Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dzień Hetmański w Tarnowie

Dzień Hetmański w Tarnowie

Kategoria:

Łucznicy, rycerze, rzemieślnicy, kuglarze, muzycy i historycy upamiętnią w sobotę dwudziestego piątego września postać Wielkiego Hetmana Jana Amora Tarnowskiego.

W tym dniu obchodzony będzie po raz trzeci, zainicjowany przez Radę Osiedla nr 1 „Starówka” Dzień Hetmański. Tegoroczny zorganizowany jest dla uczczenia 460. Rocznicy śmierci Wielkiego Hetmana oraz 490. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Obertynem. Tym razem odbędzie się w gościnnym Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Projekt jest finansowany z budżetu Tarnowa.



Dzień Hetmański w Tarnowie to cykliczne przedsięwzięcie organizowane z inicjatywy Rady Osiedla Nr 1 „Starówka” mające na celu upamiętnienie najwybitniejszej postaci w historii miasta Tarnowa Jana Amora Tarnowskiego – Hetmana Wielkiego Koronnego, Kasztelana Krakowskiego.



- Po raz pierwszy odbył się w roku 2018 z okazji 530. rocznicy urodzin Hetmana Jan Tarnowskiego oraz 460. rocznicy wydania wybitnego dzieła autorstwa Jana Tarnowskiego „ Rada sprawy wojennej”- wyjaśnia Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla nr 1 „Starówka”. -Podczas drugiej edycji Dnia Hetmańskiego w 2019 roku odsłoniliśmy popiersie Jan Tarnowskiego i mural wg grafiki Wojciecha Gersona. Chcemy poprzez organizację Dni Hetmańskich popularyzować wśród mieszkańców Tarnowa i regionu postaci wybitnego hetmana, przedstawienia jego zasług dla Rzeczypospolitej oraz naszego miasta, godne upamiętnienie wybitnego męża stanu epoki renesansu oraz integracja środowisk tj. szkół oraz stowarzyszeń będących partnerami w realizacji tej szlachetnej idei.



Współorganizatorami wydarzenia są przede wszystkim rada Osiedla nr 1. „Starówka”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a także Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, Bractwo św. Jakuba, Fundacja Jana Hetmana tarnowskiego i II liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Wszyscy zadbali, by nie zabrakło atrakcji w tym dniu.



- Głównym wydarzeniem będzie turniej łuczniczy o Buławę Hetmańską, który rozpoczniemy o godzinie dziewiątej – informuje Ewa Kropiowska- Prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski – nasz kolega Marek Czuba ze Stowarzyszenia Zamek Tarnowski wykonał trzy piękne buławy : złotą, srebrną i brązową, dla najlepszych zawodników. Powalczą o nie łucznicy z całej Polski.



Od godziny jedenastej w katedrze będzie można będzie można zobaczyć i poznać historię najpiękniejszego w Europie nagrobku Wielkiego Hetmana. Po złożeniu na nagrobku kwiatów z katedry wyruszy do Muzeum Etnograficznego barwny korowód prowadzony przez bractwa rycerskie.



W południe salwą z hakownicy rozpocznie się kolejna część Dnia Hetmańskiego. Podobnie jak turniej łuczniczy będzie się toczyć wokół Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.



Rozpocznie ją spektakl Teatru Trójkąt z Zielonej Góry „ Czego nie wiecie o królach” . Aktorzy zaprezentują pierwszych władców, jako ludzi z „krwi i kości” z ich zaletami i przywarami. Przedstawią historię w atrakcyjnej formie za pomocą różnych technik teatralnych – wykorzystania teatru formy, lalek i rekwizytów, a także interakcji z widzem, czy tańca.



Po spektaklu w muzeum zaplanowano panel popularnonaukowy „ Jan Tarnowski- Hetman Wielki Koronny i Mąż Stanu” z udziałem dr. Andrzeja Gładysza z KU i dr. Krzysztofa Moskala, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. film o bitwie pod Obertynem.



Od dwunastej wokół muzeum odbywać się będą pokazy rzemiosł dawnych, pokazy rycerskie, kulinarne, nauka tańców dworskich, strzelanie z łuku, rzuty toporkiem i inne atrakcje – wszystko w klimacie historycznym. Program wzbogacą uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy zaprezentują pieśni o Hetmanie oraz będą rozdawać jabłka hetmańskie i gazetki poświęcone bohaterowi tego wydarzenia.



Całość zakończy koncert w wykonaniu teatru Trójkąt „ Pieśni ucieszne z wykorzystaniem stylowego instrumentarium inspirowanego średniowieczem. W skład repertuaru wchodzą zarówno autorskie teksty i kompozycje, jak i klasyczne pieśni kojarzone z epoką. Całość występu spaja dowcipna konferansjerka i nieco wiedzy na temat instrumentów, a także obyczajowości średniowiecznej. Instrumenty wykorzystywane w koncercie to: Lira korbowa, kilka rodzajów fletów, domra, bębny, szałamaja, okaryny, lutnie, drobne instrumenty perkusyjne, lira germańska i inne.



Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.



 



Poniżej biogram Hetmana Jan Tarnowskiego do wykorzystania.



 



Jan Tarnowski - Hetman Wielki Koronny, Kasztelan Krakowski



 



Jan Tarnowski, syn Jana Amora Juniora i Barbary z Rożnowa, wnuczki słynnego rycerza Zawiszy Czarnego, potomek w linii męskiej Spycimira Leliwity założyciela miasta Tarnowa. Urodził się na zamku tarnowskim w 1488 roku. Urząd Hetmana Wielkiego Ko­ronnego otrzymał od króla Zygmunta Starego w 1527 roku i sprawował go z przerwami niemal do końca swego życia. Najważniejszy urząd w Rzeczypospolitej - Kasztelana Krakowskiego piastował od roku 1536. Był znakomitym wodzem i organizatorem zawodowej armii oraz teoretykiem wojskowości. Dzięki wojennym dokonaniom m.in. zwycięskimi bitwami pod Obertynem w 1531 r. i Starodubem 1535 r. zyskał sławę niezwyciężonego wodza. Tarnów odziedziczył w 1514 roku. U królów polskich: Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta uzyskał potwierdzenie dawnych przywilejów oraz otrzymał nowe dotyczące zwolnienia od ceł i poboru opłat dla mieszczan tarnowskich. Za jego czasów rozbudowane zostały i częściowo przebudowane na sposób nowożytny fortyfikacje miejskie oraz Ratusz, fundował szkoły, wspomagał pisarzy i artystów. W latach 1554–1560 wydał instrukcje dotyczące gaszenia pożarów, organizacji obrony przed nieprzyjacielem i funkcjonowania miasta. Był jednym z największych właścicieli ziemskich w Koronie – posiadał 10 miast i ponad 120 wsi.



Z jego polecenia i własnym nakładem w 1558 roku drukarz Łukasz Andrysowic wydał w Tarnowie traktat hetmana zatytułowany „Consilium rationis bellicae” (Rada sprawy wojennej). Była to pierwsza książka wydana drukiem w Tarnowie. W tarnowskiej kolegiacie (dzisiejszej katedrze) ufundował renesansowe pomniki nagrobne dla zmarłych członków swojej rodziny: żony Barbary z Tęczyń­skich, ojca, brata i syna; które wykonał twórca Kaplicy Zygmuntowskiej w Katedrze Wawelskiej - Bartłomiej Berecci. Są to dzieła sztuki o wybitnej wartości, uważane przez historyków sztuki za jedne z najpiękniejszych rzeźb renesansowych na ziemiach polskich.



Hetman Jan Tarnowski zmarł w Wie­wiórce koło Dębicy w dniu 16 maja 1561 roku. Spoczywa w tarnowskim kościele katedralnym. Jego pomnik nagrobny wyrzeźbił Jan Maria Padovano.



Czujnym stróżem był zawsze Pospolitej Rzeczy;



Jej pożytek przed swoim miał na dobrej pieczy;



Jego dzielność i sprawa znaczna była w boju;



Znaczny jego porządek i rozum w pokoju.



Jan Kochanowski „O śmierci Jana Tarnowskiego” (fragment)



Lokalizacja
Tarnów
Organizator: Rada Osiedla nr 1 "Starówka" w Tarnowie
Rozpoczęcie: 15.09.2021 15:00
Zakończenie: 25.09.2021 20:00
Reklama
Potężna dawka humoru w Tarnowie. Zapewni ją Prezes, Ślązak i córeczka mamusi! Już 25 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce zaprezentowany zostanie spektakl komediowy pt. "SPA - czyli Salon Ponętnych Alternatyw". Brawurowa gra aktorska, klimat zakopiańskiego hotelu i przezabawne dialogi to gwarancja rozrywki na najwyższym poziomie!Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na spektakl, gdzie akcja wartka jak górski potok i rubaszny góralski humor przetykane są życiowymi mądrościami. "SPA - czyli Salon Ponętnych Alternatyw" to komedia, dzięki której widz odnajdzie antidotum na pracę w korporacji, poznając przy tym... najnowsze zabiegi upiększające.Wystarczy niewielkie przejęzyczenie, by w jednym pokoju hotelowym spotkali się Ślązak z żoną - córeczką mamusi, uwielbiająca robić niespodzianki Kaszubka i On, najważniejszy Prezes. I gdy skomplikowaną sytuację już, już spróbuje rozwiązać szczery do bólu Góral, przyprawiając Huberta, kierownika hotelu o ból głowy, oliwy do ognia doleje Zakonnica! A gdy kierownik spodziewa się nieoczekiwanej wizyty ważnej osobistości z branży hotelarskiej, to gości zabiera karetka a po okolicy biega golas. I nie wszystko jest takie na jakie wygląda... Zaskakujący finał sprawi, że goście na długo zapamiętają ten pobyt.Komedia Emiliana Kamińskiego w adaptacji Piotra Skargi zapewni nie tylko rozrywkę, ale również możliwość zanurzenia się w góralskim humorze, który jest tu podany w najdoskonalszej formie. Aby się o tym przekonać koniecznie odwiedźcie 6 kwietnia Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile.Obsada gwarantowana:⭐️Olga - Paulina Holtz⭐️Roma – Agnieszka Wielgosz⭐️Sylwia – Milena Staszuk⭐️Hubert – Piotr Ligienza⭐️Staś - Rafał Szałajko⭐️Stan - Norbert Kaczorowski⭐️Góral - Piotr Skarga Kiedy? Czwartek, 25.04.2024r. g. 18:30Gdzie? TARNÓW - Centrum Sztuki Mościce Ul. Traugutta 1Bilety:Kupbilecik.pl https://kbq.pl/113122Biletyna.pl https://bilety.io/j4ERWEbilet.pl https://sklep.ebilet.pl/46443371157258607-Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected] online dostępne TUTAJ Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 Potężna dawka humoru w Tarnowie. Zapewni ją Prezes, Ślązak i córeczka mamusi!
Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024 r. powraca do malowniczych Bieszczad, zapowiadając niezapomnianą podróż przez świat muzyki alternatywnej i niezwykłych przygód. W tym roku, na scenie festiwalowej zagości wyjątkowy headliner – legendarny hiszpański zespół punkrockowy Boikot, który po raz pierwszy zawita do Polski, a także: Armia, The Analogs, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz aż 10 debiutujących kapel.ZEW się budzi: Miejsce, gdzie młode talenty spotykają się z legendamiWśród gwiazd festiwalu znajdzie się Boikot, hiszpańska legenda punk rocka, której występ na ZEW się budzi będzie nie tylko pierwszą wizytą w Polsce, ale również symbolicznym mostem łączącym pokolenia muzyków. Znany ze swojej energii na scenie i zaangażowanych tekstów, Boikot jest żywym przykładem, jak muzyka może przemawiać do serc i umysłów ludzi na całym świecie, niosąc ze sobą ducha wolności i buntu.Festiwal nie zapomina jednak o swojej misji promowania nowych talentów. W tym roku, obok Boikotu i innych renomowanych kapel, takich jak Armia, The Analogs, Dr Misio czy Percival, ZEW się budzi daje szansę nowym graczom i zaprasza na scenę laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. Organizatorzy festiwalu głęboko wierzą, że te debiutujące zespoły to nie tylko przyszłość polskiej sceny muzycznej, ale i świeży powiew w muzyce alternatywnej, który może wprowadzić nowe kierunki rozwoju.Założyciele festiwalu, zdecydowani na odejście od tradycyjnego modelu polegającego na angażowaniu ciągle tych samych, uznanych zespołów, odważnie przeciwstawiają się trendom i otwierają scenę dla nowości i innowacji. "Chcemy, aby ZEW się budzi był platformą, która rzeczywiście wpłynie na przyszłość polskiej muzyki, dając młodym zespołom szansę, której potrzebują, by zaistnieć i rozwijać się," mówi jeden z organizatorów. Więcej niż FestiwalOprócz niesamowitych koncertów, ZEW się budzi oferuje swoim uczestnikom szeroką gamę atrakcji: od opowieści podróżniczych, przez stylizację w Barberowozie, aż po różnorodne warsztaty i spotkania z artystami. W programie m.in. spotkanie z Januszem „Gonzo” Miką, dyskusje z inspirującymi gośćmi - Andrzejem „Żmijem” Borowskim oraz psycholożką Moniką Patrycją Patkowską - oraz konkurs na Brodacza Festiwalu, a nawet fitness na rockowo.To wszystko sprawia, że ZEW się budzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwe doświadczenie kulturalne, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.Nie czekaj! Odwiedź stronę festiwalu https://zewsiebudzi.pl, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do tej niezwykłej przygody. Bądź częścią zmiany, wspieraj młode talenty i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami. ZEW się budzi – tu, gdzie muzyka łączy się z naturą, a młode talenty spotykają się z legendami.Do zobaczenia w Lesku! Organizatorami Festiwalu są ZEW for men oraz Radio Odzew. Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Lesko. __________________________________________________________________________________O Festiwalu ZEW się budziFestiwal ZEW się budzi to unikalne wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników muzyki alternatywnej i przygód w sercu malowniczych Bieszczad. Festiwal słynie z epickiego koncertu o świcie – bo kto powiedział, że koncerty nie mogą zacząć się przed śniadaniem?W 2024 roku na Festiwalu wystąpią: Boikot, Armia, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, The Analogs, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz 10 laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. ZEW się budzi to nie tylko koncerty, ale również opowieści z podróży, stylizacja w Barberowozie oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że to spotkanie z muzyką i przyrodą zostanie na długo w sercach uczestników.Bilety dostępne są na stronie: https://zewsiebudzi.pl/bilety-2024/.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024 Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku!
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama