Historia pojazdu po numerze VIN - jak ją sprawdzić?

 • 23.07.2019, 14:34
 • Artykuł partnera
Historia pojazdu po numerze VIN - jak ją sprawdzić?
Jak sprawdzić przebieg auta? Historię pojazdu po numerze VIN sprawdzimy, pobierając z bazy CEPiK specjalny raport. Do jego wygenerowania będziemy potrzebowali takich danych jak numer dowodu rejestracyjnego, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu. Ile kosztuje pobranie historii samochodu? Jest ono darmowe i dostępne bez rejestracji na stronie instytucji. Jakie informacje zyskamy generując raport VIN?

Czym jest historia samochodu?
 

Rynek motoryzacyjny ciągle się rozwija. Jego klienci sięgają zarówno po nowe samochody, jak i używane kupione z pomocą pożyczki np. z https://autokapital.pl/. Jeśli kupujemy samochód od osoby trzeciej, warto jest poznać jego przeszłość. Czym dokładnie jest historia samochodu?

Historia pojazdu to nic innego jak informacje, które dotyczą danego samochodu. Gromadzone są one w specjalnych bazach, do których wgląd mają głowy państwa, mundurowi czy stacje kontroli pojazdów. Rejestry danych samochodów pomagają klientom w ocenie wiarygodności podanych w ogłoszeniu informacji, a także dokonaniu wyboru. Jeśli znajdziemy się po drugiej stronie, czyli po stronie osoby sprzedającej samochód, możemy udowodnić, że dbaliśmy o niego i regularnie przechodził on przegląd techniczny.

Sprawdzenie historii pojazdu pozwoli nam ocenić, czy samochód nie miał stłuczki, przekręconego licznika czy ukrytych mankamentów. Co więcej, z analizy przeszłości pojazdu dowiemy się, czy miał on regularnie wymieniany olej oraz czy nie był kradziony.
 

Historia pojazdu po numerze VIN - jak ją sprawdzić?
 

Sprawdzenie historii pojazdu możliwe jest po uzyskaniu kilku informacji o pojeździe. Do weryfikacji jego przeszłości będziemy potrzebować:

 • numeru VIN;
 • numeru rejestracyjnego pojazdu;
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Analiza historii pojazdu po numerze VIN możliwa jest m.in. w bazie stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Rejestr CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) gromadzi, przechowuje i przekazuje najważniejsze dane o pojeździe. Aby je sprawdzić, nie musimy zakładać konta na stronie internetowej instytucji. Wystarczy, że we wskazanym miejscu podamy podstawowe dane samochodu. Znajdują się one w dowodzie rejestracyjnym auta. Możemy je uzyskać również od sprzedawcy.

CEPiK pozwala na zapoznanie się z raportem, wygenerowanie i pobranie go. Dzięki temu historię naszego pojazdu będziemy mieli w zasięgu ręki. Co więcej, będziemy ją mogli przedstawić przyszłemu właścicielowi naszego samochodu.
 

Darmowy raport VIN - jakie uzyskamy z niego informacje?
 

Raport VIN pobrany z bazy CEPiK jest zupełnie darmowy. Nie musimy więc obawiać się naliczenia dodatkowych kosztów w związku z korzystaniem z serwisu. Czy darmowy dokument pozwoli uzyskać nam odpowiednią ilość informacji o naszym aucie? Tak. Dzięki zestawieniu najważniejszych informacji o pojeździe będziemy mogli stwierdzić, czy jego stan rzeczywiście jest dobry. Darmowy raport VIN dostarczy nam informacji o:

 • roku produkcji pojazdu;
 • aktualnej polisie auta lub jej braku;
 • statusie rejestracji;
 • badaniu technicznym i jego historii;
 • stanie licznika;
 • wezwaniach serwisowych;
 • wyposażeniu pojazdu;
 • ewentualnych kradzieżach samochodu.

Darmowy raport VIN pobrany z bazy CEPiK dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich zawiera informacje dotyczące danych technicznych. Przeczytamy w niej o średnim zużycia paliwa na 100 km oraz mocy czy pojemności silnika. Druga część dokumentu poświęcona została informacjom o terminie wydania karty pojazdu czy dowodu rejestracyjnego. Oś czasu, czyli ostatnia z części raportu VIN, zawiera informacje o liczbie właścicieli pojazdu, pierwszej rejestracji i historii przeglądów. Ważne: jeśli nasz samochód pochodzi z zagranicy, w wygenerowanym raporcie pojawi się także sekcja “dane zagraniczne”. Została ona uzupełniona przez systemy prowadzone w różnych krajach. W raporcie VIN znajdziemy też zdjęcia samochodu.
 

Jak sprawdzić przebieg auta po numerze rejestracyjnym?
 

Numer rejestracyjny pojazdu to jedna z tych danych, które należy podać, weryfikując historię samochodu. Czy możemy sprawdzić przebieg auta, mając tylko numer rejestracyjny? Baza CEPiK wymaga podania również innych informacji. Niezbędne do sprawdzenia samochodu będą także: numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu. Gdy mamy komplet danych wystarczy, że wpiszemy je w odpowiednie miejsce na stronie i otrzymamy pożądane informacje.

Istnieją aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwalają na błyskawiczne sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN. Wystarczy tylko, że zeskanujemy telefonem dowód rejestracyjny. Wynik kontroli możemy zapisać na urządzeniu, którego użyliśmy. Warto skorzystać z możliwości sprawdzenia przebiegu pojazdu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zostaliśmy oszukani, a nasz samochód jest sprawny.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej
Andrzej 28.11.2019, 12:44
Ok

Pozostałe