Czym jest zasilacz awaryjny i kiedy warto się na niego zdecydować?

  • 23.07.2019, 09:33
  • Artykuł partnera
Czym jest zasilacz awaryjny i kiedy warto się na niego zdecydować?
Zasilacz awaryjny to stosunkowo mało znane urządzenie – nawet wśród osób interesujących się elektroniką. Niesłusznie! To jedno z urządzeń, które może okazać się niezastąpione w sytuacji, gdy od czasu do czasu mamy problemy z prądem. Czym właściwie jest zasilacz awaryjny i w jakiej sytuacji może nam się przydać? Dowiedz się z dzisiejszego poradnika.

Zasilacz awaryjny – krótka charakterystyka

Zasilacz awaryjny (nazywany również UPS) to nic innego jak wyposażone w akumulator urządzenie zasilające, które w momencie braku prądu lub zmiany jego napięcia odpowiedzialne jest za dostarczanie go podłączonym do niego sprzętom. Na sklepowych półkach można natknąć się na 3 rodzaje zasilaczy awaryjnych: off-line, on-line i line-interactive. Ich szczegółową charakterystyką zajmiemy się w kolejnym poradniku.

 

Ile kosztuje zasilacz awaryjny?

Najtańsze zasilacze awaryjne można znaleźć już za nieco ponad 100 zł. Jeśli jednak zależy nam na nieco wydajniejszym modelu, lepiej przeznaczyć na ten cel przynajmniej kilkaset złotych więcej. Będziemy mieć wówczas pewność, że zasilacz poradzi sobie z zasilaniem serwera czy profesjonalnej stacji roboczej, a czas pracy akumulatora będzie wynosił nawet kilka godzin. W przypadku większości z nas wystarczającym rozwiązaniem będą jednak urządzenia ze średniej półki cenowej, na przykład popularny BR1200G-FR firmy APC lub Sinline RT 1200 marki Ever. Te i inne UPS zasilacze awaryjne znajdziesz na stronie NEONET.

 

Kiedy warto zainwestować w zasilacz awaryjny?

Mimo że w większości domów zasilacz awaryjny nie należy do urządzeń pierwszej potrzeby, istnieje kilka wskazań, w których warto zastanowić się nad ich zakupem.

 

Powód pierwszy: mieszkasz na wsi

Pierwszą z nich mogą być przejściowe lub stałe kłopoty z prądem. Szczególnie kłopotliwe może być to dla mieszkańców wsi lub mniejszych miejscowości, w przypadku których niespodziewane wyładowania atmosferyczne czy uszkodzenie linii wysokiego napięcia mogą mieć przykre konsekwencje. Należysz do szczęśliwych posiadaczy pieca grzewczego? Inwestując w zasilacz awaryjny, nie będziesz obawiał się również nagłej utraty źródła ogrzewania – co w okresie jesienno-zimowym może być szczególnie dotkliwe. Reguła ta dotyczy również oczywiście innych urządzeń grzewczych zasilanych prądem, na przykład kotła gazowego.

 

Powód drugi: obawiasz się utraty danych

Każdy, kto choć raz stracił dokument, nad jakim właśnie pracował, wie, jak irytujące bywa późniejsze odzyskiwanie pliku. W takiej sytuacji nawet jeśli mieszkasz w dużym mieście i nie obawiasz się silnych burz, zasilacz awaryjny może być całkiem rozsądnym wyborem. Z tego też powodu zasilacze awaryjne są absolutnym must-have w przypadku firm, w których większość załogi stanowią pracownicy biurowi. W ich przypadku każda minuta bez dostępu do komputera może przełożyć się na realne straty przedsiębiorstwa.

 

Powód trzeci: nie chcesz doprowadzić do uszkodzenia swoich sprzętów

Ostatnim wskazaniem do zakupu zasilacza awaryjnego jest występowanie dużych odchyleń napięcia. Jeśli obawiasz się, że może doprowadzić ono do zniszczenia poszczególnych komponentów swoich sprzętów, inwestycja w taki zasilacz będzie rozsądnym pomysłem.

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe