Tarnów: Śmieciowy problem. Koszty rosną, a miasto szuka sposobów na ich zbilansowanie

  • 07.02.2019, 17:29
  • Wioletta Zarębska
tar-2019-02-07-smiecimoviecon.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rośną koszty gospodarki odpadami komunalnymi, to trend ogólnopolski. W zależności od miejsca są one wyższe od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. Taka sytuacja spowodowana jest zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Również miasto Tarnów odczuwa te zmiany, jednak zamiast podnosić ceny mieszkańcom, magistrat postanowił poszukać innych sposobów na ustabilizowanie finansów gospodarki odpadami.

Część z tych kosztów w założeniu mają pokrywać opłaty, które ponoszą mieszkańcy. Cena od osoby wynosi 8.50 zł, nie wzrosła ona od 4 lat. Jednak w Tarnowie maleje liczba mieszkańców, którzy składają deklarację śmieciową i uiszczają opłatę. Obecnie jest to 89,5 tysiąca osób, z kolei w 2014 roku takich osób było 93 tysiące. A jak się okazuje ilość śmieci wzrasta. W ciągu tych 4 lat tarnowianie wyprodukowali ich o 5 tysięcy ton więcej.

Dlatego coraz trudniej z bilansować finanse związane z gospodarką odpadami. Jak tłumaczy magistrat, zdecydowana większość śmieci, bo ponad 75 %, zostaje wysłana do dalszego przetworzenia i właśnie ci odbiorcy odpadów mają dużo wyższe ceny niż przed kilku laty.. Rosną też koszty utrzymania porządku w samym Tarnowie, wiążą się one np. z wyższymi pensjami pracowników oraz cenami za prąd czy paliwo.

Rocznie w Tarnowie wytwarzanych jest ponad 30 tysięcy ton śmieci. Cena za jedną tonę odpadów to 421 zł, co daje 12,5 miliona zł za rok. To o 3 miliony zł więcej w porównaniu do roku ubiegłego. Magistrat szuka rozwiązań, które zmniejszą deficyt w kasie miasta w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi. Jednym z nich jest powrót do planów budowy spalarni. To w pewnym stopniu pozwoliłoby na ustabilizowanie finansów miasta w tym obszarze.

Wioletta Zarębska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe