Noc Świętojańska w Wojniczu

  • 23.06.2018, 13:34 (aktualizacja 23.06.2018 13:46)
  • Wioletta Zarębska
tar-2018-06-23-noc-siwtojanskacon.mp4
Staropolskie, słowiańskie zwyczaje zagościły w Wojniczu. Tradycje przodków i obrzędy nocy świętojańskiej przedstawiono w parku miejskim. Były śpiewy, tańce, pokazy ognia i mnóstwo powodów do świętowania w tę najkrótszą noc w roku.

Ta najkrótsza noc w roku zwie się Sobótką lub Sobótkami. Słowiańskie święto związane jest z letnim przesileniem słońca i obchodzone było po zmroku między 21 a 22 czerwca. Palono wtedy ogniska i kąpano się w strumykach lub rosie. Obecnie to święto kojarzone jest przede wszystkim z wróżbami, szczególnie tymi które nawiązywały do zamążpójścia.

Później, za sprawą chrześcijaństwa, obrzędy związane z przesileniem słonecznym zyskały nazwę nocy świętojańskiej. Była to próba zasymilowania pogańskich obrzędów z religią, którą przyjął Mieszko I. Wigilia św. Jana przypadała w nocy z 23 na 24 czerwca.

Wioletta Zarębska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kibicująca
kibicująca 23.06.2018, 14:19
Było genialnie! Kieruję ukłon w stronę Pana Dyrektora GOK za świetną organizację i pomysł. "Muszla" w Wojniczu już dawno powinna być wykorzystana tak jak wczoraj. Dziękujemy i czekamy na kolejne wydarzenia.

Pozostałe