Pośpiech, stres i brak wolnego czasu - najwięksi wrogowie współczesnego człowieka

  • 25.07.2018, 14:54
  • ARTYKUŁ EKSPERCKI
Pośpiech, stres i brak wolnego czasu - najwięksi wrogowie współczesnego człowieka
Goniące terminy w pracy, natłok obowiązków i tylko 24 godziny w ciągu dnia, by sprostać wszystkim postawionym przed nami zadaniom. Życie w ciągłym pośpiechu i towarzyszący temu stres nie sprzyja zdrowiu. Do tego często dochodzi niedosypianie, zła dieta i brak aktywności fizycznej, który może powodować otyłość i rozwój chorób. Jak radzić sobie z tymi problemami i sprostać wymaganiom współczesnego świata?

W dzisiejszych czasach coraz częściej na własnej skórze doświadczamy, czym jest pęd życia. Długotrwała, nieustanna gonitwa za rzeczami istotnymi i mniej ważnymi może powodować frustracje oraz daleko idące zmiany chorobowe. Istnieje możliwość, by się ich ustrzec, jeśli zdążymy opamiętać się, zwolnić tempo życia i nabrać nieco dystansu do spraw, które jeśli się dobrze zastanowić, nie są aż tak istotne i niecierpiące zwłoki.


Zacznijmy od początku
Wielkie zmiany w naszym życiu można zacząć od małych kroków. Nie chodzi tu wcale o rezygnację z dotychczasowego życia oraz pracy. Warto jednak czasem spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i zastanowić się, które aspekty naszego życia rzeczywiście są nam potrzebne i dają radość, a z czego możemy zrezygnować.


Kolejny krok to dobra organizacja pracy, obowiązków i czasu wolnego. Dzięki niej nie tylko zdążymy ze wszystkim na czas, ale prawdopodobnie uda się nawet zarezerwować dłuższą chwilę dla rodziny albo zaniedbywane od dawna hobby. Konieczne jest także zwrócenie większej uwagi na zdrowie i kondycję. Dobra organizacja dnia sprzyja rozpoczęciu regularnych treningów oraz przygotowywaniu dietetycznych posiłków.


Warto wprowadzić jeszcze inne udogodnienia. Wiele z nich jest na wyciągnięcie ręki.


Organizacja czasu
Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które służą do lepszej organizacji czasu oraz wykonywanych zadań. W pracy warto posługiwać się programem do zarządzania projektami, co znacznie ułatwia realizację konkretnych działań i daje jasny pogląd ich postępu. Aplikacje do zarządzania projektami można wybierać spośród wersji darmowych i takich, za które trzeba będzie uiścić opłatę abonamentową. Do tych najbardziej znanych należą między innymi: Assembla, Redmine, Clarizen, Asana, Trello, Google Apps.


Czas po pracy również warto planować z użyciem organizera. Może to być wersja papierowa lub forma aplikacji. Zapisywanie w specjalnie przeznaczonym do tego celu notatniku umówionej wizyty u stomatologa, zebrania w szkole, czy wieczornego treningu znacznie ułatwia planowanie i daje jasny obraz tego, ile wolnego czasu jeszcze pozostało. Wyznaczone w ten sposób ramy czasowe pozwolą nam łatwiej stworzyć listę „to do”, czyli rzeczy do zrobienia na konkretny dzień. Może to być zaplanowanie spotkania z przyjaciółmi, przeprowadzenia wiosennych porządków w szafie albo innej odkładanej od dawna czynności.


Zdrowe odżywianie
Poprawa jakości życia to nie tylko lepsze zarządzanie czasem, ale także regularne i zdrowe posiłki. W tym przypadku zwykle jedno wynika z drugiego. Mając więcej wolnego czasu i lepiej nim gospodarując, zdecydowanie łatwiej znaleźć chwilę na przygotowanie dietetycznej potrawy. Tym osobom, które mają problem z wdrożeniem w życie planu zdrowego odżywiania, może przydać się wizyta u dietetyka. Specjalista poradzi, jak przygotowywać zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki i poda przykłady rekomendowanych potraw wraz z przepisami.


Stosując się do przekazanych przez dietetyka reguł, szybko sami nabierzemy nawyku zdrowego odżywiania, czego efektem będzie poprawa samopoczucia oraz sylwetki.


Osobom, które mimo wszystko narzekają na brak czasu pozwalającego na samodzielne przygotowywanie potraw, może bardziej odpowiadać skorzystanie z diety pudełkowej. Zamawiane w firmie cateringowej zdrowe, smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki również są komponowane przez dietetyka. Ich atutem jest to, że zawierają odpowiednią ilość niezbędnych dla zdrowia człowieka składników odżywczych, witamin i minerałów. Co więcej, dostarczane są każdego dnia na adres wskazany przez klienta. Można w ten sposób zamówić nawet do 5 posiłków dzienne (całodzienne wyżywienie) skomponowanych w oparciu o zasady zdrowego żywienia.


Aktywność fizyczna
W zdrowym ciele zdrowy duch – mówi stare porzekadło. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że zapewne wielu z nas nieraz miało już okazję doświadczyć, jak wyśmienicie czuje się człowiek, który regularnie uprawia aktywność fizyczną. Nie muszą to być od razu sporty wyczynowe albo przebiegnięcie półmaratonu. Wystarczy zadbać o to, by przynajmniej trzy razy w tygodniu zapewnić organizmowi trochę ruchu. Jeśli mamy okazję, by ruszać się więcej, to zdecydowanie warto. Korzyści trudno przecenić -

 

lepsze samopoczucie,
większa odporność na infekcje,
zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne,
poprawa nastroju,
wysmuklenie sylwetki,
poprawa kondycji

- to gra warta świeczki. Przy braku motywacji do wykonywania ćwiczeń można pokusić się o zajęcia z trenerem personalnym albo dołączenie do grupy zajęciowej. Nic nie mobilizuje do wysiłku fizycznego tak, jak inni zmotywowani uczestnicy zajęć. Takie spotkania sprzyjają także nawiązywaniu relacji koleżeńskich oraz dzieleniu się uwagami i radami.


Wygospodarowanie czasu na aktywność fizyczną w połączeniu z odpowiednią dietą nie tylko doskonale wpływa na ciało i sylwetkę, ale pomaga też odzyskać równowagę psychiczną i nabrać dystansu do wielu spraw życia codziennego.


Więcej informacji na temat odpowiednio zbilansowanych posiłków i diety pudełkowej znaleźć można na stronie EatZone.

 

ARTYKUŁ EKSPERCKI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe