Turniej balonowy na Święto Niepodległości

start 09.11.2018 15:00
koniec 11.11.2018 18:00

Lokalizacja: Tarnów

Mościcki Klub Balonowy i Prezydent Miasta Tarnowa serdecznie zapraszają na Balonowy Turniej Niepodległości. W zawodach, które potrwają trzy dni, od 9 do 11 listopada, zmierzą się załogi balonów na ogrzane powietrze.

Lubiany przez tarnowian, cyklicznie organizowany balonowy turniej, tym razem, z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości zgromadzi więcej załóg niż zwykle. Organizatorzy zapowiadają atrakcyjne widowisko, jedyne tego typu w Polsce. - Balonowy Turniej Niepodległości organizujemy nieprzerwanie od kilku lat. Przybierał on różną formę, zazwyczaj przelotu nad miastem kilku balonów 11 listopada. W tym roku w związku z wyjątkowymi obchodami Stulecia Niepodległości postanowiliśmy poszerzyć grono załóg biorących udział w wydarzeniu – mówi Mateusz Rękas, jeden z tegorocznych zdobywców Pucharu Gordona Bennetta.

Załogi balonów zgromadzą się na Tarnowskich Błoniach przy Parku Strzeleckim, a zawody zostaną rozegrane w przestrzeni powietrznej nad miastem. W piątek i sobotę dla chętnych będą też organizowane loty balonem na uwięzi, na wysokość około 20 metrów.

W piątek, 9 listopada, o godzinie 14 na Błoniach pojawi się pięć załóg z balonami. Cztery balony polecą w niebo, jeden będzie zabierał na pokład wszystkich zainteresowanych lotem na uwięzi. Impreza potrwa do godziny 16. W sobotę i niedzielę załóg będzie więcej, od ośmiu do dziesięciu. Zameldują się na Błoniach o godzinie 14, a o 14.30 rozpoczną loty zawodnicze. W sobotę jedna z załóg również będzie oferować chętnym loty na uwięzi. Zakończenie lotów i zawodów planowane jest na godzinę 16. - W ramach naszego turnieju planujemy wykonać 3 loty i rozegrać kilka konkurencji sportowych. Dla mieszkańców przygotowaliśmy również loty na uwięzi żeby każdy mógł przez chwilę zobaczyć jak to jest lecieć balonem – mówi Mateusz Rękas.

Organizatorzy zastrzegają, że ostateczny przebieg turnieju będzie zależał od pogody. Jeżeli silny wiatr i opady uniemożliwią starty, na ziemi odbędzie się prezentacja balonowych koszy, palników i sprzętu lotniczego. - Dla balonów zawsze decydującym czynnikiem jest pogoda. Silny wiatr potrafi nam uniemożliwić start lub znacząco utrudnić lądowanie. Opady atmosferyczne niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia powłoki balonu. Z kolei mgły lub niska podstawa chmur wykluczają bezpieczny lot. Liczymy, że tym razem pogoda nam dopisze – dodaje Mateusz Rękas.

 

 

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.