EKUZ może nie wystarczyć

  • 14.06.2018, 13:38
  • ARTYKUŁ SPONSOROWANY
EKUZ może nie wystarczyć
Podstawowe zdrowotne ubezpieczenie turystyczne to niezwykle przydatna rzecz. Jednak nawet jeśli ktoś się na nie zdecyduje, powinien dokupić jeszcze dodatkową polisę, która przyda się w razie trafienia do szpitala prywatnego. Tam bowiem dokument wydawany przez NFZ się nie przyda.

Podstawowe zdrowotne ubezpieczenie turystyczne, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w razie tymczasowego pobytu w szpitalu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Wydaje się ją wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas ubezpieczeni korzystają z praw do leczenia za granicą na tych samych warunkach, co we własnym państwie. Co jednak, jeśli okaże się, że trafisz do prywatnego szpitala? Tu już EKUZ nie wystarczy.

 

Opieka medyczna w różnym zakresie

 

Kartę EKUZ wyrabia się bezpłatnie – należy się ona osobom ubezpieczonym w NFZ. Z kolei koszt ubezpieczenia turystycznego zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, rejonu, w który się wybieramy, zakresu ubezpieczenia (czy ma być to pakiet podstawowy, czy rozszerzony o dodatkową ochronę – travel insurance for medical conditions https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/). Może je wykupić każdy obywatel Polski oraz cudzoziemiec na stałe mieszkający w kraju. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia, ale liczą się tu wybrane limity świadczeń, zależne od konkretnie ustalonego zakresu ubezpieczenia. Osoby chorujące przewlekle, czyli cierpiące np. na cukrzycę, astmę, nowotwory i choroby układu krążenia, powinny dokupić rozszerzenie obejmujące ryzyko zaostrzenia bądź powikłań chorób przewlekłych, opisanych na stronie każdego ubezpieczyciela, np. Insurance Choice. Z kolei w ramach EKUZ pokrywane są koszty leczenia wyłącznie w placówkach z podpisaną umową z odpowiednikiem naszego NFZ. Obejmuje to m.in. podstawową opiekę medyczną, opiekę specjalistyczną i szpitalną, leki uwzględnione na liście danego funduszu zdrowia, opiekę dentystyczną i protetyczną oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego.

 

Dodatkowe elementy

 

Warto wiedzieć, że w ramach ubezpieczenia EKUZ nie są zwracane koszty za transport medyczny do Polski (źródło: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/faq/wypoczynek-w-panstwach-czlonkowskich-ue-efta). Tymczasem w ubezpieczeniu turystycznym mamy pokryte koszty transportu medycznego oraz ewentualnego transportu zwłok do kraju. Dodatkowo polisa może obejmować także koszty poszukiwania i ratownictwa medycznego oraz wiele innych dodatkowych elementów, np. NNW i ubezpieczenie bagażu.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe