NASA stawia na SpaceX w misji na Księżyc

  • 24.06.2021, 22:47
  • Artykuł partnera

 

Twórcy nowoczesnych technologii mierzą oczywiście o wiele wyżej niż przeciętna osoba, dla której szczytem mogą być darmowy bonus bez depozytu w kasynach online. Świetnym tego przykładem jest SpaceX, czyli firma, która przoduje obecnie w podboju kosmosu. Właśnie się dowiedzieliśmy, że NASA wybrała firmę Muska na swoją przyszłą misję na Księżyc.

Ważna decyzja

Już od kilku lat amerykańska agencja NASA zapowiadała, że w obecnej dekadzie chce ponownie wysłać człowieka na Księżyc. Ostatnia załogowa misja na Srebrny Glob miała miejsce w 1972 roku, jeszcze za sprawą misji Apollo 17. Mija zatem 50 lat od tego czasu. Dla Amerykanów to wystarczająco długi czas, tym bardziej, że za plecami czają się Chiny. W najbliższych latach człowiek zatem ma znów stanąć na Księżycu. Ponieważ NASA samodzielnie nie pracuje nad technologicznymi rozwiązaniami, musi postawić w pewnym sensie na pośredników. Wybór padł na SpaceX.

Dla wielu jest to jednak całkiem zaskakujący wybór. Otóż w zeszłym roku NASA w ramach specjalnego funduszu przyznała trzem różnym grupom kontrakty na dalsze rozwijanie własnych propozycji lądowników księżycowych. Z tego 135 milionów dolarów dostało SpaceX, 253 milionów dolarów poszło na konto firmy obronnej Dynetics, która współpracuje z Sierra Nevada Corporation, a aż 579 milionów dolarów zasiliło konto Blue Origin. Wynika z tego zatem, że SpaceX otrzymało najmniejsze dofinansowanie. Wynikało to między innymi z tego, że ze strony NASA firma ta otrzymała najniższe oceny w konkursie. Tymczasem dziś sytuacja obróciła się o 180 stopni.

Jednak przez ostatnich kilka miesięcy sporo się zmieniło. SpaceX wykonało wiele różnych testów w locie swojej nowej rakiety. Wykonany został między innymi 10-kilometrowy lot na dużej wysokości, jak i bezpieczne lądowanie. Według nieoficjalnych informacji w NASA byli wręcz zachwyceni zdolnością tego statku kosmicznego do przewiezienia dużej ilości ładunków na Księżyc (do 100 ton). Nastąpiło zatem przyznanie przez NASA kontraktu na budowę statku kosmicznego o wartości 2,9 miliarda dolarów. Nowy obiekt o nazwie HLS SpaceX ma być gotowy do użytku już w 2024 roku, jak i również przystosowany do przyszłych misji na Marsa. Sam statek Starship to kolejny w ofercie firmy pojazd wielokrotnego użytku, który został zaprojektowany do pionowego startu i lądowania na ziemi. Plan przyszłej misji jest taki, aby wystrzelić osobno dwa statki i ustawić się na orbicie księżycowej. Sam statek kosmiczny miałby po prostu przewieźć astronautów na powierzchnię Księżyca i z powrotem.

Cios dla konkurencji

Nie da się ukryć, że wybór ze strony NASA to dla rywali SpaceX druzgocący cios, zwłaszcza dla Blue Origin. Firma, założona przez Jeffa Bezosa już od 2019 roku pracowała nad lądownikiem Blue Moon i zapewne w zeszłym roku z racji dofinansowania była najlepiej opracowaną z trzech propozycji. SpaceX stało się przez to obecnie największym prywatnym partnerem NASA, który nie tylko pokonał inne nowe firmy, lecz także spółki od lat współpracujące z NASA.

Celem NASA jest nie tylko ponowne wylądowanie na Księżycu, lecz regularne misje, które w przyszłości zostaną poszerzone o bazę księżycową. Projekt SpaceX wydaje się o tyle interesujący, gdyż zakłada wielokrotne wykorzystywanie tych samych podzespołów, co znacząco obniża koszta kolejnych misji. Już teraz w ramach Crew Dragon NASA jest w stanie znacząco zaoszczędzić w stosunku do poprzednich metod wysyłania człowieka w kosmos.  

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe