Grafiki patriotyczne – czy to moda, która już przemija?

  • 1.08.2018, 12:53 (aktualizacja 01.08.2018 13:06)
  • ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Grafiki patriotyczne – czy to moda, która już przemija?
Symbole patriotyczne zaczęły się w sposób zauważalny pojawiać na codziennej odzieży stosunkowo niedawno, jednak szybko tego typu ubrania zdobyły ogromną popularność. Ulice wręcz zalane zostały T-shirtami, bluzami i licznymi akcesoriami z nadrukami przedstawiającymi orła w koronie, husarię, symbol Polski Walczącej i wiele innych grafik o jednoznacznie patriotycznym wydźwięku. Skąd tak nagła i szeroko zakrojona popularność tego trendu? Czy jest to jedynie moda, która wkrótce przeminie? Rozwiewamy wątpliwości.

Skąd pomysł na umieszczanie grafik patriotycznych na ubraniach?
Ubrania z nadrukami są modne co najmniej od kilku dekad. W drugiej połowie XX wieku na koszulkach czy bluzach można było dostrzec przede wszystkim wizerunki najpopularniejszych zespołów rockowych i innych artystów, których twórczość przemawiała do młodych ludzi. Wówczas był to przede wszystkim wyraz buntu przed ogólnie przyjętymi normami obyczajowymi, a m.in. w Polsce także dezaprobaty do zaistniałej sytuacji politycznej.


Obecnie tę rolę poniekąd przejmują grafiki patriotyczne. Dziś bunt przybiera więc podobną formę, ale ma zupełnie inny wydźwięk. Nie oznacza on chęci łamania reguł i wywoływania kontrowersji. Symbolizuje raczej, poza oczywistą chęcią zamanifestowania miłości do ojczyzny i przynależności do narodu polskiego, tęsknotę za tradycyjnymi wartościami. W dobie galopującej globalizacji, wielokierunkowego mieszania się kultur, wyznań, światopoglądów i tradycji, wielu współczesnych młodych ludzi nie może lub nie chce się odnaleźć. Dla nich koszulka z dumnym orłem czy bohaterami Ojczyzny to symbol o wielowarstwowym znaczeniu.


Dlaczego młodzi ludzie stawiają na patriotyzm?
Ostatnie 30 lat do dla Polski czas ogromnych i bardzo szybkich przemian. Zachłyśnięcie się wszystkim, co „nowe” i „zagraniczne” w ostatnich latach ustępuje jednak trendom promującym powrót do tradycyjnych wartości. Młodzi Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać za granicę, gdy tylko stało się to możliwe. Obecne otwarcie granic umożliwia im naukę czy pracę w większości krajów europejskich, a także w innych zakątkach świata. Wielu po takim wyjeździe przekonuje się jednak, że trawa wcale nie jest bardziej zielona na zachód od naszego kraju. Pojawia się nostalgia za tym, co dobrze znane oraz zapomniany wcześniej patriotyzm. Na obczyźnie wyraźna jest też potrzeba manifestowania swojej przynależności narodowej – stąd m.in. wszechobecna odzież patriotyczna.


Jakie symbole patriotyczne pojawiają się na odzieży?

Rynek odzieży patriotycznej niesamowicie się rozwinął w ostatnich latach, stąd wykorzystywana symbolika jest bardzo szeroka. Powstało bardzo dużo marek specjalizujących się w tego typu produktach. Godne polecenia są na pewno grafiki patriotyczne z FighterShop. Sklep oferuje bardzo szeroki wybór różnorodnych wzorów od najpopularniejszych producentów. Znaleźć tam można zarówno proste wzory z godłem czy flagą Polski na piersi oraz sloganami („Kocham Polskę!”, „Bóg, Honor, Ojczyzna” i wiele innych), jak i bardziej specyficzną symbolikę, czczącą pamięć po często zapomnianych bohaterach wojskowych (Armia Krajowa, Dywizjon 303, Żołnierze Wyklęci, powstańcy).


Czy grafiki patriotyczne na ubraniach to jedynie moda?
Szybki przyrost popularności odzieży z grafiką patriotyczną może sugerować, że jest to jedynie moda, która zniknie tak samo prędko, jak się pojawiła. Trend utrzymuje się jednak od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by chylił się ku upadkowi. Dla wielu, zarówno młodych, jak i dojrzałych ludzi, jest to bowiem sposób na upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń historycznych oraz na manifestację miłości do Ojczyzny. W dzisiejszych czasach jest to zaś potrzeba silniejsza niż kiedykolwiek.

 

 

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe