Dieta – słowo klucz w internecie dla Polaków

  • 09.09.2019, 15:10 (aktualizacja 09.09.2019, 15:37)
  • artykuł partnera
Dieta – słowo klucz w internecie dla Polaków
Eksperci, którzy przygotowywali w 2019 roku kampanię edukacyjną „Otyłość kontra zdrowie”, podkreślają, że w Polsce coraz więcej osób walczy z nadwagą lub otyłością. Jednocześnie, jak wskazują statystyki wyrazów wpisywanych w wyszukiwarce Google, Polacy często szukają w internecie sposobów na odchudzanie się. Czy jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby zrzucić zbędne kilogramy?

Nadprogramowe kilogramy u coraz większej liczby osób

Otyłość występuje u ponad 25 proc. Polaków, a według prognoz przedstawianych podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię „Otyłość kontra zdrowie” już w 2025 roku w naszym kraju 30 proc. mężczyzn oraz 26 proc. kobiet będzie otyłych.

Jeszcze gorzej przedstawiają się statystyki dotyczące nadwagi w naszym narodzie. Aż 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet walczy z nadprogramowymi kilogramami. Niepokojące jest też i to, że aż 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt w grupie osób nieletnich w Polsce ma nadwagę, a 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek jest już otyłych.

Rosnąca liczba osób z nadwagą lub otyłych dotyczy nie tylko naszego kraju, ale jest problemem w wielu innych miejscach na świecie. Od 1975 roku liczba osób otyłych w skali globalnej zwiększyła się trzykrotnie, nawet w Afryce. Szacunki ekspertów są zatrważające, ponieważ już ponad 600 mln ludzi można określić jako otyłych, a liczba ta stale rośnie. Trzeba jak najszybciej zahamować epidemię nadwagi i otyłości, ponieważ takie osoby narażone są na wiele chorób i dolegliwości.

Czy Polacy dostrzegają problemy z wagą?

Z analizy słów kluczowych najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki Google wynika, że Polacy są świadomi swojego problemu ze zbędnymi kilogramami, a nawet chcą podjąć określone kroki, aby przeciwdziałać swojej nadwadze lub otyłości.

Jak pokazuje Google Trendy, w Polsce w przeciągu ostatniego roku (2018) polscy internauci najwięcej uwagi poświęcali poszukiwaniom sposobów na zdrowsze odżywianie lub utratę wagi. To właśnie nasi rodacy w porównaniu z mieszkańcami innych krajów najczęściej wpisywali takie słowa do wyszukiwarki Google. W jej raporcie popularność przedstawiana jest na skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza największe zainteresowanie. W tematyce diet, odchudzania i zdrowego odżywiania Polska z liczbą 100 znajduje się na szczycie zestawienia. Wyprzedzamy tym samym takie kraje jak:

  •       Australia – wynik 82,
  •       Stany Zjednoczone – wynik 79,
  •       Wielka Brytania – wynik 70.

Google Trendy podpowiada, że pomiędzy sierpniem 2018 roku a sierpniem 2019 roku polscy internauci często wpisywali do wyszukiwarki takie zapytania jak:

  •       ocet jabłkowy,
  •       dieta ketogeniczna (niskowęglowodanowa),
  •       plastry na odchudzanie,
  •       dieta selfie.

Zainteresowanie Polaków odchudzaniem wynika nie tylko z szerzącej się epidemii nadwagi i otyłości, ale i z wszechobecnej presji na dobry wygląd i smukłe ciało. Portal Chef’s Pencil przygotował zestawienie państw, których mieszkańcy najczęściej szukają w sieci informacji na temat diet. Polska przoduje w nim już szósty rok z rzędu. Jeśli chodzi o miasta, w których mieszkańcy w sieci najczęściej szukają informacji o dietach i odchudzaniu, to na szczycie znalazła się Warszawa, a tuż za nią uplasowały się trzy australijskie metropolie: Brisbane, Sydney i Melbourne.

Portal ten podał również, że ludzie szukają sposobów odchudzania przez wyszukiwarkę Google najczęściej w okolicach sylwestra. Może to być związane z tym, że wielu z nas chce w ramach noworocznych postanowień schudnąć. Wraz z upływem kolejnych miesięcy w roku zainteresowanie dietami wyraźnie spada. Kuracje odchudzające niemal całkowicie znikają z naszych wyszukiwarek w czasie świąt Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą.

W ostatnim roku według zgromadzonych przez portal Chef’s Pencil informacji uznanie zdobyła dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Natomiast w skali światowej zauważalny jest spadek zainteresowania dietą ketogeniczną, która cieszyła się przez wiele miesięcy niesłabnącą popularnością, właściwie od 2017 roku. W zapomnienie poszła też kuracja South Beach, o której najgłośniej było u progu tysiąclecia. Zdecydowanie rzadziej poszukujemy informacji na temat diety paleo, która w internecie królowała od 2012 roku.

Internet bez wątpienia jest miejscem dyskusji o żywieniu i wymiany przepisów. Internauci w Polsce najczęściej w 2018 roku pisali o weganizmie i wegetarianizmie, lecz po to, by wrazić prywatne przekonania, a nie ze względu na chęć schudnięcia. Internauci często podejmowali też tematykę diety bezglutenowej, która również jest modna na świecie. Kolejnymi systemami żywienia pod względem liczby wzmianek w internecie były detoks oraz dieta Dukana, która jest co prawda skuteczna, ale odradza ją większość dietetyków i lekarzy.

Czy poszukiwania internetowe inicjują realne działanie?

Fakt, że szukamy diet i sposobów na utratę zbędnych kilogramów w internecie, wcale nie oznacza, że wdrażamy je w życie. Są też i tacy, którzy z dumą chwalą się postępami w swoim odchudzaniu i prezentują etapowo np. w serwisach społecznościowych Instagram czy Facebook swoją metamorfozę. Kręcą krótkie filmiki ze swoich treningów i prowadzą blogi. W takiej aktywnej działalności internetowej pomaga nie tylko motywacja do schudnięcia, ale i szybki internet. Dzięki odpowiedniej prędkości sieci można bez problemu pobierać i umieszczać w sieci materiały multimedialne. Pomóc w tym może dostępny już w Polsce internet światłowodowy, dostarczany np. przez firmę UPC.

W social media i na blogach często podejmowana jest tematyka diet różnego rodzaju, choć wpisów pojawia się znacznie mniej niż jeszcze w 2014 roku. Newspoint informuje, że w 2014 roku liczba publikacji z frazą kluczową „dieta” wynosiła ponad 900 tys., a w 2018 roku było to już zaledwie nieco ponad 691 tys. wzmianek. Podobnie wygląda to w przypadku publikacji dotyczących aktywności fizycznej – w 2014 roku było ich 1,582 mln, a obecnie o połowę mniej. 

artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe