Walka ze smogiem po tarnowsku. Aktywiści miejscy chcą specjalnej uchwały antysmogowej

  • 26.11.2018, 16:06 (aktualizacja 26.11.2018 16:19)
  • Wioletta Zarębska
Walka ze smogiem po tarnowsku
Występuje głównie w sezonie grzewczym. Powstaje na skutek wymieszania się powietrza ze spalinami i zanieczyszczeniami. Do jego produkcji przyczynia się coraz większa liczba samochodów, ale też ogrzewanie domów paliwami stałymi takimi jak węgiel czy drewno. Mowa o smogu, który dokucza szczególnie między wrześniem a kwietniem.

Coraz więcej miast stara stara się walczyć ze smogiem i jego główną przyczyną – niską emisją. To właśnie ogrzewanie mieszkań powoduje produkcję szkodliwego dymu. Również Tarnów chce walczyć ze smogiem, dlatego tutaj można np. otrzymać dotację na wymianę starego pieca.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

W sumie na wymianę pieca i instalacji grzewczej można dostać nawet 14 tys. zł. Jednak truć siebie i innych mogą przestać też ci, którzy niekoniecznie chcą wymienić piec. Grupa Zdrowego Oddychania proponuje specjalną metodę rozpalania, która pozwoli ograniczyć niską emisję a przy okazji zaoszczędzić. Ta metoda nazywa się rozpalaniem od góry. Paląc w taki sposób na sam spód kładziemy węgiel a na górę rozpałkę. Dzięki temu z komina nie wydobywa się dym a wraz z nim szkodliwe związki chemiczne.

Z dymem z kominów walczyć chce Grupa Zdrowego Oddychania, która wyszła z inicjatywą specjalnej uchwały antysmogowej dla miasta Tarnowa. Pozostaje tylko pytanie czy radni miejscy przychylą się do tego pomysłu. Jeśli by tak się stało Tarnów byłby pierwszym miastem w Polsce gdzie palenie bez dymu byłoby obowiązkiem.

Wioletta Zarębska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jacek
Jacek 28.11.2018, 15:43
Bardzo dobra inicjatywa walki o czyste powietrze bez nakładu środków jedynie wymagająca innego sposobu palenia. Jest to rzecz niepojęta że nie jest masowo wprowadzana przez władze lokalne i inne instytucje ustawowo powołane do ochrony srodowiska. Nasza prasa radio czy telewizja powinna masowo promować metodę palenia od góry .
Serdecznie pozdrawiam wszystkich którzy zajmują się w promowaniu oraz stosujących tę metodę.

Pozostałe