżę. Spore zamieszanie wywołało jeszcze niedawno wypuszczenie z Ukrainy milionów ton taniego zboża niewiadomej jakości, które z pewnością zostały już spożyte w Polsce. 

– Wydaje się, że obecnie konflikt zbrojny w Ukrainie nie odgrywa już tak istotnej roli w kształtowaniu cen pieczywa, jak na początku. Pieczywo w najbliższym czasie raczej nie potanieje, ale wydaje się, że realne jest ustabilizowanie się cen w tym sektorze, z założeniem nieznacznych wzrostów na początku 2024 roku – analizuje dr Anna Semmerling. 

Prezes Kurek z całą pewnością przewiduje, że ceny pieczywa nie będą już maleć, z powodu ciągle rosnących kosztów pracy i nośników energii. Do tego ekspert dodaje, że od lat społeczeństwo tkwi w błędnym przekonaniu o tym, że chleb powinien być tani. Jednak niedroga żywność wcale nie jest w interesie konsumentów. Taniość w produkcji art. spożywczych z reguły oznacza niską jakość, rujnującą ludzkie zdrowie.

Wyższe ceny, ale gorsza jakość

– Polacy spożywają ziarna niewiadomego pochodzenia, hodowanego z użyciem wielu środków chemicznych, które zwiększają plony. Przetwarza się je przemysłowo, dodając do mąki następne szkodliwe dodatki. Tak działa przemysł piekarski, który zdominował rynek pieczywa w Polsce i przyzwyczaił konsumentów do taniego i niezdrowego chleba. Wysokojakościowe pieczywo musi być drogie, m.in. z uwagi na użycie mąki bez substancji skracających czas produkcji – tłumaczy Mirosław Kurek. 

Powszechnie mówi się, że na cenę np. chleba składają się przede wszystkim koszty surowców (m.in. mąki) – ok. 35%, marża sklepu – ok. 24%, koszty zatrudnienia i koszty stałe – ok. 18%, opłaty za transport oraz energię – ok. 14%, a także marża producenta – ok. 9%. – Nie jest tak, że jeden z czynników jest głównym winowajcą wysokich cen. Obecnie cały czas drożeje energia oraz transport, co podnosi również ceny surowców. Jeśli obecna sytuacja nie ulegnie diametralnej zmianie, to na początku roku możemy spodziewać się nieznacznych wzrostów cen i tak już drogiego pieczywa, które – miejmy nadzieję – będą w kolejnych miesiącach wyhamowywać – dopowiada ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito.

Podsumowując, Jacek Górecki zwraca uwagę na jeszcze jeden niewymieniony wyżej czynnik. Prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa ostrzega, że obawy budzi jakość pszenicy z tegorocznych zbiorów. To może wpłynąć zarówno na jakość produktów gotowych, jak i ich cenę. Ekspert przewiduje, że sytuacja ta potrwa co najmniej do kolejnych zbiorów, które dopiero mają szansę dostarczyć nam pszenicę lepszej jakości. Wszystko zależy od warunków pogodowych, na które nikt nie wpływu i są one nieprzewidywalne.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.04.2024 22.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3, odbędzie się otwarcie wystawy: „Nośniki Pamięci”, na której zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.Ekspozycja prezentować będzie wybrane prace artystów oraz artystek z Polski, oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które spełniają główne założenia profilu Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej oraz treściowo wchodzą we wzajemne relacje poprzez odwoływanie się do pojęcia pamięci. Celem wystawy jest promocja kolekcji, która pomimo swej interdyscyplinarności zachowuje jednolity charakter.Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak: Denisa Lehocká, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Krištof Kintera, Artur Kinaύ, Piotr Lutyński, Krzysztof Zieliński, Jiří Kovanda oraz grupa Rafani.Koncert i wernisaż na Dzień Działacza Kultury i Bibliotekarza Koncert i wernisaż na Dzień Działacza Kultury i Bibliotekarza Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.05.2024 Gminne Centrum Kultury i Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zapraszają na wspólne świętowanie Dnia Działacza Kultury i Dnia Bibliotekarza. Z tej okazji 10 maja o godz. 18:00 w sali widowiskowej odbędzie się koncert muzyki klasycznej i musicalowej pt. "Majowe oczarowanie". Wystąpią Anna Ogińska - sopran i Oskar Jasiński - tenor w towarzystwie zespołu kameralnego "Maes-trio" w składzie: Marzena Mikuła - Drabek - fortepian, Jacek Gros - skrzypce i Dariusz Kasperek - klarnet. Po koncercie w Galerii "Rozmaitości" odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mariusza Kumięgi "Magia Kolorów".
Tarnowska NOC Muzeów Tarnowska NOC Muzeów Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Parafia Katedralna w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Tarnowskie Centrum Dialogu, Centrum Sztuki Mościce, Galeria Bema20, Galeria Hortar, Galeria ARTEKA, Galeria-Figiel-Atelier, Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej, Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Informacji; FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska zapraszają naMIĘDZYNARODOWĄ NOC MUZEÓW 2024Tarnów i oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Zamek w Dębnie / 11-19 maja 2024Które miejsce odwiedziliście w czasie Nocy Muzeów w Tarnowie? Pokażcie i oznaczcie hasztagiem: #nocmuzeówtarnów 9 dni 21 miejsc43 wystawy49 wydarzeń Wystawy, wernisaże, spotkania z artystami, koncert, spacer, kino plenerowe, retro gry, opowieści o duchach i dybukach oraz wiele niespodzianek!WSTĘP WOLNY na wydarzenia i wystawySOBOTA 11 maja19.00KATEDRA, pl. Katedralny 5Koncert muzyki renesansu i romantyzmu / Józef Władysław Krogulski – Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses / z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego NIEDZIELA 12 maja 13.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25Warsztaty kulinarne w stylu zero waste z ENO Tarnowskie (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: [email protected]) PONIEDZIAŁEK 13 maja18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Krzysztof Madej, Agnieszka Moskal WTOREK 14 maja18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Gosia Sikora, Marek Tumiłowicz ŚRODA 15 maja 18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Bożena Kaczmarczyk, Jarosław Wrona CZWARTEK 16 maja 17.00GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32Prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” – wernisaż (cykl „Rodziński i Przyjaciele”)18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Jan Pękala, Gabriela Półkoszek PIĄTEK 17 maja16.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki pamięci” – prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 17.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21Wernisaż wystawy „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”)17.00-20.00TARNOWSKIE CENTRUM DIALOGU / Willa Goldmanówka, ul. Gumniska 3018.00 i 19.00 – oprowadzanie po wystawie Jana Głuszaka Dagaramy 17.00-22.00LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6NOC W PLASTYKU17.00-22.00 – kiermasz17.00 – warsztaty multimedialne dla dzieci i młodzieży (12+)18.00 — warsztaty dla dzieci „Zwierzęta w sztuce”18.00 i 19.00 — oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)19.30 — wernisaż wystawy prac Teresy Szafrańskiej20.00 — wernisaż wystawy prac Mai Natkaniec20.15 — wernisaż wystawy Oliwii Smoleń21.00 i 21.30 — Kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego i projektowania graficznego - animacje dyplomowe 18.00WYDZIAŁ SZTUKI / Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, dziedziniec budynku A (wejście od ul. Mickiewicza lub ul. Goldhammera)Wernisaż wystawy plenerowej „Pomniki”; artyści/artystki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Burdzyńska, Dorota Hadrian, Antonina Janus-Szybist, Kamil Kukla, Kinga Nowak, Łukasz Podolak, Maja Starakiewicz, Bożydar TobiaszPo wernisażu live set Kamila Kukli18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Rafał Koścień, Ewa Serafińska SOBOTA 18 maja9.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 109.00-18.00VI Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych)17.00-22.00Wystawa stała, wystawa czasowa „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”15.00-22.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1Kinga Nowak „Equinox”20.30 - „Lekcja rysunku na lodzie” - prezentacja filmu, spotkanie z artystką Dorotą Kozieradzką i łyżwiarkami UKS Mors Dębica 16.00-21.00TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 516.00-18.00 – „Portret z przedmiotem”18.30 – wernisaż wystawy zbiorowej grupy otwARTej pracowni fotograficznej 17.00-22.00GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32Wystawy: prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” (cykl „Rodziński i Przyjaciele”), „Stanisław Rodziński - dobry duch”, „Dekalog w obrazach” 17.00-22.00CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1Jacek Sroka „Komiks z mojego życia” - wystawa malarstwa„Świat zmysłów” - wystawa interaktywna„Książka dotykowa” - wystawa edukacyjnaMichalina Madura-Motyka „Woman” (fotografia, tryptyk) - Red Gallery„Poema naiwne” - Czesław Miłosz - wystawa plenerowa 17.00-22.00FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska, ul. Krakowska 11 (naprzeciwko Muzeum Etnograficznego), II piętroPrezentacja cyfrowej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina - Michał Szumlański, wystawa KURDYBANÓW, wystawa malarstwa m.in. Maciej Zieliński 17.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 29Wystawa stałaUdział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SRH im. 16 Pułku Piechoty18.00 – zajęcia edukacyjne „O Polsce, Małopolsce i Tarnowie legenda opowie”20.00 – gra edukacyjna „Polska to my” 17.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189Wystawa stała, wystawa czasowa „Droga do świętości” oraz spotkanie z autorką – Moniką Koczwarą, miniscenki poświęcone pracy zamkowej aptekarki/zielarki i kucharki, powieści o najcenniejszych muzealiach, muzyka fortepianowa na żywo 18.00-23.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20-21Wystawa stała, wystawa czasowa „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”), wystawa planszowa „Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem” (nt. materiałów związanych z działalnością rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie), „Znajdź różnicę” – łamigłówka historyczna dla najmłodszych (liczba uczestników ograniczona), spotkanie z żołnierzem armii austro-węgierskiej – rekonstrukcja19.00 i 21.00 - miniwykład nt. historycznych polichromii w budynku w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (30 min)18.00-23.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1Wystawa stała, prezentacja replik obiektów historycznych, zdjęcia portretowe w monidle, wejście na wieżę (wstęp płatny)18.30-20.30 – dla najmłodszych – możliwość wykonania maszkarona 18.00-23.00MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6„Giganci sztuki i wiary” – Jacek Malczewski i Ks. Józef Bąba (Rok Jacka Malczewskiego) - wystawa czasowaGaleria sztuki gotyckiej – AkademiolaSalon mieszczański – kolekcja Olgi Majewskiej - Dom MansjonariuszyKolekcja numizmatów z św. Janem Pawłem II – dar kolekcjonerski Bronisława Usarza - Dom MansjonariuszyAtrakcje w Domu Mikołajowskim z okazji 500-lecia istnienia - Dom Mikołajowski (1524-2024)18.00-1.00BEMA20, ul. Bema 2018.00 - wernisaż wystawy „Retro wspomnienia i retro granie” i nocne granie z Tomkiem Boksą (retroage.net) m.in. na Atari, Pegasus, Nintendo, PlayStation / Mario, Pong, River Raid, Duck Hunt18.00-22.00GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16Anna Śliwińska „Venus w mieście”19.00 - finisaż wystawy i performans „Trzy gracje” 18.00-23.00GALERIA-FIGIEL-ATELIER, ul. Golhammera 2, I piętroPiotr J. Figiel „O kobiecie - okiem mężczyzny” 19.00-22.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25„Detale architektoniczne Tarnowa”19.30 - finisaż wystawy fotografii; artyści/artystki: Monika Łabno, Agnieszka Moskal, Gabriela Półkoszek, Ewa Serafińska, Paweł Wadas, Jarosław Wrona, Dawid Żerda 22.00-24.00CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna22.00 – oprowadzanie z przewodnikiemZbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)19.00-21.30KATEDRA, pl. Katedralny 5Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich19.30 – oprowadzanie po Katedrze NIEDZIELA 19 maja9.00-17.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4„A Wy co macie na ścianie?” – wystawa prac z kolekcji Kingi i Marcina Mruków oraz prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej12.00 - wernisażWsparcie informacyjne dla zwiedzającychTarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7Poniedziałek-piątek 8.00-18.00Sobota-niedziela 9.00-17.00Szczegóły wydarzeń: na stronach internetowych i w social mediach organizatorówOprawa graficzna: Bartłomiej BałutTarnowską Noc Muzeów inicjuje i koordynuje Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Piknik przy SKATEPARKU w Brzesku Piknik przy SKATEPARKU w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024 Więcej informacji na plakacie
Reklama
Tragedia w Dębnie podczas prac rozbiórkowych budynku gospodarczego. Jedna z poszkodowanych kobiet nie żyje Tragedia w Dębnie podczas prac rozbiórkowych budynku gospodarczego. Jedna z poszkodowanych kobiet nie żyje Data dodania artykułu: 01.05.2024 19:114 osoby trafiły do szpitala po wypadku na A4 pod Tarnowem. Jeden z samochodów wypadł z autostrady! 4 osoby trafiły do szpitala po wypadku na A4 pod Tarnowem. Jeden z samochodów wypadł z autostrady! Data dodania artykułu: 03.05.2024 18:02Śmiertelny wypadek w Bochni. Nie żyje 17-latek Śmiertelny wypadek w Bochni. Nie żyje 17-latek Data dodania artykułu: 03.05.2024 09:24Grupa Azoty S.A. z ogromnymi stratami. Jest raport finansowy! Grupa Azoty S.A. z ogromnymi stratami. Jest raport finansowy! W IV kwartale 2023 roku Grupa Azoty wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 3 083 mln zł i wynik EBITDA w wysokości minus 10 mln zł, przy marży EBITDA minus 0,3%. Wyniki Grupy Azoty w IV kwartale 2023 roku obciążone zostały istotnymi odpisami aktualizującymi wartość niefinansowych aktywów trwałych. Informacja o utworzeniu odpisów aktualizujących te aktywa została podana przez Emitenta raportem bieżącym z 5 kwietnia 2024 roku.Data dodania artykułu: 25.04.2024 12:02Jechał nissanem i pił wódkę na A4 pod Tarnowem Jechał nissanem i pił wódkę na A4 pod Tarnowem Zatrzymaniem pijanego kierowcy zakończyła się policyjna interwencja na tarnowskim odcinku autostrady, po zgłoszeniu przez innego kierującego, o niebezpiecznej, zygzakiem jeździe czarnego niessana. Jego kierowca jechał i spożywał wódkę. Po zatrzymaniu wydmuchał ponad 1,30 mg/l alkoholu.Data dodania artykułu: 25.04.2024 11:04Plany tarnowian na majówkę [SONDA] Plany tarnowian na majówkę [SONDA] W tym roku kalendarz majówkowy jest wyjątkowo łaskawy. 1 maja wypada w środę, co dla wielu oznacza, że biorąc zaledwie jeden dzień urlopu, do dyspozycji będą mieli 5 dni wolnego. Zapytaliśmy mieszkańców Tarnowa o to, w jaki sposób wykorzystają tę okazję.Data dodania artykułu: 29.04.2024 16:09
Wakacyjny kurs rysunku Elipsa 2024 Wakacyjny kurs rysunku Elipsa 2024 Cena: 490 PLNZapraszamy osoby zainteresowane kandydowaniem na studia lub sprawdzeniem się w meandrach rysunku odręcznego w trakcie kursu wakacyjnego 2024 w lipcu lub w sierpniu. Zajęcia odbywają się w Pracowni Elipsa przy ul. Felicjanek 15/13 w ścisłym centrum Krakowa.Kardiolog Bydgoszcz Nasz Lekarz Przychodnia Kardiolog Bydgoszcz Nasz Lekarz Przychodnia Potrzebujesz szybkiej i wygodnej opieki kardiologicznej? NaszLekarz oferuje łatwy dostęp do doświadczonych kardiologów, zapewniając terminy wizyt dostosowane do Twoich potrzeb, abyś mógł szybko skorzystać z usług medycznych. W naszym centrum zdrowia priorytetem jest tworzenie przyjaznej i profesjonalnej atmosfery. Nasz personel dba o Twój komfort, zapewniając warunki sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Posiadamy nowoczesne wyposażenie medyczne, co umożliwia skuteczną diagnostykę i leczenie. Śledzimy najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług. Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi - umów się na wizytę u naszego kardiologa już dziś! https://naszlekarz.pl/usluga/kardiologia-bydgoszcz/POZYCZKI POZABANKOWE POD HIPOTEKE NIERUCHOMOSCI POZYCZKI POZABANKOWE POD HIPOTEKE NIERUCHOMOSCI Cena: 100 PLNZajmujemy sie finansowaniem przedsiebiorców i rolników bankowo i z prywatnego kapitalu Oferujemy pożyczki pod zabezpieczenie hipoteka na nieruchomosci i finansowanie dla kazdej firmy,rolnikow,na rozpoczecie dzialalnosci, bez sprawdzania baz bankowych,liczenia zdolnosci kredytowej ,z zadlużeniami zus i us,bez wykluczania branż. Pożyczka na inwestycje firmowe w tym developerskie Zakup materiałow i sprzetu, realizacja kontraktów i zlecen Poprawienie płynnosci Splaty zobowiązan typu zus,us,komornik,inne kredyty refinansowanie innych pozyczek hipotecznych Pozyczamy rowniez na reszte ceny zakupu nieruchomosci Zabezpieczenie w postaci nieruchomosci dowolnego rodzaju -domy mieszkania także bez zalozonej kw,lokale uzytkowe,dzialki budowlane,inwestycyjne oraz grunty rolne a takze nieruchomosci komercyjne typu biurowce,hotele,pensjonaty Nieruchomosc moze byc wystawiona do sprzedazy. Jako nieliczni oferujemy pożyczke na drugim miejscu hipotecznym po banku w szczegolnych wypadk
Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent  5m/7m 15/20 Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent 5m/7m 15/20 Cena: 57000 PLNNowy piętrowy domek o powierzchni 35m2 (5m/7m) do samodzielnego montażu. Całoroczny, wykonany z certyfikowanej konstrukcji szkieletowej. Istnieje opcja ocieplenia (9,5-12cm). W zestawie schody rozkładane, plastikowe okna i drewniane okiennice. Stabilna konstrukcja podłogi i dachu z ułatwionym montażem. Możliwość zmiany koloru okien. Zapraszamy do kontaktu : Producent Domków Drewnianych Zylajek www.domki-zylajek.com tel 663757357SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV! Każda marka i model! Skupujemy także Chińskie! Sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie 24h/7 Tel: 506816452 Zapraszamy do kontaktu 24h/7 DZIŚ DZWONISZ DZIŚ SPRZEDAJESZ!!!SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENOWE TERENOWY TERENOWYCH SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENOWE TERENOWY TERENOWYCH MAŁOPOLSKA ŚLĄSKIE 24H/7 SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENÓWKI TERENOWE SUV TERENOWY! Wszystkie marki i modele! Fabryczne lub przerobione do jazdy w terenie! W każdym stanie- sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, opolskie, podkarpackie Kontakt 24h/7 Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Tel: 506816452 skup kupię kupno odkup aut auto auta samochód samochodów samochody samochodowy samochodem auta terenowe terenowy terenowych terenowa 4x4 suv suvy suvów
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama