Czym jest obciążenie zwrotne i kiedy z niego korzystać?

 • 07.12.2021, 12:28
 • Artykuł partnera
Czym jest obciążenie zwrotne i kiedy z niego korzystać?
Co zrobić w przypadku, gdy zostaniemy oszukani przez nieuczciwego sprzedawcę, a transakcja przeprowadzona była bezgotówkowo? Wielu z nas uważa, że od takiej sytuacji nie ma odwrotu i pobrane środki przepadły lub jedyną drogą jej odzyskania jest wszczęcie postępowania sądowego. Na szczęście istnieje obciążenie zwrotne, czyli chargeback. Czym dokładnie jest i kiedy możemy z niego korzystać?

Odwrotne obciążenie – czym jest?

Obciążenie zwrotne lub chargeback, to opcja dostępna dla posiadaczy karty debetowej, kredytowej i przedpłaconej MasterCard i Visa. Zadaniem obciążenia zwrotnego jest ochrona konsumenta przed nieuczciwymi sprzedawcami, nadużyciami i błędami systemów płatniczych. Usługa ta polega na anulowaniu przez bank opłaconej transakcji i zwrot środków na kartę. Należy zaznaczyć, że aby uzyskać zwrot posiadacz karty musi złożyć reklamację w banku.

Kiedy możemy skorzystać z usługi chargeback?

Zgłoszenie żądania odwrotnego obciążenia możemy wykonać z kilku powodów. Najczęściej reklamowane się transakcje, które nie potrafimy rozpoznać lub kiedy nie otrzymaliśmy kupionych towarów. Inne przyczyny wnioskowania o obciążenie zwrotne to:

 • niezadowolenie klienta z towaru lub usługi,
 • niegodność towaru z opisem lub całkowicie inny towar od zamówionego,
 • towar został zwrócony, ale nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy od sprzedawcy,
 • konto klienta zostało obciążone podwójnie lub na inną kwotę,
 • kiedy karta płatnicza została skradziona i płatność została wykonana przez inną osobę niż właściciel karty,
 • posiadacz karty nie rozpoznaje transakcji w historii płatności.

Jak wygląda procedura zgłoszenia obciążenia zwrotnego?

 

 1. W momencie, gdy zorientowaliśmy się, że padliśmy ofiarą nieuczciwego sprzedawcy lub błędnej transakcji w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do banku, który ma obowiązek przyjąć nasze zgłoszenie. W zgłoszeniu musimy wskazać transakcję będącą przedmiotem sporu, a także dokładnym opisem, jak do niej doszło. Warto przygotować wydruk z terminala lub informację o tym, jak próbowaliśmy odzyskać pieniądze u sprzedawcy w trybie reklamacji. Obowiązkiem banku jest przyjęcie naszej reklamacji. Jeśli bank nie chce przyjąć zgłoszenia, należy powtórzyć wcześniejsze czynności w formie pisemnej.
 2. Kolejny krok należy do banku. Bank rozpoczyna postępowanie, przyznaje sprawie odpowiedni kod i przesyła zgłoszenie do organizacji płatniczej, która wydała kartę (Visa lub MasterCard).
 3. Organizacja płatnicza weryfikuje słuszność zawiadomienia i kieruje je do instytucji zajmującej się rozliczaniem transakcji.
 4. Do instytucji należy wyjaśnienie problemu ze sklepem lub sprzedawcą. Jeśli sprzedawca nie potrafi udowodnić, że transakcja została przeprowadzona zgodnie z umową, bank obciąży jego rachunek na kwotę będącą przedmiotem sporu i zwróci pieniądze poszkodowanemu.

Uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów dzięki usłudze obciążenia zwrotnego jest dość skomplikowaną operacją, która wymaga od poszkodowanego sporego zaangażowania. Aby proces ten zakończył się pomyślnie, należy przygotować solidne argumenty i pełną dokumentację świadczącą o poniesionej przez nas krzywdzie. Proces ten może trochę potrwać, więc w sytuacji kiedy oczekujemy zwrotu większej kwoty i brakuje nam środków, warto rozważyć pożyczkę bez bik. Środki z pożyczki umożliwią nam zaspokojenie podstawowych potrzeb i pozwolą spokojnie przeczekać czas, zwrotu poniesionych kosztów.

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe