Masz długi i co zrobisz: weźmiesz kolejną pożyczkę czy ogłosisz upadłość konsumencką? Decyzja należy do Ciebie…

  • 16.05.2019, 11:30
  • Artykuł Partnera
Masz długi i co zrobisz: weźmiesz kolejną pożyczkę czy ogłosisz upadłość konsumencką? Decyzja należy do Ciebie…
… Ale zawsze warto zasięgnąć porady oraz dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw dotyczące każdego wyjścia z trudnej sytuacji, nieprawdaż? Zaległe rachunki, niespłacone w terminie raty czy niezbyt udane inwestycje mocno ciążą na domowym budżecie i nie można biernie czekać, aż takie problemy same się rozwiążą. Niektórzy odważni preferują zaciąganie kredytów i pożyczek, jednak upadłość konsumencka wydaje się znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem – zwłaszcza w perspektywie dłuższej niż kilka kolejnych miesięcy.

Bankructwo zdecydowanie gorzej wygląda na papierze niż w rzeczywistości

 

Przyznanie się do niewypłacalności niewątpliwie wymaga ogromnej odwagi. Wprawdzie piętno bankruta w naszym społeczeństwie stanowi trudny do udźwignięcia ciężar, to pogrążanie się w kolejnych długach na pewno nie poprawi sytuacji. W polskim systemie prawnym mamy kilka użytecznych furtek, które pozwalają wyjść z finansowych tarapatów i niejako rozpocząć wszystko od nowa. I to bez konieczności wyprzedawania rodzinnego majątku do ostatniej pary przysłowiowych skarpetek. Takim kołem ratunkowym dla zadłużonych osób fizycznych stała się upadłość konsumencka. Nowelizacja ustawy „Prawo upadłościowe i naprawcze” z końca 2014 roku sprawiła, że od tamtej pory obywatele mają dużo bardziej przejrzystą, a w pewnym sensie również i łatwiejszą drogę prawną do oddłużenia. Ba, w niektórych przypadkach sąd upadłościowy może orzec całkowite umorzenie wszystkich wierzytelności. Wprawdzie niezwykle rzadko się zdarza, żeby jakiś dłużnik faktycznie nie posiadał jakichkolwiek majętności i tym samym nie był w stanie współpracować z syndykiem przy spłacie należności, to w teorii jak najbardziej podobna sprawa może wystąpić.

 

Upadłość konsumencka wymaga pełnej transparentności wszystkich podejmowanych działań

 

Rzecz jasna ustawodawca przewidział, że niektóre zapisy mogą skłaniać co bardziej „zaradnych” obywateli do nadużywania nowych możliwości. Dlatego szczegółowe procedury ogłaszania upadłości konsumenckiej obwarowano precyzyjnie określonymi warunkami. Niespełnienie którejkolwiek z wyszczególnionych w przepisach przesłanek skutkuje zakończeniem postępowania sądowego bez oddłużenia, na jakim zależało wnioskodawcy. Zatajenie jakichkolwiek istotnych informacji albo bezpodstawne zwolnienie się z pracy zwykle prowadzi do zamknięcia szansy na nowy start z czystym kontem. Aby wszystkim formalnym wymogom stało się zadość, najlepiej zdać się na profesjonalne usługi prawnicze. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy ma na swoim koncie wiele pomyślnie zakończonych postępowań o upadłość konsumencką. Fachowa wiedza oraz dogłębne zrozumienie zagadnienia, w połączeniu z właściwym podejściem zainteresowanej osoby, są najlepszą gwarancją pomyślnego załatwienia sprawy.

Artykuł Partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe