Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Co warto wiedzieć o odbiorze technicznym mieszkania?

Od odebrania kluczy dzieli nas często odbiór techniczny. Jest to sprawdzenie, czy deweloper wywiązał się z postanowień zawartej z nami umowy oraz czy mieszkanie nadaje się do tego, by się w nim urządzić. Jak się okazuje – nie zawsze, bo odbiór techniczny mieszkania pomaga wykazać, czy deweloper jest wobec nas w porządku.
  • 07.11.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co warto wiedzieć o odbiorze technicznym mieszkania?

Krzywe kąty, odchodzące kable, źle zaprojektowane parapety, pochyłe ściany – takie niedoróbki stają się prawdziwą zmorą kupujących, dlatego trzeba je wskazać podczas odbioru technicznego właśnie. Umowę podpisujemy po to bowiem, żeby dostać produkt gotowy i bez wad. Odbiory mieszkania we Wrocławiu czy innych dużych miastach zawsze będą warunkiem koniecznym na drodze do odebrania kluczy. Osoby, które pomijają ten aspekt formalny są później rozczarowane koniecznością przeprowadzania remontów, mających na celu zamaskować niedoskonałości budowlane.

Nie można obwiniać dewelopera, jeżeli uznamy przy odbiorze technicznym, że wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. To po naszej stronie leży odbiór mieszkania. W Warszawie, w Krakowie czy w Poznaniu, we wszystkich miastach działa to tak samo. Tam też możemy znaleźć fachowców (na przykład dzięki tej stronie: https://odbiorymieszkan.info/odbiory-mieszkan-warszawa), którzy przyjdą z nami na ów odbiór techniczny i sprawdzą, czy mieszkanie nadaje się do użytkowania.

Odbiory mieszkania – istotne dla kupującego

Odbiorem technicznym moglibyśmy w ostateczności zająć się sami – wystarczy teoretycznie zabrać ze sobą kątownik oraz poziomicę – aczkolwiek nie jest to polecane przez fachowców rozwiązanie. Jeżeli nie mamy wykształcenia kierunkowego, możemy pominąć z pozoru nieistotne detale, co w ostateczności zemści się na nas po jakimś czasie.

Odbiory mieszkania to coś, czym zajmują się wykwalifikowani specjaliści (tacy jak na przykład ogłaszający się na tej stronie: https://odbiorymieszkan.info/). Sprawdzą oni na przykład powierzchnię mieszkania – tę można obliczyć na różne sposoby, w zależności od normy, którą przyjął deweloper. Sprawdźmy, czy nasza umowa zawiera margines błędu (może to być około 2%), aczkolwiek większe odstępstwa daje nam możliwość zerwania umowy zakupu.

Fachowiec sprawdzi również, czy podłogi są równe oraz poziome, będzie w stanie również określić grubość wylewki na parterze – i dowiedzieć się w ten sposób, czy będziemy zmuszeni dopłacać ewentualne niedoróbki w rachunkach za ocieplanie mieszkania.

Najważniejsze to zatrudnić takie osoby, które będą w stanie fachowo określić, czy deweloper wywiązał się z postanowień umowy i – o ile to możliwe – doradzić nam w kwestii renegocjacji, jeżeli założone przez nas wspólne cele nie zostały spełnione.

--- Artykuł sponsorowany ---