Najciekawsze filmy opowiadające o więzieniu

  • 24.06.2021, 22:46
  • Artykuł partnera

Sytuacja, z jaką mamy do czynienia w czasie pandemii, z liczną ilością obostrzeń i ograniczeń, może przywodzić na myśl życie niejako w więzieniu, pod dyktando rządzących. Nie jest to łatwa ani miła codzienność, która charakteryzuje się sporą niepewnością i lękiem o jutro, o następne zmiany w naszym życiu. Do wielu kwestii mogliśmy już przywyknąć, co dało nam możliwość, aby stworzyć sobie swoją wewnętrzną wolność oraz jej przejawy na co dzień. Może to być dostępny w kasynie online bonusy za rejestracje bez depozytu, długie spacery po parkach i lasach, gdzie można przebywać bez masek na świeżym powietrzu, zakupy online czy częstsze dostawy jedzenia do domu. Możemy również spędzić czas oglądając filmy o więźniach i ich zmaganiach o wolność.

Nieugięci więźniowie systemu penitencjarnego

Pierwszym filmem jest klasyka dramatu w męskim wykonaniu - “Nieugięty Luke” z Paulem Newmanem w roli tytułowej. Ten film opowiada o bohaterze wojennym, który doznał wewnętrznych ran oraz późniejszego nie wpasowania się w otaczającą rzeczywistość, wobec której podnosi walkę z systemem. Toczy się ona nawet za kratkami pod postacią buntu i licznych, nieudanych prób ucieczki. Nieugięta postawa Luka przysparza mu wielu kłopotów, ale i podziw ze strony współwięźniów. Nie dba on, co stanie się z nim fizycznie, gdyż wolność jest wartością samą w sobie i nikt nie jest w stanie mu jej odebrać. Wolność człowieka bowiem często jest w nim samym, niezależnie od okoliczności, które go spotykają. Dla takiej jednostki ludzkiej, każda forma więzienia (fizyczna lub psychiczna) może mieć nieodwracalne konsekwencje, i uruchomić w człowieku nieznane dotąd instynkty oraz zachowania czy postawy. To doskonale prezentuje kolejny film, który został nakręcony na podstawie powieści Stephena Kinga ”Skazani na Shawshank”. Tytułowe więzienie Shawshank było niegdyś najbrutalniejszym w całych Stanach. Bohater filmu trafia tam z wyrokiem podwójnego dożywocia za podwójne morderstwo, którego nie dokonał. Dzięki swojej inteligencji, wrażliwości i niezłomności, udaje mu się przetrwać w brutalnym, więziennym świecie oraz ułożyć plan wydostania się na wolność. Historia Andy'ego Dufresne od początku do końca trzyma nas w swoich objęciach, a muzyka Thomasa Newmana dopełnia całości, i tworzy niepowtarzalny klimat, dzięki czemu ten obraz pozostanie na zawsze w pamięci.

Ostatni bastion Roberta Redforda

Ta pozycja jest nie tylko dla prawdziwych twardzieli. Spokojnie mogą ją obejrzeć również kobiety i znajdą coś wartościowego dla siebie - nie tylko postać głównego bohatera czy młodego Marka Ruffalo. To opowieść o dojrzałym mężczyźnie, który zna swoje wartości i kieruje się nimi w życiu, bierze odpowiedzialność za swoje decyzje oraz za poddanych sobie żołnierzy. Nie inaczej, gdyż Redford gra tym razem wysokiej rangi oficera (generał Irwin), który odmówił wykonania rozkazu i za to został osadzony w więziennej placówce wojskowej. Jego siła charakteru, charyzma i jednoczesny spokój oraz pewność siebie imponują pozostałym więźniom do tego stopnia, iż zaczynają go traktować jako swojego dowódcę. Doprowadza to do wspólnie podniesionego buntu przeciw rządzącemu pułkownikowi Winterowi, który ukrywając swoje braki wartości, stosuje niechlubne środki resocjalizacji więziennej. “Ostatni bastion”, to historia mężczyzny, który ma jasne spojrzenie na minione życie i siebie, również te jego aspekty, w których się nie sprawdził, jak rola ojca.

Mandela w roli głównej

Filmów o prezydencie Republiki Południowej Afryki było kilka. Jest to postać niezwykła i fascynująca pod wieloma względami. Zasłynął jako osoba, która została skazana przez rządy Afrykanerów w RPA i po 27 latach więzienia potrafił prosić swych rodaków o wybaczenie im oraz całej machinie apartheidu, która zatruła jego kraj. Lata spędzone w więzieniu nie zabiły jego ducha ani jego charakteru. Wielu duchowych nauczycieli obecnie przytacza osobę Mandeli, jako patrzącego szerzej i wykraczającego poza swoje czasy. Godne polecenia opowieści o jego życiu znajdziemy w takich filmach jak: “Mandela - droga do wolności”, “Mandela”, “Mandela i de Klerk”, “Goodbye Bafana” czy “Invictus - Niepokonany”.

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe