Powszechne oszustwa kredytowe oraz jak ich uniknąć

  • 02.09.2021, 10:51 (aktualizacja 02.09.2021, 10:52)
  • Artykuł partnera

Od oszustw polegających na wyłudzaniu zaliczek na poczet pożyczek po stale rozwijające się schematy phishingu - liczba sposobów, w jakie oszuści próbują oddzielić ludzi od ich pieniędzy, wciąż rośnie. Kiedy wybuchła globalna pandemia, oszuści wykorzystali strach i dezorientację ludzi i wymyślili jeszcze więcej sposobów na oszukanie niczego nie podejrzewających konsumentów.

Na szczęście prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą oszustwa kredytowego jest znacznie mniejsze, jeśli rozumiesz, czym one są i jak działają. A jeśli chodzi o oferty pożyczek osobistych, jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby upewnić się, że nie jest to próba oszustwa.

1. Oszustwa związane z pożyczkami typu ,,płatność z góry’

W przypadku oszustwa polegającego na wyłudzeniu pożyczki z góry, oszust skontaktuje się z Tobą, aby zaoferować Ci niskooprocentowaną pożyczkę w zamian za opłaty z góry. Opłaty te są często określane legalnymi terminami, takimi jak "opłata za złożenie wniosku", "opłata za uruchomienie" lub "opłata za rozpatrzenie". Po tym, jak oszuści wzbudzą Twoje zainteresowanie, poproszą Cię o uiszczenie tych opłat za pomocą określonej formy nietradycyjnej płatności - karty upominkowej Apple lub przedpłaconej karty debetowej.

Jeśli powiesz, że nie możesz zapłacić z góry, oszust zaproponuje, że doda ją do kwoty pożyczki, a następnie stworzy fałszywy przelew elektroniczny do Twojego banku na całą kwotę. Jest to szczególnie podstępna taktyka, ponieważ legalni pożyczkodawcy czasami oferują wliczenie opłaty w koszt pożyczki, jeśli nie możesz zapłacić z góry.

2. Oszustwa typu phishing

Phishing to taktyka e-mailowa, którą oszuści stosują w celu uzyskania dostępu do poufnych informacji, takich jak nazwy użytkowników, hasła i dane finansowe. Phisherzy stosują "socjotechnikę" - sposób wykorzystywania ludzi poprzez manipulację emocjonalną - aby oszukać użytkownika i skłonić go do podania swoich danych osobowych. W niektórych przypadkach może to oznaczać podstępne otwarcie załącznika do wiadomości e-mail, który instaluje na komputerze złośliwe oprogramowanie.

E-maile wysyłane przez oszustów są zazwyczaj tak dopasowane, aby wyglądały na pochodzące z legalnego źródła. Często używają niepokojącego języka, aby przyciągnąć uwagę użytkownika - na przykład grożą zamrożeniem konta, jeśli użytkownik nie zareaguje natychmiast. Gdy oszust uzyska dostęp do Twoich danych, może z łatwością ukraść Twoje pieniądze lub tożsamość, zanim w ogóle zorientujesz się, co się stało.

3. Oszustwa rządowe

Oszuści rządowi często dzwonią lub wysyłają wiadomości e-mail, twierdząc, że reprezentują państwową agencję rządową. Nalegają na natychmiastowe przekazanie danych osobowych lub pieniędzy, w przeciwnym razie grożą Ci poważne reperkusje.

4. Oszustwa związane z regulowaniem długów

Firmy zajmujące się rozliczaniem długów (lub redukcją zadłużenia) obiecują, że mogą anulować twoje długi lub zredukować je do "grosza za złotówkę". Ich działalność polega na negocjowaniu z wierzycielami i nakłanianiu ich do zmiany umów z Tobą.

 

Choć niektóre firmy zajmujące się spłatą długów są legalne, te nieuczciwe szybko wezmą od Ciebie pieniądze, a następnie nie spełnią swojej obietnicy. Zalecamy lepsze alternatywy, takie jak plany zarządzania długiem lub, jeśli masz dobry kredyt, konsolidację zadłużenia z niżej oprocentowaną pożyczką osobistą.

6. Oszustwa związane z darowiznami lub działalnością charytatywną

Jeden z najbardziej niefortunnych rodzajów oszustw pochodzi od oportunistycznych oszustów, którzy udają, że reprezentują organizacje charytatywne w trudnych czasach. Oszustwa związane z darowiznami lub działalnością charytatywną są bardzo podobne do phishingu i oszustw związanych z pożyczkami na procent, ponieważ oszuści często udają legalne organizacje. A teraz, przy powszechności crowdsourcingu i nowo powstałych legalnych organizacji charytatywnych, określenie, co jest, a co nie jest legalne, może być trudniejsze niż kiedykolwiek. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie każdej osoby lub organizacji, która prosi Cię o przekazanie pieniędzy.

Oszuści pożyczkowi wykorzystują inżynierię społeczną, aby uzyskać pieniądze i inne zasoby od swoich celów. Często wybierają podatne grupy społeczne, takie jak osoby, którym wcześniej odmówiono pożyczki lub społeczności o niższych dochodach. Możesz uniknąć oszustw pożyczkowych, zapoznając się z tendencjami i taktykami oszustów oraz nigdy nie podając prywatnych informacji przez telefon.

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe