Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nowe zasady rejestracji dronów już od stycznia!

W ostatni dzień roku, czyli 31 grudnia 2020 mają wejść w życie nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nowe prawo dla operatorów dronów będzie obejmować także użytkowników, którzy posiadają niewielkie drony oraz używają ich do kręcenia amatorskich filmów. Znajdują się w nich: konieczność odbycia specjalnego kursu oraz rejestracja drona. Dlatego warto dowiedzieć się, co jest dopuszczalne, a co zakazane oraz jak zarejestrować drona.
  • 18.11.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowe zasady rejestracji dronów już od stycznia!

Jak zarejestrować drona?

W myśl nowych przepisów Unii Europejskiej rejestracja drona będzie obejmowała operatorów w kategorii otwartej o wadze powyżej 250g, a także bezzałogowych statków powietrznych o masie poniżej 250g, które posiadają kamerę lub inny rejestrator danych. Do obowiązkowej rejestracji musimy podać nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania lub firmy, numer telefonu, nasz adres e-mail lub osoby, na którą proces się odbywa.

Formalności dopełniamy w systemie rejestracji elektronicznej na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego do końca bieżącego roku. Nowe przepisy zabraniają także sterowania dronem przez osoby poniżej 14 roku życia. Natomiast osoby powyżej tego wieku mogą zarejestrować urządzenia, ale odbywać się to może tylko za zgodą ich opiekuna prawnego.

Szkolenie i zasady użytkowania drona

Kiedy już dokonamy rejestracji naszego bezzałogowego statku powietrznego, będziemy zobligowani do zdania testu, który będzie poprzedzony szkoleniem przez Internet. Test obejmuje zakres wiedzy ogólnej dotyczącej m.in. ograniczeń z korzystania z przestrzeni lotniczej, bezpieczeństwa lotniczego, dronów, oraz ich bezpiecznego użytkowania.

Egzamin jest złożony z 40 pytań wielokrotnego wyboru i jest konieczny do otrzymania zgody na sterowanie urządzeniami o większej wadze. Do tej pory używanie drona w celach prywatnych nie wymagało specjalistycznego szkolenia.

Jedynymi ograniczeniami używania sprzętu w celach rekreacyjnych była konieczność latania tylko w zasięgu naszego wzroku oraz zachowywania bezpiecznych dystansów od ludzi, pojazdów i domów w terenach zabudowanych. Oczywiście obowiązywał też zakaz latania nad terenami takimi jak: poligony, jednostki wojskowe, wodociągi, elektronie itd.

Od stycznia zmiana kategorii lotów

Od początku nowego roku zniknie dotychczasowy podział kategorii lotów na rekreacyjne, sportowe i komercyjne. Zamiast tego nowe prawo dla operatorów dronów będzie posiadało kategorie: otwarta, szczególna i certyfikowana, które zostały stworzone na podstawie stopnia bezpieczeństwa wykonywanych lotów.

Kategoria otwarta obejmuje loty o najniższym stopniu ryzyka i została podzielona na trzy podkategorie: A1, A2 i A3. Podkategoria A1 obejmuje loty nad ludźmi, A2 loty blisko ludzi, A3 z kolei loty z daleka od ludzi. Kategoria szczególna dotyczy lotów, jakie niosą za sobą większe niebezpieczeństwo dla osób trzecich i obejmuje manewry w warunkach, w których operator widzi drona oraz tych, kiedy urządzenie znajduje się poza zasięgiem jego wzroku.

Zarówno w kategorii szczególnej, jak i certyfikowanej musimy posiadać zezwolenie na wykonywanie lotu, w tej ostatniej potrzebne jest również dodatkowo posiadanie aktualnego certyfikatu operatora.

W myśl nowych przepisów można jednak dalej odbywać loty komercyjne bez uprawnień, pod warunkiem, że spełniamy wymagania dla kategorii otwartej. Cały czas musimy oczywiście przestrzegać zasad bezpieczeństwa osób trzecich, obwiązujących do tej pory. W celu uniknięcia kontroli powinniśmy przed każdym lotem sprawdzić, czy w okolicy jest możliwość wykonywania tych operacji.

Materiał Partnera