"Cztery pory roku - Przedwiośnie" w Bema20

  • 08.02.2019, 12:50 (aktualizacja 08.02.2019, 13:11)
  • Paulina Kuczera
tar-2019-02-08-bema20.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Studenci Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie, z pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej w Galerii Bema 20 zaprezentowali swoje pierwsze prace podczas wernisażu wystawy, który nazwali - Cztery pory roku - Przedwiośnie.

W trakcie trwania wystawy (7.02.2019 – 7.03.2019) studenci, pod kierunkiem dr Anny Śliwińskiej,
poprowadzą otwarte warsztaty, poświęcone podstawowym technikom graficznym i reprodukcyjnym:

12.02.2019 w godz. 13-15 – japońska technika ‘suminagashi’  - starożytna technika, polegająca na nakrapianiu, malowaniu tuszem na tafli wody. Powstałe w ten sposób dekoracyjne wzory plam i linii, przenosi się (odbija z powierzchni wody) na papier. 
Płynne formy przenikają się wzajemnie, a sam proces jest niezwykle intuicyjny i pozwala na swobodne kreowanie abstrakcyjnych kompozycji, wyzwalając niewyczerpywalne pokłady inwencji.
Powstawanie ‘suminagashi’ jest pewnego rodzaju zapisem upływającego czasu, co zbliża je do filozofii malarstwa i drzeworytu japońskiego ‘ukiyo-e’.

19.02.2019 w godz. 15-17 – turecka technika ‘ebru’ - tradycyjna  sztuka zdobienia/drukowania papieru poprzez przenoszenie na papier abstrakcyjnych lub figuratywnych wzorów i form, tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na tafli wody. Potocznie technikę tę nazywa się „marmurkowanie” papieru lub „papierem tureckim”.
W 2014 roku sztuka ‘ebru’ została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

26.02.2019 w godz. 13-15 – grafika strukturalna ‘kolagrafia’, ‘kolaż’ – w tej technice matrycę do druku przygotowuje się przytwierdzając do podstawowej płyty materiały o różnych fakturach. Technika ta różni się od metod druku wklęsłego i wypukłego tym, że płyta graficzna powstaje poprzez dodawanie do niej elementów,a nie eliminowanie (jak podczas rytowania lub trawienia w tradycyjnych technikach graficznych).
Efektem jest odbitka  bogato zróżnicowana - pod kątem kształtów, faktur i materii – unikatowa kompozycja.
                                                                              
5.03.2019 w godz. 15-17 – wytwarzanie papieru czerpanego ( relief i filigran – znak wodny) -  formę papieru czerpanego ręcznie wynaleziono w Chinach w 105 r. W XI w. zaczęto produkcję papieru czerpanego w Europie (półwysep Iberyjski, Sycylia). Od XV w. - czyli zapoczątkowania druku w Europie - zwiększa się zapotrzebowanie na papier (papier czerpany). W krajach Dalekiego Wschodu produkcja papieru czerpanego trwa nieprzerwanie po czasy współczesne. W Polsce najbardziej znanym ośrodkiem czerpania papieru jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie od 1971 r. wznowiono jego produkcję.
Uroda i prostota ręcznie czerpanego papieru, jego niepowtarzalny i indywidualny charakter faktury, struktury,surowca, gramatury i kolorytu jest ‘samowystarczalnym’ i nieskończenie pięknym „dziełem sztuki”.

Podczas wszystkich warsztatów, poprzedzonych krótkimi wykładami i pokazami technik, będzie można także wykonać autorski monoprint (m.in. odbitki na żelatynie, monotypię, szablon), korzystając z artystycznych dokonań i potencjału różnych kultur.

Paulina Kuczera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Niecierpliwy
Niecierpliwy 09.02.2019, 00:40
Już się nie mogę doczekać!

Pozostałe